school of form poznań rekrutacja egzaminy

Jak dostać się na architekturę do School of Form w Poznaniu?

Pamiętam jak siedzieliśmy w starej pracowni z zespołem projektowym, a Damian Skotzke wspomniał o chęci studiowania w School of Form. To był 2012-2013 rok. Dość interesujące studia, bo to ani ASP, ani architektura. Coś pomiędzy – coś, co łączy biznes z nauką. Traf chciał, że zadzwonili ostatnio do mnie z pytaniem, czy nie chciałbym w pracowni szkoły rysunku rozdawać ich ulotek. Odmówiłem. Szkoda drzew.

I tak przecież polecam ich od lat, jako alternatywę, jako coś innego. Nie potrzebuje do tego ulotek, dlatego wolę opisać na Kresl to, jak się tam dostać.

PS. Artykuł nie jest reklamą tej uczelni, ale kontynuacją naszej serii „Jak dostać się na…” 😛

School of Form od roku akademickiego 2018/2019 rusza z nowym, inżynierskim kierunkiem: architektura. Pod kierownictwem Macieja Siudy kierunek prowadzony będzie we współpracy z uznanymi architektami -praktykami, takimi jak Jakub Szczęsny, Zygmunt Borawski, profesor Jacek Krenz oraz pracowniami architektonicznymi – w tym Ultra Architects, Atelier Starzak Strebicki, Vroa Architekci.

Architektura w School of Form to studia inżynierskie i, co ważne dla kandydatów rozpoczynających w tym roku, dofinansowane ze środków unijnych aż w 50% przez cały czas trwania studiów.

Jak wygląda egzamin na architekturę w School of Form?

Egzamin na kierunek Architektura w School of Form (katedra projektowania Uniwersytetu SWPS) składa się z 2 etapów, które odbywają się jednego dnia. Pierwszym etapem jest egzamin sprawdzający predyspozycje manualne, myślenie przestrzenne i kreatywność. Jest to warsztat, podczas którego kandydaci przygotowują projekt na zadany temat na podstawie wykonanych szkiców. Ukończoną pracę krótko prezentują przed komisją.

Drugim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna na podstawie wcześniej dostarczonego portfolio. Podczas rozmowy kandydat może przedstawić siebie jako przyszłego architekta, opowiedzieć o tym, co go inspiruje, jakie ma plany i cele, żeby przekonać komisję do siebie.

Egzaminy odbywają się w School of Form w Poznaniu, przy ul. Głogowskiej, w hali nr 1 MTP. Do wyboru są 2 terminy w lipcu oraz 2 terminy we wrześniu. Opłata rekrutacyjna wynosi 400 zł.

Ile punktów trzeba mieć z egzaminu?

Progi: –

Ile osób zdaje/ile się dostaje: Do School of Form na kierunek architektura rekrutacja została otwarta po raz pierwszy i jest przewidziane 80 miejsc.

Co trzeba mieć na maturze, aby dostać się na ten kierunek:

Wyniki egzaminu maturalnego nie są kryterium przyjęcia, natomiast jest nim wynik egzaminu wstępnego.

Co trzeba umieć rysować?

Umiejętność rysowania nie jest warunkiem koniecznym w procesie rekrutacji na architekturę. Na pewno warto pokazać swoje predyspozycje w portfolio, które omawiane będzie podczas drugiej części egzaminu. Rysunek będzie jednym z przedmiotów podczas studiów, więc nie trzeba się tym tak bardzo martwić.

Na co profesorowie zwracają uwagę?

W pierwszej części egzaminu na architekturę (warsztat kreatywny) komisja zwraca uwagę na kreatywność, nieszablonowe myślenie i umiejętność prezentacji pomysłu.

W części drugiej (rozmowa na podstawie portfolio) ważne jest, by pokazać motywację do podjęcia takiego kierunku studiów, już posiadane umiejętności w różnych dziedzinach projektowych (np. fotografia, rysunek, film, kolaże, modelowanie, praca i eksperymenty z różnymi materiałami). Ważne jest również pokazanie tego, co lub kto inspiruje kandydata w życiu codziennym. Komisja ceni nietuzinkową formę prezentacji, więc warto się dobrze przygotować.

Co trzeba zabrać ze sobą?

Wszystkie potrzebne materiały będą na miejscu. Trzeba zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty i potwierdzenie opłaty rekrutacyjnej.

Jak ubrać się na egzamin?

Ubierz się tak, żebyś czuł się swobodnie.

3 rady od serca:

Egzamin będzie próbką tego, jak wyglądają zajęcia w School of Form.

Przygotuj różnorodne portfolio, żeby zaskoczyć komisję.

Pokaż pasję do studiowania Architektury.

Jak wygląda rozmowa z komisją? Co robić, a czego nie robić:

Rozmowa z komisją przede wszystkim odbywa się w przyjemnej atmosferze. Komisja daje Ci możliwość wypowiedzi i zadaje pytania do portfolio. Podczas egzaminu możesz wykazać się wiedzą z zakresu architektury i designu, opowiedzieć o swoich inspiracjach oraz mówić o swoich planach na przyszłość. Generalnie chodzi o to, żeby komisja mogła Cię lepiej poznać, dlatego warto być sobą i szczerze mówić o tym, co cię ciekawi i inspiruje.

Przygotowując się do egzaminu wstępnego, przejdź nasz podstawowy kurs rysunku online.

A potem poczytaj o:

Jak dostać się na architekturę w Poznaniu!

Jak dostać się na wzornictwo w Poznaniu!

Jak dostać się na grafikę w Poznaniu!