Jak się dostać na Wzornictwo ASP Gdańsk

Rekrutacja na wzornictwo na gdańskiej ASP składa się z dwóch etapów. I etap może trwać od jednego do dwóch dni i jest żłożony się z kilku pomniejszych egzaminów.

II etap to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której egzaminatorzy zadadzą Ci kila pytań dotyczących zarówno rozwiązań, jakie przedstawiłeś na pierwszym etapie, jak i Twoich prywatnych zainteresowań.

Na egzamin powinieneś zabrać ze sobą: markery, kredki, tusze, farby, pędzle, piórka, kubek na wodę, nożyczki i nożyk introligatorski. Jeszcze przed egzaminem wypróbuj różne techniki i sprawdź, która jest Twoją mocną stroną.

…………..

Jakich zadań możesz się spodziewać na egzaminie? Jak się do nich przygotować?
Wyobraźnia:

Musisz pamiętać, że na wzornictwie najbardziej ceniona jest wyobraźnia, więc i rysowanie z wyobraźni powinno być Twoją mocną stroną. Nie spodziewaj się sztalugi i modelki. Jest duża szansa natomiast, że otrzymasz fragment tekstu albo tytuł znanej książki z dzieciństwa, do których będziesz musiał narysować ilustrację. Możesz również zostać poproszony o narysowanie z wyobraźni różnych przedmiotów, zwierząt, roślin, więc przygotowując się do egzaminu rysuj wszystko, od pięknego ekspresu do kawy, po wspaniale designerską dziurkę od klucza.

Prostota:

Ponieważ żyjemy w kulturze obrazu, dobry designer powinien też pisać głównie pismem obrazkowym. Zastanów się, jak za pomocą piktogramów przedstawić Twój ulubiony przepis na ciasto. Weź ikeowską instrukcję obsługi krzesła FEODOR i uprość to, co nieupraszczalne.

Słowo:

Jeżeli już będziesz poproszony o używanie słów, pamiętaj, że dobry krój pisma, więcej powie o Tobie niż to, co nim napiszesz. Naucz się, czym różni się pismo szeryfowe od beszeryfowego. Zrozum, dlaczego mówimy o kroju pisma, a nie o czcionce i przede wszystkim naucz się projektować piękne fonty.

Technika:

Twój egzamin na wzornictwo może wyglądać trochę jak coś pomiędzy zajęciami z techniki a Odyseją Umysłu. Co byś zrobił, gdybyś został poproszony o zbudowanie z brystolu, patyczków, nitki i kleju, takiej konstrukcji, po której puszczona wolno szklana kulka miałaby jak najdłuższy czas spadu?

W tej części warto skupić się na prostych, ale efektywnych, rozwiązaniach. Czy słyszałeś kiedyś o „marshmallow tower challange”, w trakcie którego trzeba wybudować jak najwyższą wieżę z 20 patyczków spaghetti, taśmy klejącej i jednej pianki położonej na szczycie konstrukcji? Czy wiesz, że dzieci radzą sobie w tym zadaniu o wiele lepiej niż dorośli? Jest tak dlatego, bo nie kombinują one zbyt długo, po prostu rozwiązują problem metodą prób i błędów, budując swoją wierzę sukcesywnie. Taki sposób myślenia może się przydać Tobie na tej części egzaminu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, polecamy ten wykład TED na ten temat.

Praktyczne rozwiązania:

Twoją pracą, jako designera, będzie proponować nie tylko piękne, ale i kreatywne rozwiązania do problemów, których nikt sobie nawet nie uświadamia. Co możesz zrobić lepiej, szybciej, piękniej? Znasz to uczucie „szkoda, że nikt jeszcze tego nie wymyślił”? Następnym razem, jak ta myśl pojawi się w Twojej głowie, zapamiętaj ją, ponieważ na egzaminie może pojawić się zadanie typu „opisz problem – narysuj rozwiązanie”. Myśl praktycznie i myśl pięknie!

Rozmowa:

Na rozmowie kwalifikacyjnej na wzornictwo nie musisz przygotowywać żadnej teczki, musisz natomiast przygotować ciekawą osobowość. Egzaminatorzy będą Cię pytać o rozwiązania, jakie wykorzystałeś w trakcie pierwszego etapu egzaminu, jednak Ty nie staraj się na siłę zaimponować. Zalecane jest natomiast uzupełnienie braków wiedzy, jakie zaobserwowałeś u siebie na pierwszym etapie. Odpowiedz sobie również na podstawowe egzystencjalne pytania – czym różni się design od wzornictwa, kto jest Twoim ulubionym projektantem, a co jest Twoim ulubionym projektem, co ostatnio czytałeś na temat designu i dlaczego tak mało?

Wejście do głównego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wchodząc do góry, udamy się na miejsce egzaminów na grafikę, wzornictwo itd.

Przy okazji można zwiedzić trochę wystaw, w dość zawiłym budynku ASP.

W tych miejscach odbywają się egzaminy, nie są przestronne, ale jasne i przyjazne wnętrza.

Dodatek klimatu ASP w Gdańsku, znaleziony podczas robienia zdjęć!

Moc jest z Żubrem 😛

A Twoim zdaniem, co jeszcze trzeba wiedzieć przed podejściem do egzaminu wstępnego na wzornictwo? Jakie były Twoje doświadczenia?

Może Cię zainteresuje inny kierunek na ASP?