Dobra, pobawmy się w coś przyjemnego i łatwiejszego w rysowaniu krok po kroku.
Wykorzystując perspektywę dwuzbiegową (dla ambitnego Ciebie trójzbiegową :D), rysujemy prostą kompozycję zbudowaną z samych brył i ewentualnie pod koniec dodamy detal, fakturę na każdą z nich.
Rysunek krok po kroku 1
Kompozycja – zacznij od rysowania szybkich thumbnailsów, każdy po maksymalnie 3 do 5 minut, aby zbadać jaką przestrzeń chcesz pokazać i zbudować. Najlepiej zacząć od dużych form, brył, a potem przejść do mniejszych, tak jakbyś dodawał detal powoli, od największego do najmniejszego elementu na rysunku. Wszystko szkicowo.
*Zaczynaj zawsze od siatki perspektywy, pozwala lepiej zobaczyć przestrzeń. Określ czy linia horyzontu jest nad kadrem, na kadrze, czy też pod nim. Określi to sposób patrzenia na kompozycję ( Ten aspekt omawialiśmy już przy perspektywie )
Szkice zazwyczaj wychodzą brzydko, ale musi tak być ponieważ nie powinieneś poświęcać im dużo czasu i skupienia. U mnie często to wygląda tak, że tylko jak wiem, co na jest na moich szkicach. Nie przejmuj się, że nie wygląda to idealnie. Dopiero duży format jest momentem, gdy powinieneś się wykazać.
Rysunek krok 2
Duży format – lecimy! Wszystko równo, ładnie prostą kreską! Delikatnie i powoli zacznij od perspektywy i jej linii, ponieważ później będziesz wszystko walorował i dodawał detal.
Rysunek krok 3
Dodajemy walor, zupełnie jak w lekcji rysunku online KRO-005.
Wydobywamy plany i dodajemy nowe bryły, detal. Powoli można zacząć rozbudowywać cały rysunek.
Rysunek krok 4
Wchodzimy w budowanie faktur na bryłach, dodanie jeszcze focal pointu do pracy. Tutaj akurat drzewo dobrze kontrastuje z bryłami.
Rysunek krok 5
Finalne kreski, kreseczki! Podbijamy kontrast, poprawiamy krzywizny i kończymy pracę.
Rysunek krok 6
Finał rysowania – dobijamy detal, dodajemy go więcej. Upiększamy drzewko, wzmacniamy cienie, dorysowujemy człowieczka, który wyznacza nam skale i uruchamia wyobraźnię oglądającego.
Po co takie ćwiczenie?
Celem tego zadania jest budowanie rysunku na prostych formach. Musisz zrozumieć, jak upraszczać bryły i z czego wychodzą te złożone, panując jednocześnie nad perspektywą i całą resztą. Takie zadania są genialne dla warsztatu, ponieważ nie wymagają narracji, specjalnego budowania elementów, tła historycznego itd. to czysta kompozycja i warsztat. Dla prostej kreski, ładnego waloru i miłego czytania kompozycji!
Dygresja
Pytanie do Ciebie! Jesteśmy w trakcie tworzenia kilku produktów do Kresl i mamy parę pytań:
- czy potrzebowałbyś czegoś z terminami, datami egzaminów na uczelnie ASP i Politechniki?
- czy wolałbyś taki kurs w formie filmików? vlogów? czy lepszy jest taki tekst lub też forma drukowana?
- są jakieś tematy, których nie poruszyliśmy? Odnośnie nauki rysunku?
Daj znać w komentarzu 🙂
Pozostałe lekcje z kursu rysunku online znajdziesz tutaj:
https://kresl.pl/darmowy-kurs-rysunku-online/
3 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] KRO-013 – Kompozycja geometryczna […]
[…] Kompozycja – takie ułożenie elementów, światła, kresek, głębi by skupić uwagę obserwatora na focal poincie. Przykład budowania prostej kompozycji w rysunku: KRO 013. […]
[…] Wróć na chwilę do perspektywy znowu. Postaraj się porysować kompozycje z prostych brył. Coś jak tutaj, klik. […]