Najmniejsze budynki na świecie

Wydawałoby się, że w czasach, kiedy architekci próbują stworzyć projekty zachwycające swoją oryginalnością, nie ma już miejsca na skromne i niewielkie budynki… Najmniejsze budynki. Tymczasem na całym świecie pojawiają się liczne projekty, które potwierdzają, że małe, dziwne lub po prostu inne też może być piękne. Przykłady?

1. Miter Box

To dom zaprojektowany przez firmę Shelter Wise, mającą swoją siedzibę w Portland, w Oregonie. Prosty, modernistyczny design został stworzony z myślą o zużywaniu jak najmniejszej ilości energii. Ma 11m2 oraz wyposażono go w kółka i hak, w celu łatwego transportowania. Jest wykonany z drewna odzyskanego, mieszanki metali oraz z korka kauczukowego. W pełni funkcjonalne wnętrze posiada niewielką kuchnię, łazienkę, jadalnię, którą w miarę potrzeby można przekształcić w podwójne łóżko oraz antresolę z sypialnią.

źródła: [link] i [link]

Mitter box - najmniejsze budynki na świecie
Mitter box
2. Dom Etgara Kereta – najwęższy dom na świecie

Dom jest instalacją artystyczną, jednak mimo miniaturowych rozmiarów można w nim mieszkać. Znajduje się on w Warszawie w dzielnicy Wola, a zaprojektował go Jakub Szczęsny. Jest wyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy, takie jak miniaturowa lodówka, łazienka i posłanie.  Mieszkanie w najszerszym miejscu ma 122 cm szerokości. Dzięki Warsaw 3D można wirtualnie zajrzeć do domu Kereta.

źródła:  [link]

Dom Kereta - wizualizacja
Dom Kereta – wizualizacja

Realizacja:

Dom Kereta, realizacja.
3. Najmniejszy dom w Amsterdamie

W przeszłości w Holandii im szerszy był dom, tym był droższy, tym bardziej, jeśli swoje miejsce miał przy kanale. Dom ma tylko 2 metry szerokości i 5 metrów głębokości. Znajduje się na Oude Hoogstraat 22.

źródła: [link]

Oude Hoogstraat 22 - Najmniejszy dom w Amsterdamie
Oude Hoogstraat 22 – Najmniejsze budynki w Amsterdamie
4. Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii

Atrakcja turystyczna w Conwy w Walii, czyli dom mieszkalny o wymiarach 3,05m x 1,8m. Ostatnim jego mieszkańcem, zamieszkującym go do 1900 roku, był rybak, Robert Jones, mierzący 191 cm. Ze względu na swój wzrost nie mógł swobodnie stanąć we wnętrzu. Na parterze domku stoi kominek i szafka kuchenna, a na maleńkim piętrze znajduje się łóżko, piecyk, kran i szafka nocna. Zwiedzający nie mają tam wstępu, ale mogą obejrzeć wnętrze z drabiny.

źródła: [link]

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii najmniejsze domy na świecie

5. Autobus, w którym można mieszkać

Czy mieszkanie w autobusie może być wygodne? O tym opowiada na swoim blogu Hank Butitta, student architektury na uniwersytecie w Minesocie, który zamienił stary, duży autobus szkolny w dom na kółkach. Mieszkanie ma 68m2, jednak meble zabierają większość przestrzeni. Znajdują się tam kanapy, które z łatwością można przekształcić w łóżka, blaty kuchenne, łazienka umieszczona z tyłu autobusu oraz mnóstwo pomysłowych schowków. Duża ilość światła wpadającego przez okna z pewnością wyróżnia ten „dom” spośród innych.

źródła: [link] i [link]

Hank Butitt - mieszkanie w autobusie najmniejsze budynki świata
Hank Butitt – mieszkanie w autobusie

To już koniec listy najmniejszych budynków. Słyszeliście o jeszcze innym, podobnym projekcie? Dajcie znać w komentarzach.

SaveSaveSaveSave

Ile kosztuje najmniejszy dom świata?

Za najmniejszy dom świata uchodzi One SQM House. Kosztował on około 300 euro (1500 zł). 

Jaki jest najmniejszy budynek na świecie?

Najmniejszy budynek na świecie to domek rybaka w The Quay w Wielkiej Brytanii (konkretnie w Walii). Jego wymiary to 182 cm szerokości, 309 cm wysokości i 254 cm głębokości.

Jaki jest najmniejszy dom w Polsce?

Najmniejszy dom w Polsce ma około 50 m2. Budowa i wykończenie go trwały niecałe 2 miesiące.

Czy najmniejszy dom w Polsce jest w Warszawie?

Wiele osób za najmniejszy dom w Polsce uważa Dom Kereta, który w istocie znajduje się w Warszawie.

Przy okazji, warto abyś przeczytał o:

20 architektach, których musisz znać!

TOP 10 Polskich architektów.

TOP 10 Polskich desginerów na instagramie!