Zanim pójdziesz na architekturę, to…

Poniżej znajduje się kilka umiejętności/rzeczy, które możesz ćwiczyć już przed studiami, ponieważ przydadzą się tam i w profesjonalnym życiu zawodowym architekta. Jeżeli w jakimś stopniu opanujesz je przed uczelnią, to dzięki temu Twoje życie stanie się prostsze oraz prawdopodobnie dobrze sobie poradzisz na studiach. 🙂

Naucz się dobrze sprzedawać swoje pomysły

Umiejętność sprzedawania siebie i swoich pomysłów jest niezbędna do odniesienia sukcesu na polu architektury. Na studiach będzie bardzo dużo różnych przedmiotów, ale najważniejszym z nich jest projektowanie architektoniczne, gdzie będziesz tworzył swoje projekty semestralne. Ten przedmiot będzie dla Ciebie wszystkim, będziesz non stop nad nim myśleć i najbardziej się na nim skupiać. To także najciekawszy i najbardziej wynagradzający przedmiot na studiach. Podczas lat nauki cały czas będziesz musiał prezentować swoje prace, czy to na konsultacjach z prowadzącym, czy na przeglądach, czy na ostatecznym oddaniu.

Widownia może być mała, kameralna, ale też może być duża. Cały czas będziesz starać się przekonać innych do swoich racji i sprzedać im swój projekt. Nawet najlepszy według Ciebie projekt nie ma szans dobrze się sprzedać, jeżeli inni nie uwierzą, że jest dobry. Wiele razy widziałam zwyczajne projekty przedstawione w tak przekonujący sposób, że były uznane za najlepsze z grupy, chociaż prawdopodobnie wcale nimi nie były.

Dobra prezentacja to jeden z najważniejszych elementów projektu i nie można jej lekceważyć. Tak samo umiejętność komunikacji z innymi osobami jest ważna, ponieważ ten zawód zdecydowanie opiera się na pracy w grupie. Architekci są odpowiedzialni za koordynację całych projektów, dogrywanie konstrukcji, elektryki, wody i całej reszty. Musisz nauczyć dogadywać się z innymi ludźmi i jasno stawiać swoje pomysły i oczekiwania. 

Czytaj o architekturze!

Przed studiami przede wszystkim zainteresuj się tym, co chcesz robić! Na rynku istnieje pełno książek o architekturze i różnych jej dziedzinach. Możesz już przed studiami zacząć budować swoją prywatną bibliotekę. 😀 Od historii sztuki, przez działalność wielkich architektów, po detale budowlane – możliwości jest mnóstwo.

Warto po prostu wczytać się w swoje zainteresowanie, ponieważ już na studiach ciężko z czasem i każda wolna chwila będzie służyła raczej odpoczynkowi od Architektury a nie czytaniu o niej. Istnieje też dużo czasopism architektonicznych w których roi się od inspiracji dla budynków i wnętrz, dzięki czemu będziesz mógł tworzyć sobie bibliotekę wizualną w swojej głowie. Warto te czasopisma zostawiać, żeby móc do nich wrócić. Dzięki temu będziesz bardziej oczytany co na pewno przyda się w przyszłości i  na studiach i w pracy. 

Ćwicz rysunek w każdej wolnej chwili

W życiu zawodowym bardzo często używa się programów komputerowych czy renderingów do pokazania swoich pomysłów, ale umiejętność szkicowania pozwala na pokazanie tego, co masz na myśli, szybko i ekonomicznie. Jest nieodzownym elementem procesu projektowego i pozwala pokazać innym Twój pomysł w sposób najbardziej naturalny i zrozumiały.

Podczas prezentacji swojej pracy warto pokazywać swoje szkice i różne alternatywy – z perspektywy odbiorcy to najlepsza opcja. Również na konsultacjach projektowych z prowadzącym pierwszą drogą komunikacji jest rysunek. Prawdopodobnie podczas rozmowy będziecie rysować razem na wydrukach czy kalkach i nakładać na rysunek kolejne warstwy.

Rysowanie ważne jest też w późniejszych fazach kariery zawodowej. Dużo osób na początku projektu wykonuje szkice np.: jak ma wyglądać plan danego budynku i dopiero po dopracowaniu różnych możliwości i wybraniu najlepszej przechodzi do programu komputerowego. Oczywiście obecnie, żeby dostać się na studia architektoniczne w Polsce, należy przejść przez egzaminy wstępne, które opierają się na umiejętności rysowania, także najprawdopodobniej będziesz musiał zapisać się do szkoły rysunku. Pamiętaj o tym, że nie chodzi tylko o to, by super wykańczać swoje prace, ale właśnie również o naukę samego szybkiego szkicu i pokazywaniu swoich pomysłów za pomocą paru ruchów ołówka. 

Poucz się obsługi programów

Na studiach na Politechnice Gdańskiej istnieje jeden przedmiot, na którym uczysz się podstawowej obsługi niektórych programów, ale to zdecydowanie nie wystarczy. W późniejszych etapach studiów będziesz musiał nauczyć się szybko samemu całej reszty oraz ich poprawnej obsługi. Jeżeli opanujesz jakiekolwiek podstawy, zanim pójdziesz na studia, będziesz bardzo do przodu i oszczędzisz sobie wiele trudnych chwil w późniejszym czasie.

Podstawowe programy, które polecałabym sprawdzić, to:

  • Sketchup,
  • Autocad,
  • Photoshop.

Do nauki ich obsługi nie musisz być studentem architektury, łatwo Ci będzie pojąć zasady ich działania. Więcej i dokładniej o programach wykorzystywanych podczas studiów architektonicznych i w późniejszej karierze architekta przeczytasz Tu (link do artykułu wcześniejszego?). Nauka tych programów jest zdecydowanie ułatwiona, ponieważ na platformie YouTube jest bardzo dużo dobrych tutoriali na ich temat. 

Ucz się historii architektury

Historia architektury to przedmiot, który jest bardzo ważny na studiach. Na Politechnice Gdańskiej trwa przez wiele semestrów (w różnych odsłonach). Obecnie na kilku uczelniach liczy się matura z historii sztuki i dobry wynik z niej daje dodatkowe punkty przy rekrutacji, dlatego wiele osób zaczyna zdobywać wiedzę historyczną przed studiami. Z tymi osobami będziesz na studiach, więc również powinieneś mieć wiedzę w tym zakresie.

Historii architektury trzeba się uczyć od samych podstaw – od czytania o ludziach, polityce, Kościele i ich wpływie na rozwój budownictwa. Nauka o przeszłości sprawi, że będziesz mógł się wyrażać w sposób bardziej wyedukowany. Zdobyta wiedza wpłynie też na pewno na twoje projekty. Historia jest bardzo interesująca, jednak gdy podczas studiów musisz zająć się wieloma innymi przedmiotami w tym samym czasie, to nauka o średniowiecznych Kościołach może nie należeć do Twoich ulubionych. Dlatego warto poświęcić trochę czasu przed studiami na chociaż powierzchowne zapoznanie się z historią. Może to sprawi, że się nią zainteresujesz i późniejsza nauka będzie Ci szła łatwiej. 

autor: Ula, studentka architektury na Politechnice Gdańskiej