asp Warszawa scenografia studia

Jak dostać się na scenografię na ASP w Warszawie?

Jak wygląda egzamin wstępny na scenografię?

Egzamin wstępny na wzornictwa składa się z trzech etapów:

I etap – Teczka

II etap – egzaminy praktyczne: malarstwo, rysunek, projekt wydarzenia teatralnego, projekt scenografii z uwzględnieniem kostiumu

III etap – autoprezentacja

W 2018 roku teczka kandydata powinna zawierać:
  •  prace rysunkowe,
  • prace malarskie

ewentualnie:

  • prace projektowe,
  • prace fotograficzne (np. zdjęcia rzeźb, obiektów przestrzennycha)

Maksymalny rozmiar prac 100 cm x 70 cm, maksymalna ilość sztuk: 25.

Jak wygląda egzamin z rysunku na scenografię w Warszawie?

Egzamin odbywa się w budynku Wydziału Scenografii przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie  37/39.

Egzamin praktyczny jest rozłożony na 4 dni. Na egzaminie z rysunku i maralrstwa  możesz spodziewać się martwej natury, studium postaci i kompozycji rysunkowej. Każdy z egzaminów trwa po 6 godzin.

Zadania projektowe różnią się trudnością w różnych latach, najczęściej jednak jest kilka tematów do wyboru. Zadanie może przybrać formę intrpretacji tematu np. „zasady są po to, żeby je łamać” lub interpretacji fragmentów wierszy lub dramatów. Projekt scenografii musi uwzględniać projekty kostiumów, projekty scenografii, makietę, czasami nawet i przebieg akcji lub fragmenty tekstów aktorów.

Pamiętaj, że sam musisz sobie zapewnić wszystkie materiały (waro mieć ze sobą czarną piankę do wykonania tzw. sceny pudełkowej, w której będzie się znajdował Twój projekt scenograficzny).

Czy trudno jest zdać egzamin na scenografię na ASP w Warszawie?

Studentka scenografii, z którą rozmawialiśmy na ten temat powiedziała:

Trudno powiedzieć. Ja zdałam za pierwszym razem, więc nie odczułam, żeby było wyjątkowo trudno się dostać na te studia, ale są ze mną w grupie studenci, którzy nie dostali się w poprzednich latach.

Co trzeba umieć rysować?

Na tym kierunko bardzo ważne jest opanowanie poprawnego rysunku anatomii ludzkiej. Skup się na ćwiczeniu studium postaci, łącznie z rysowaniem dłoni i stóp. Równie ważne jest rysowanie poprawnej perspektywy.

Poniżej znajdziesz trzy częściowy kurs rysunku anatomii ludzkiej:

Cz. 1  – Jak narysować postać i proporcje?

Cz. 2 Jak narysować głowę i twarz?

Cz. 3 Jak narysować nogi i ręce?

 Kurs rysunku online z podstawami możesz przejść tutaj.

Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na scenografię?

Profesorowie wykładający scenografię na gdańskiej ASP zwracają uwagę na anatomię i myślenie koncepcyjne. Jak dodała studentka scenografii:

Pamiętajcie, że jesteście w pewnym sensie traktowani jako przyszłość polskiej sztuki – wasze wnętrze, idee i to, co i w jaki sposób chcecie przekazać ludziom jest brane pod uwagę.

Ile punktów trzeba dostać z egzaminu, żeby dostać się na studia?

Progi punktowe z egzaminu z rysunku: –

Ilość zdających: –

Ile osób dostaje się na studia: ok 15 osób

Co trzeba mieć na maturze by dostać się na scenografię?

Matura w ogóle nie jest brana pod uwagę. Wystarczy ją zdać.

Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na scenografię?

W rysunku nie powinniście konturować postaci, tylko budować formę światłocieniem. Ważne jest też logiczne i pomysłowe myślenie oraz wrażliwość na proporcje.

3 rady studentów scenografię w Warszawie

 Na rozmowie kwalifikacyjnej nie bójcie się powiedzieć , że nie zdążyliście czegoś przemyśleć (np.w jaki sposób publiczność bierze aktywny udział w
spektaklu).

Radzę jednak poczytać o historii sztuki (zarówno teatru, malarstwa, rzezby, jak i muzyki – pytania padają naprawdę z różnych dziedzin). Dowiedz się również o
festiwalach teatralnych w Polsce oraz o kluczowych polskich scenografach.

Bądź szczery, skromny i w 100% sabą.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin ze scenografii?

Na egzamin będziesz musiał zabrać ze sobą:

  • Potwierdzenie opłaty za egzamin,
  • dowód osobisty,
  • kartki,
  • ołówki,
  • gumkę chlebową,
  • nożyk do ostrzenia ołówków,
  • nożyczki,
  • klej,
  • taśmę,
  • linijkę,
  • wycinki z gazet
  • czarną piankę
  • materiały itd.
Jak być ubranym na egzaminie na scenografię na ASP w Warszawie?

Na egzamin praktyczny możesz przyjść ubranym swobodnie, pamiętaj, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas egzaminu z rzeźby ubrudzisz się, więc albo ubierz się w rzeczy, których nie będzie Ci żal, albo weź ze sobą fartuch.

Jak wygląda rozmowa z komisją?

Na temat rozmowy kwalifikacyjnej, nie znajdziemy lepszych informacji niż świadectwa samych studentów, którzy rekrutację przeszli z sukcesem:

Rozmowa zaczyna się od omówienia prac wykonanych na drugim etapie egzaminu. Potem trwa rozmowa na tematy wiedzy powszechnej z historii sztuki. Komisja jest miła. Zdarzają się wredne i niemiłe komentarze – ja jednak nie znalazłam się w takiej sytuacji – jednak, jeżeli taka sytuacja zaistnieje podejdźcie do niej z pokorą, skromnością i uprzejmie odpowiadajcie. Dajcie z siebie wszystko mimo nieprzyjemności. Komisja liczy 15 osób + chętni studenci – istnieje szansa, że potem przy ocenie ktoś was wybroni.

Pamiętam, że ja wdałam się w bardzo ciekawą dyskusję z jednym z profesorów i choć nie wszystko miałam dopięte i przemyślane, pan profesor tak pokierował  rozmową, że sama byłam zdziwiona, jaki fajny pomysł scenograficzny wpadł mi do głowy. Wszystko zależy więc od waszej woli przetrwania i nastawienia profesora.

Chcesz studiować scenografię na ASP w Warszawie? Zobacz, co trzeba zrobić, żeby dostać się na inne kierunki na ASP w Warszawie:

Grafika

Sztuka mediów

Reźba

Wzornictwo