Promarker – jak właściwie używać?
Promarker posiada dwie końcówki:
- wąską: do precyzyjnej pracy, wykończeń, detali
- szerszą: ukośnie ściętą, która umożliwia nam pokrywanie większych powierzchni kolorem. Zwłaszcza na początku musimy się pilnować aby cała końcówka dotykała papieru. Pomoże nam to uniknąć poszarpanych linii o zmiennej szerokości, które potem ciężko poprawić.
Krok 1 – Kierunek
Pokrywanie powierzchni przez stawianie kresek równolegle do siebie (P1) pozwoli nam na uzyskanie bardziej jednolitego pola oraz większą kontrolę nad efektem końcowym. Dla porównania dodaję powierzchnię zamalowywaną w sposób bardziej chaotyczny (P2).
Spis treści
Oczywiście, to nie jest tak, że któryś ze sposobów jest nieprawidłowy. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Przy design sketchingu, kolorując przedmioty, raczej chcemy uzyskiwać gładkie, jednolite powierzchnie, ale, przykładowo, rysując drzewo, chaotyczna i nierównomiernie rozprowadzona plama może być pożądana, bo lepiej pozwoli nam przedstawić koronę drzewa.
Krok 2 – Warstwy
Tym, co otwiera przed nami nieskończone możliwości jest fakt, że promarkerami kolor można nakładać warstwowo, zmieniając jego intensywność.
Dzięki temu promarkery w odróżnieniu od standardowo dostępnych markerów umożliwiają łatwe cieniowanie obiektów, nawet gdy nie posiadamy dużej gamy kolorów. Musimy jednak pamiętać, że nie można nakładać warstw w nieskończoność, bo po pewnym czasie papier nasiąknie, a tusz zacznie się rozlewać. Jeśli nałożyliśmy już parę warstw, ale mimo wszystko chcielibyśmy wzmocnić kolor, warto pozostawić papier do przeschnięcia na parę minut i wtedy wrócić do pracy.
Przykład: sześcian cieniowany przy użyciu jednego promarkera Cool Gray 2 (CG2)
Jaki papier do promarkera?
Papier, jakiego używamy, również ma znaczenie. Ja najbardziej lubię pracować na papierze satynowym. Jego powierzchnia jest bardzo gładka, lepiej prezentują się na nim kolory oraz możemy nanieść więcej warstw koloru bez niszczenia struktury papieru (przykładowo na najtańszym papierze biurowym po naniesieniu trzech warstw koloru papier od razu zacznie się odkształcać).
Krok 3 – Gradient
Krawędź:
Ciężko jest utrzymać prostą krawędź przy użyciu samego promarkera (patrz rysunek wyżej, krawędź A), dlatego prawdziwej mocy promarkery nabierają w połączeniu z cienkopisami (patrz rysunek wyżej, krawędź B). Wykończenie cienkopisem doda rysunkowi ostrości i wyrazu, a przy okazji pozwoli ukryć małe błędy. 🙂 Przy wykończeniach swoje zastosowanie znajdzie też węższa końcówka, dzięki której krawędź będzie wyglądać jeszcze bardziej precyzyjnie.
Jak używać promarker blender?
Do upłynniania powierzchni jest dostępny promarker BLENDER, ale osobiście nie lubię go używać. Odnoszę wrażenie, że gradient uzyskany przy jego użyciu jest dużo gorszej jakości, ale może po prostu nie nauczyłam się wykorzystywać w pełni jego potencjału.
Na zakończenie
Zawsze pamiętaj, aby zamykać promarker po użyciu; nawet jeśli wiesz, że kolejne użycie nastąpi dosłownie za 3 min. Końcówka pozostanie dłużej świeża (i ładniej pachnie), a na pewno sam mazak nie wyschnie tak szybko!
Autor: Kozakiewicz Lidia
Lidka studiuje wzornictwo na Gdańskim ASP.
Przy okazji poczytaj o:
Design thinking – myśl jak projektant!
Top10 designerów na instagramie, których musisz obserwować!
Jak prowadzić szkicownik! Zobacz jakie zadania można w nim robić!
4 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] markery (np. promarkery) […]
[…] Jak korzystać z promarkera! […]
[…] Jak korzystać z promarkera! […]
[…] Jak korzystać z promarkera! […]