Jeszcze 10 lat temu studiowanie w School of Form brzmiało jak absolutna nowość. Pisaliśmy o niej pierwszy raz, kiedy dołączyła do grona uczelni, na których można w Polsce studiować architekturę. Teraz School of Form już na stałe zagrzała miejsce pośród innych polskich uczelni (mimo niepolsko brzmiącej nazwy). W roku akademickim 2024/2025 otwarto rekrutację na kierunek wzornictwo. Sprawdź szczegóły rekrutacji.
Nowe kierunki studiów w School od Form
School of Form od roku akademickiego 2018/2019 ruszyła z nowym, inżynierskim kierunkiem: architektura. Zamysł był taki: kierunek będzie prowadził Maciej Siuda we współpracy z uznanymi architektami – praktykami, takimi jak Jakub Szczęsny, Zygmunt Borawski, profesor Jacek Krenz oraz pracowniami architektonicznymi – w tym Ultra Architects, Atelier Starzak Strebicki, Vroa Architekci. Obecnie jednak architektury w tej szkole studiować nie możemy. Możemy znaleźć w niej natomiast kierunek wzornictwo i to rekrutację na ten kierunek opisujemy w poniższym tekście. Rekrutację na architekturę w Poznaniu prowadzi natomiast Politechnika Poznańska.
Portfolio wymagane na School of Form
Już na samym początku rekrutacji w portalu rekrutacyjnym zobaczyć można wymóg załączenia dokumentu PDF z naszym portfolio. Powinno ono zawierać maksymalnie 20 stron, na które złożą się:
- Autoportret. Przedstaw siebie za pomocą zdjęcia, rysunku, kolażu lub komiksu. Pamiętaj o podaniu swojego imienia, nazwiska i wieku. Możesz również dodać dodatkowe informacje o sobie.
- List motywacyjny. Opisz swoje pasje i motywację do studiowania w dowolnej formie. To okazja, aby pokazać, dlaczego chcesz zostać projektantem.
- Twoje prace. Zaprezentuj swoje prace plastyczne i manualne, projekty, eksperymenty i doświadczenia, które skłoniły cię do wyboru tej ścieżki zawodowej. Materiały do wykonania prac można kupić w jednym ze sklepów plastycznych w Poznaniu.
- Inspiracje. Pokaż źródła swoich inspiracji, mogą to być miejsca, ludzie, obrazy lub inne elementy, które wpływają na twoją twórczość.
Co istotne – to ty decydujesz, jakie przykłady swoich prac i inspiracji zaprezentujesz oraz ile ich będzie, pamiętając o limicie 20 stron. Twoje portfolio powinno przekonać komisję, że jesteś odpowiednim kandydatem na projektanta. Żeby zwiększyć swoje szanse na przygotowanie dobrego portfolio, możesz skorzystać z naszego kursu rysunku online. Portfolio jest oceniane na maksymalnie 40 punktów. Aby zakwalifikować się do drugiego etapu rekrutacji, musisz uzyskać przynajmniej 25 punktów. Wyniki oceny portfolio zostaną udostępnione najpóźniej na dwa dni przed egzaminem.
Jak wygląda egzamin na wzornictwo w School of Form?
Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów za portfolio, przejdziesz do drugiego etapu rekrutacji i przystąpisz do egzaminu. Egzamin odbywa się w formie rozmowy z komisją za pośrednictwem Google Meet. Termin spotkania oraz link do sesji online otrzymasz najpóźniej z dwudniowym wyprzedzeniem. Wyniki egzaminu zostaną przekazane w ciągu pięciu dni roboczych.
Podczas egzaminu komisja będzie rozmawiać z tobą o twoim portfolio. Pytania mogą dotyczyć twoich zainteresowań, wyboru prac i motywacji do studiowania na uczelni. Celem tych pytań jest lepsze poznanie ciebie oraz twoich oczekiwań wobec studiów. Dwa dni przed terminem egzaminu Biuro Rekrutacji przekaże szczegółowe informacje dotyczące spotkania. Godzina i link do egzaminu będą dostępne w formularzu rekrutacyjnym na twoim koncie kandydata.
Ile punktów trzeba mieć z egzaminu, by się dostać?
Rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc, co oznacza, że nawet pozytywnie złożony egzamin nie gwarantuje przyjęcia na studia. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej po uzyskaniu wyników egzaminu dopełnić wszystkich formalności rekrutacyjnych oraz oczywiście to, by jak najlepiej zaliczyć egzamin. W przygotowaniu może nam pomóc uczęszczanie do jednej ze szkół rysunku w Poznaniu.
Kolejne kroki po zdanym egzaminie
Po zdaniu egzaminu otrzymasz skierowanie do lekarza medycyny pracy. Musisz uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów, które jest niezbędne do przyjęcia na uczelnię. Pamiętaj, aby wcześniej zarezerwować termin wizyty u lekarza. Na twoim koncie kandydata pojawi się umowa dotycząca warunków odpłatności za studia. Jeśli jesteś pełnoletni, zaakceptuj umowę drogą elektroniczną w formularzu rekrutacyjnym. Kandydaci niepełnoletni potrzebują podpisu opiekuna prawnego. Wymagane dokumenty należy złożyć w Biurze Rekrutacji w Warszawie lub wysłać pocztą. Do dokumentów trzeba dołączyć zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów.