Jak się dostać do liceum plastycznego w Gdyni Orłowie?

Jak się dostać do Liceum plastycznego Gdynia Orłowo?

liceum plastyczne gdynia orłowo, jak się dostać do liceum plastycznego w Gdyni Orłowie

Liceum plastyczne w Gdyni

Lekcje rysunku od podstaw online!

Od zawsze ciągnęło mnie do sztuki. W drugiej klasie gimnazjum zaczęłam brać rysowanie na poważnie, przez co ćwiczyłam coraz częściej i częściej. Właśnie wtedy wybrałam szkołę średnią – czyli liceum plastyczne w Gdyni. Kurs rysunku zaczęłam w 3 klasie gimnazjum i uczęszczałam na niego przez 9 miesięcy. Początki oczywiście były ciężkie, ale z czasem zaczęłam lepiej rysować i poznawać własną, niepowtarzalną kreskę. Na kursach rysunku czułam swobodę wyrażania siebie poprzez rysowanie. Wielkim plusem (według mnie) był wybór własnej muzyki, która leciała na głośnikach w pracowni. Bardzo to odprężało przy rysowaniu.


Rekrutacja do liceum plastycznego w Gdyni trwa do 31 maja. Sam egzamin wstępny do plastyka w Gdyni odbywa się na początku czerwca. 


Prowadzący wyjaśniał powoli i bardzo zrozumiale, jak rysować, żeby było to poprawne i dobrze wyglądało. Nie odczuwałam napięcia, gdy zrobiłam coś źle. Na samym początku kursu ćwiczyliśmy rysowanie martwej natury. Gdy wszyscy opanowali ten temat, przechodziliśmy do rysowania modeli. Anatomii uczyliśmy się szczegółowo i logicznie. Po tym temacie zdecydowałam się zrezygnować z kursu w celu samodoskonalenia się. Stwierdziłam, że wiedza, którą nabyłam na kursach, była dla mnie wystarczająca. Potem brałam udział w zajęciach przygotowawczych ze szkoły plastycznej, na których również nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy. Dużym wsparciem wykazał się prowadzący kursów, Mateusz, który dodatkowo dawał mi praktyczne porady dotyczące rysunków, które robiłam sama w domu. Tworzyłam, kiedy miałam ochotę, a nie wtedy, kiedy musiałam. Bez stresu starałam się powtarzać to, czego nauczyły mnie oba kursy.

Trochę czasu trzeba było poświęcić na naukę rysunku, żebym osiągnęła taki wynik na testach.

Jednak moim zdaniem czas spędzony na nauce wcale nie poszedł na marne. Ze wszystkich kursów wyniosłam bardzo dużo – poznałam nowych, wspaniałych ludzi o tych samych zainteresowaniach, co ja. Na egzaminach trzymałam się z dwójką starych przyjaciół oraz z ludźmi, których poznałam w trakcie nauki rysunku.

Liceum plastyczne Gdynia – jak wygląda egzamin?

Na egzamin przyjechałam o 7:30 w sobotę, a na placu szkoły była już masa ludzi. Część z nich zdawała do gimnazjum, a część do liceum. Kilkoro pracowników szkoły rozdawało kartki, które trzeba było wypełnić i ustawić się w kolejce do zapisów. Wszystko rozpoczęła przemowa dyrektora, następnie były wywoływane grupy ułożone z wcześniej wybranych numerów.

Pierwszą częścią był egzamin pisemny, który trwał pół godziny

Poziom zadań był zrównoważony. Pojawiło się też zadanie, w którym trzeba było narysować kompozycje. W większości były to pytania o architekturę oraz dawnych i współczesnych artystów.

Po egzaminie pisemnym nadszedł czas na ustny. Kandydaci byli wywoływani i wchodzili pojedynczo do sali z dwoma nauczycielami. Każdy dostawał dwa pytania, na które trzeba było kreatywnie odpowiedzieć. Mi niestety przypadły dwa ciężkie (według mnie) pytania, a mianowicie „Co to jest litera?” oraz „Jakie dzieło sztuki zabrałabyś ze sobą na bezludną wyspę?”.

Drugą częścią egzaminu do liceum plastycznego w Gdyni był rysunek…

…na którym poszło mi najlepiej. Następnie było malarstwo. Tematem była „Wizyta w zoo”. Większość ludzi malowała pingwiny, ja natomiast namalowałam fokę. Ostatnią częścią była rzeźba, która poszła mi najgorzej. Tematem przewodnim było „Starcie gigantów”. Wyrzeźbiłam dwa dziobaki bijące się dziobami, ale nie uważałam tego za dobrą rzeźbę, ponieważ się pośpieszyłam i moja praca była niedopracowana.

Ze szkoły wyszłam około godziny 14, więc jeśli ktoś będzie zdawał w przyszłym roku, powinien przygotować się na długi dzień pełen pracy.

Pomimo pośpiechu i stresu udało mi się dostać do wymarzonej szkoły. Z niecierpliwością czekam, aż spotkam się z moją przyszłą klasą.

Jeśli chcesz się dostać do liceum plastycznego w Gdyni, przede wszystkim musisz się dowiedzieć, czego wymagają na egzaminach. Zazwyczaj części egzaminów się powtarzają (rysunek, malarstwo, rzeźba itp.), ale zdarza się, że zmieniają się formaty lub techniki, których możesz użyć. Warto więc zorientować się, w jaki sposób możesz się dobrze przygotować.

Autor: Julia Gawęda

Może Cię zainteresuje cię kierunek na ASP?

SaveSave