Top 10 polskich architektów

Najlepsi architekci polscy – lista Top 10

Architekci polscy. Zwykle, gdy mówimy o wielkich architektach, na myśl głównie przychodzą nam postaci takie jak Zaha Hadid czy Mies Van der Rohe, ale zapominamy, że wielu z naszych rodaków to światowej skali architekci. Warto zapoznać się z ich projektami, dlatego poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 najlepszych architektów w Polsce.

Najlepsi architekci polscy!

Architekci polscy - Bogusław Barnaś

Bogusław Barnaś

Studiował przez pięć lat na Wydziale Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz ponad rok w Fachhochschule Munster w Niemczech. W 2009 założył własną pracownię BxBstudio. W 2014 r. został zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów na świecie według Wallpaper.

Polscy architekci - mode:lina

Paweł Garus & Jerzy Woźniak

Paweł Garus ukończył architekturę i urbanistykę na Wydziale Architektury i Wzornictwa na poznańskiej ASP. Jeszcze na studiach wraz z Jerzym Woźniakiem założył pracownię architektoniczną mode:lina. Otrzymał nagrodę Grand Prix na XXX edycji Konkursu im. Marii Dokowicz za najlepszy projekt dyplomowy „Pawilon Wody” Akademii Sztuk Pięknych w 2011 r.

Jerzy Woźniak podobnie jak Garus, studiował architekturę i urbanistykę na na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także na ArtEz w Enschede w Holandii. Wspólnie podjęli pracę w biurze Liong Lie/123DV w Rotterdamie, a następnie stworzyli pracownię mode:lina architekci.

Hugon Kowalski - polski architekt

Hugon Kowalski

Jeszcze w trakcie studiów na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, założył własną pracownię UGO Architecture. Od 2010 pracuje jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Jako pierwszy Polak otrzymał nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-11. Jego praca nazywała się Porozmawiajmy o śmieciach i poruszała problem slumsów w Bombaju.

Najlepsi polscy architekci - Jan Sukiennik

Jan Sukiennik

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Oprócz tego studiował w Pratt Institute na Brooklynie oraz na uczelni ETSAM w Madrycie. W 2007 r. wraz z Zofią Strumiłło-Sukiennik założył pracownię 307kilo. Był współlaureatem Nagrody Architektonicznej Polityki oraz został nominowany do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe dzięki projektowi Służewskiego Domu Kultury.

Lista najlepszych polskich architektów - Maciej Zawadzki

Maciej Jakub Zawadzki

Podobnie jak Sukiennik, jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jako jedyny Polak pojawił się na liście najlepszych absolwentów szkół projektowania magazynu Wallpaper. W 2011 r. otrzymał nominację do nagrody za najlepszy budynek świata na Festiwalu Architektury w Barcelonie za projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami.

Mateusz Tański

Podobnie jak poprzednicy ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Zdobywał doświadczenie m.in. we francuskiej pracowni Valode et Pistre architectes, będącej jedną ze 100 największych firm projektowych na świecie. Założył pracownię Mateusz Tański & Associates. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach.

Daniel Libeskind

Pochodzi z rodziny polskich Żydów i w 1957 r. wyemigrował do Tel Awiwu, gdzie studiował muzykę. Porzucił ją jednak dla architektury, której uczył się na nowojorskim Cooper Union for the Advancement of Science. Wykładał na wielu amerykańskich i niemieckich uczelniach, m.in. na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Był także ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Jakub Szczęsny

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Studiował również w Barcelonie i Paryżu, a w 2001 r. wraz z grupą architektów założył grupę projektową Centrala. Popularność przyniósł mu projekt pt. Dom Kereta, który mieści się między blokiem a kamienicą, na rogu dwóch warszawskich ulic, a jego szerokość nie przekracza 152 cm. Otrzymał także wyróżnienie w konkursie na projekt filharmonii dla Sinfonia Varsovia Orchestra.

 

Aleksandra Wasilkowska

Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz École d’Architecture de Bretagne we Francji. Od 2007 r. prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 r. wraz z Agnieszką Kurant była reprezentantką Polski na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, przedstawiając projekt Emergency Exit. Otrzymała wyróżnienia w konkursach na ogród Pontivy we Francji, modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie oraz na projekt pawilonu informacyjnego dla Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

To już wszyscy architekci polscy, których chcieliśmy wam przedstawić.

Jeśli uważacie, że warto byłoby wspomnieć o kimś innym albo kogoś ominęliśmy, śmiało piszcie w komentarzach!

Przeczytaj więcej na: culture.pl propertydesign.pl bryla.pl mateusz-tanski.com, bxbstudio.com innpoland.pl modelina-architekci.com archinea.pl ugo.com.pl  libeskind.com olawasilkowska.com

Warto przejrzeć jeszcze:

Egzaminy z dawnych lat na Politechnice Gdańskiej – kierunek Architektura.

Co musisz wiedzieć idąc na architekturę!

Jak wygladą studia architektury 1 rok na Politechnice Gdańskiej.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

20 comments

Comments are closed.