Rekrutacja na Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunek Wzornictwo jest wieloetapowa i wymaga spełnienia kilku warunków. Zapisy w tym roku trwały od 6 do 26 maja. Pamiętaj, że jeżeli przegapisz ten termin to masz jeszcze drugą szansę – we wrześniu odbywa się rekrutacja dodatkowa. Rejestracja elektroniczna zazwyczaj odbywa się w pierwszej połowie września. Dotyczy to studiów pierwszego oraz drugiego stopnia. Omówmy cały proces krok po kroku.
Spis treści
- Rejestracja w systemie rekrutacyjnym
- Rekrutacja krok po kroku
- 1. Zarejestruj się w portalu IRK Akademii Sztuk Pięknych
- 2. Wybierz kierunek
- 3. Doślij dokumenty
- 4. Płatności
- 5. Skany/podsumowanie
- Egzamin na wzornictwo na ASP w Łodzi
- Etap 1: rozmowa rekrutacyjna
- Etap 2: przegląd prac
- Etap 3: szybki szkic
- Wyniki rekrutacji
Rejestracja w systemie rekrutacyjnym
Proces rekrutacji składa się ze złożenia dokumentów na kierunek wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W tym roku ważne terminy odnośnie wzornictwa i egzaminów w Łodzi wyglądały następująco:
- 6-26 maj zapisy na egzamin,
- 29 maja 2023 będzie opublikowana lista kandydatów na architekturę,
- 19-21 czerwiec egzaminy,
Wyniki z egzaminów otrzymałeś/aś 5 lipca 2024. Kolejnymi ważnymi terminami są:
- 10-12 lipca – wtedy trzeba dostarczyć do uczelni wymagane dokumenty rekrutacyjne (lub przesłać pocztą na adres uczelni),
- 30 lipca 2024 r. od godz. 13:00 – dostaniesz powiadomienie w Systemie Elektronicznej Rekrutacji o przyjęciu na studia (lub nie).
Rekrutacja krok po kroku
1. Zarejestruj się w portalu IRK Akademii Sztuk Pięknych
Jako kandydat/ka musisz zarejestrować się na stronie internetowej uczelni w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Konto założysz podając adres e-mail oraz hasło. Rejestracja online na studia w tym roku się w maju. Akademia zawsze prosi, aby nie rejestrować się przed tym terminem.
2. Wybierz kierunek
Zapoznaj się z programem edukacyjnym Akademii. Sprawdź, na jakie kierunki studiów prowadzi rekrutację oraz jakie kompetencje zdobędziesz, studiując na wybranym kierunku. Świetną okazją, aby szczegółowo poznać plany i kierunki studiów są corocznie organizowane „Dni Otwarte” oraz liczne informacje dostępne na stronie internetowej uczelni. Wybierz kierunek studiów, na który chcesz aplikować, korzystając z modułu Moje kierunki. Pamiętaj, że termin zakończenia rekrutacji to ostatni dzień, w którym możesz dokonać elektronicznego wyboru kierunku studiów.
3. Doślij dokumenty
Uzupełnij swoje dane osobowe, wpisując imię/imiona i nazwisko zgodnie z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Podaj numer telefonu (najlepiej komórkowy), aby Dział Rekrutacji mógł się z Tobą kontaktować (dzwonić/wysyłać SMS-y). Dołącz swoje zdjęcie najpóźniej do dnia zakończenia elektronicznej rekrutacji na wybrany kierunek studiów. To zdjęcie będzie również umieszczone na Twojej legitymacji studenckiej. Podaj informacje o swoim wykształceniu. Maturzyści, którzy zdają maturę w tym roku, będą mogli wprowadzić numer swojego świadectwa dojrzałości do systemu po otrzymaniu dokumentu ze szkoły średniej.
4. Płatności
Dokonaj opłaty rekrutacyjnej najpóźniej do dnia zakończenia elektronicznej rekrutacji na wybrany kierunek studiów. Cierpliwie czekaj na potwierdzenie jej zaksięgowania przez Akademię. Egzaminy na wzornictwo na ASP w Łodzi wymagają opłaty w wysokości 150 złotych.
5. Skany/podsumowanie
Po uiszczeniu opłaty i wykonaniu większości kroków rejestracyjnych, wszystko powinno być gotowe, a zapis na egzamin stanie się aktywny. Nawet jeśli formularz rejestracyjny jest niekompletny, podsumowanie będzie zawierać odpowiednią informację na ten temat.
Egzamin na wzornictwo na ASP w Łodzi
Egzamin wstępny przeprowadzany jest stacjonarnie z osobistym udziałem kandydata w siedzibie uczelni przy ul. Wojska Polskiego 121 w Łodzi. Termin w tym roku, jak zwykle, przypadł na czerwiec. Egzamin polega na przeglądzie prac kandydata oraz rozmowie rekrutacyjnej. Obie te części odbywają się jednego dnia, w tej samej sali (na wydziale wzornictwa, na ul. Wojska Polskiego 121 w Łodzi). Kandydaci proszeni są w kolejności alfabetycznej, o wcześniej ustalonej godzinie – przesłanej w wiadomości do osoby zdającej (otrzymasz w systemie status „KANDYDAT”, a uczelnia wyznaczy Ci w systemie dokładny termin egzaminu wstępnego).
Przygotowując się do egzaminu wskazane jest zadbanie o estetyczny i nienaganny wygląd. Nasz ubiór nie tylko pozytywnie wpływa na pierwsze wrażenie i pewność siebie, ale jest także ważny, ponieważ w sali rekrutacyjnej zostanie nam wykonane zdjęcie (to taka pomoc dla jury w czasie obrad). W komisji egzaminacyjnej zasiadają zwykle trzy osoby – profesorowie katedry wzornictwa.
Etap 1: rozmowa rekrutacyjna
Zazwyczaj egzamin zaczyna się od rozmowy z kandydatem. Należy się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie np.: Skąd jesteśmy? Jakie liceum/technikum skończyliśmy? Jakie są nasze zainteresowania? Dlaczego wybrałaś/eś ten kierunek? Jeśli nie mieszkasz w Łodzi, a planujesz wybrać się tu na studia zapewne dostaniesz pytanie: ,,Dlaczego wybrałaś/eś ASP w Łodzi?”. W dalalszej części rozmowy możesz zostać zapytany czy uczestniczysz również w rekrutacji na inny kierunek bądź inne ASP (zalecam podkreślać jak bardzo zależy nam na jedynej opcji, którą jest wzornictwo na ASP w Łodzi).
Wszystkie powyższe pytania i odpowiedzi mają wpływ na dalszy przebieg rozmowy egzaminacyjnej. Prawdopodobnie kolejne kwestie będą powiązane z Twoimi zainteresowaniami (które wymieniłeś) lub stricte designem. W tym drugim przypadku ,,klasykiem” jest zapytanie o Twojego ulubionego projektanta oraz wymienienie jego dzieł/projektów. Jest to możliwość by zaprezentować swoją wiedzę oraz zainteresowanie wzornictwem.
Kolejną opcją, na którą możesz trafić jest pytanie o dowolny źle zaprojektowany/nieergonomiczny przedmiot i uzasadnienie swojej decyzji. W przypadku braku pomysłu czy też odpowiedzi komisja wskazuje jeden z przedmiotów znajdujących się w sali. Zdający powinien dokonać trafnej analizy i znaleźć cechy przedmiotu, które powinny zostać poprawione. Tego typu rozmowa uwidacznia Twój tok myślenia oraz predyspozycje do zawodu projektanta.
Etap 2: przegląd prac
Pytania również mogą być ściśle powiązane z zawartością teczki/portfolio. Prezentowany zbiór prac musi zawierać:
- 5 prac malarskich w formacie minimum 50 cm x 70 cm,
- 10 prac rysunkowych w formacie minimum 50 cm x 70 cm.
Dodatkowo musisz wybrać nie więcej niż 10 prac lub ich cykli wykonanych dowolną techniką (fotografia, rzeźba, instalacja, grafika użytkowa, grafika artystyczna, prace projektowe, rzemiosło artystyczne, inne prace przestrzenne, multimedia, animacja komputerowa, itp.). W przypadku prac przestrzennych o dużych gabarytach (rzeźba, instalacja, projekt itp.) prosimy o dostarczenie wyłącznie ich fotograficznej dokumentacji. Prace lub cykle prac o niewielkich formatach należy zebrać tematycznie na planszach 100 cm x 70 cm. W przypadku prac multimedialnych należy zadbać o bezproblemową możliwość ich prezentacji na własnym komputerze przenośnym. Do wykonania prac należy się przyłożyć, wiele osób przed rekrutacją uczy się rysunku w wybranej szkole rysunku w Łodzi.
Etap 3: szybki szkic
Po odbyciu rozmowy rekrutacyjnej i obejrzeniu teczki kandydata komisja może poprosić o wykonanie szybkiego szkicu przedmiotu znajdującego się w sali. Czasami jest to tylko ,,kropka nad i” całego spotkania (niestety jest to konieczność ponieważ czasami zdarzają się przypadki, w których zdający nie wykonują własnoręcznie przedstawianych komisji prac).
Wyniki rekrutacji
Maksymalna ilość punktów jaką możesz uzyskać za egzaminie wstępnym to 100 pkt. Minimalna liczba punktów wymagana do zdania egzaminu wstępnego wynosi 40 pkt. Według Uchwały nr 189/24/k20-24 Senatu Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z dnia 26 marca 2024 roku na stacjonarne studia I stopnia może zostać przyjętych maksymalnie 22 kandydatów.
Jeśli w dniu wyników okaże się, że jesteś na liście rezerwowej – jest jeszcze szansa! Nie wszyscy, którzy dostali się jako pierwsi na listę rzeczywiście podejmują studia (tym bardziej jeśli dostali się również gdzieś indziej, a np. ASP w Łodzi było ich drugim wyborem). Osoba, która na czas nie doniesie wymaganych dokumentów (tym samym oświadczając, że nie podejmie studiów) zwalnia jedno miejsce dla osoby z listy rezerwowej (oczywiście według kolejności punktacji przyznanej każdemu kandydatowi z osobna).