Jak się dostać do Liceum plastycznego Gdynia Orłowo!

Marzyłam o liceum plastycznym Gdynia Orłowo już od pierwszej klasy gimnazjum.

Lekcje rysunku od podstaw online!

Ciągnęło mnie do sztuki, od kiedy pamiętam. W drugiej klasie zaczęłam brać rysowanie na poważnie, przez co ćwiczyłam coraz częściej i częściej. Kurs rysunku zaczęłam od 3 klasy gimnazjum, uczęszczałam przez 9 miesięcy przygotowując się do egzaminu do liceum plastycznego w Gdyni. Początki, jak zawsze były ciężkie, ale z czasem zaczęłam lepiej rysować i poznawać własną, niepowtarzalną kreskę. Na kursach rysunku czułam swobodę wyrażania siebie poprzez rysowanie, wielkim plusem (według mnie) był wybór własnej muzyki, która leciała na głośnikach w pracowni. Bardzo to odprężało przy rysowaniu.

 


Rekrutacja do liceum plastycznego w Gdyni trwa do 31 maja. Sam egzamin wstępny do plastyka w Gdyni odbywa się na początku czerwca. 


 

Prowadzący wyjaśniał powoli i bardzo zrozumiale, jak coś narysować, aby było dobrze, nie odczuwałam napięcia, gdy zrobiłam coś źle. Na samym początku kursu ćwiczyliśmy rysowanie martwej natury. Gdy wszyscy opanowali ten rodzaj rysunku, przechodziliśmy do rysowania modeli. Anatomii uczyliśmy się szczegółowo i logicznie. Po tym temacie zdecydowałam się zrezygnować z kursu w celu samodoskonalenia się, stwierdziłam, że ta wiedza, którą nabyłam na tych kursach, była wystarczająca dla mnie. Potem brałam udział w zajęciach przygotowawczych ze szkoły plastycznej, na których również nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy. Dużym wsparciem wykazał się prowadzący kursów , Mateusz, który dodatkowo dawał mi praktyczne porady dotyczące rysunków, które robiłam sama w domu. Tworzyłam, kiedy miałam ochotę, a nie kiedy musiałam. Bez stresu starałam się powtarzać to, czego nauczyły mnie oba kursy.

 

Trochę czasu trzeba było poświęcić na naukę rysunku, żebym osiągnęła taki wynik na testach.

 

Jednak moim zdaniem, ten czas nie należał do straconego. Ze wszystkich kursów wyniosłam bardzo dużo, poznałam nowych, wspaniałych ludzi o tych samych zainteresowaniach co ja. Na egzaminach trzymałam się z dwójką starych przyjaciół oraz z ludźmi, których poznałam w trakcie nauki rysunku.

Liceum plastyczne Gdynia – jak wygląda egzamin?

Na egzamin przyjechałam o 7:30 w sobotę, na placu szkoły była masa ludzi. Część z nich zdawała do gimnazjum, a część do liceum. Kilku pracowników szkoły rozdawało kartki, które trzeba było wypełnić i ustawić się w kolejce do zapisów. Wszystko rozpoczęła przemowa dyrektora, następnie były wywoływane grupy ułożone z wcześniej wybranych numerów.

Pierwszą częścią był egzamin pisemny trwający pół godziny.

Poziom zadań był zrównoważony, pojawiło się też zadanie, w którym trzeba było narysować kompozycje. W większości pytania były o architekturę, oraz dawnych i współczesnych artystów. Po egzaminie pisemnym nadszedł czas na ustny. Kandydaci byli wywoływani i wchodzili pojedynczo do sali z dwoma nauczycielami. Każdy dostawał dwa pytania, na które trzeba było kreatywnie odpowiedzieć. Mi niestety przypadły dwa ciężkie jak dla mnie pytania, a mianowicie „Co to jest litera?” oraz „Jakie dzieło sztuki zabrałabyś ze sobą na bezludną wyspę?”.

 

Drugą częścią egzaminu do liceum plastycznego w Gdyni był rysunek…

…na którym poszło mi najlepiej, skończyłam w miarę szybko i wraz z koleżanką wyszłyśmy coś zjeść. Następnie było malarstwo. Tematem była „Wizyta w zoo”, większość ludzi malowała pingwiny, ja natomiast namalowałam fokę, tutaj też wyszłam przed czasem. Ostatnią częścią była rzeźba, która poszła mi najgorzej. Tematem przewodnim było „Starcie gigantów”. Wyrzeźbiłam dwa dziobaki bijące się dziobami, ale nie uważałam tego za dobrą rzeźbę, ponieważ się pośpieszyłam i moja praca była niedopracowana.

To było na tyle z egzaminów, ze szkoły wyszłam około godziny 14, więc jeśli ktoś będzie zdawał w przyszłym roku niech przygotuje się na długi dzień w jednym miejscu.

Pomimo pośpiechu i stresu udało mi się dostać do wymarzonej szkoły, z niecierpliwością czekam aż spotkam się z moją przyszłą klasą.

Autor: Julia Gawęda

Może Cię zainteresuje inny kierunek na ASP?

SaveSave