Darmowy kurs rysunku? Zobacz tutaj!
Spis treści
ZACZYNAMY!
Do tego rysunku potrzebujesz znajomości:
- kompozycji
- perspektywy
- waloru
- rysowania drzew
- rysowania gór
- rysowania szkła
1. Pomysł!
Pierwsze schody – pomysł!
Zawsze wymagamy kilku projektów, ścieżki idei i formy dopasowanej do tematu.
Z pomocą przychodzi mapa myśli, stosowana często przy projektowaniu graficznym, kiedy nie mamy weny lub chcemy dostosować projekt do wytycznych klienta czy też zwyczajnie poukładać nasze myśli.
Mapa myśli – wytłumaczenie tutaj.
Wybierz najlepsze Twoim zdaniem przymiotniki, a będzie to określać pomysł. Następnie zrób analizę – szkicową.
2. Analiza!
Wyżej pokazane są dwa różne podejścia. Po lewej stronie – analiza, wnioski i budowanie formy. Po prawej, sposób, który sprawdza się, kiedy kompletnie nie masz nic w głowie (samo w sobie jest to dobrym ćwiczeniem wyobraźni). Rysuj randomowe linie, jakby bazgrając i staraj się z ciekawych kształtów coś wyciągnąć, dopasować, zbudować.
Zawsze rób kilka projektów, szkicowych, 5 minutowych…czemu?
…by sprawdzić, czy Twój pierwszy pomysł jest tym najlepszym. Robiąc jeden, nie będziesz tego pewny, a niestety pierwsze pomysły nie zawsze są najlepszymi.
Masz pomysł, bryłę, plan i przestrzeń – brakuje poukładać to w kompozycję.
3. Kompozycja rysunku!
Narysuj znowu kilka propozycji thumbnails. Idea w kilku propozycjach taka jak w projekcie – warto wycisnąć z tego tyle ile się da. Dopracować wszystko w fazie szkicowania, by swoją energię przekazać na finalny rysunek na dużym formacie.
Warto poczytać o trójpodziale, który gwarantuje poprawną kompozycję.
4. Duży format rysunku.
Wybrałeś najlepszą kompozycje i perspektywę swojego projektu – idziesz na dużą kartkę!
Dobrze jest przygotować sobie rysownicę i kartkę pod rękę, aby nie upaprać sobie pracy potem brudną dłonią.
Ołówkiem B lub 2B delikatnie kreśl linie horyzontu i linie perspektywiczne, tak, aby odpowiednio nakreślić dom. Od ogółu do szczegółu, od dużej bryły, w którą wpisuje się Twój projekt, do mniejszej, bardziej złożonej.
Kiedy jesteś pewny, że linie są dobre, możesz je podkreślić w miejscu, gdzie znajdzie się walor, cień – jak wyżej.
Od ogółu do szczegółu…
5. Plany
Co dalej?
Walor, plany – musisz podbić trochę tło, aby wybić bryłę budynku do przodu, tak by kontrast na nim był największy. Wyczyści to prace i nada plan na resztę etapów, stworzysz iluzję głębi na rysunku.
Dodaj postać człowieka, taką minimalistyczną, aby pokazać skale/odniesienie.
W tym korku możesz dodać powoli detal, linie, zarys. W kolejnym etapie będziesz już tylko upiększać prace, wzmacniać kontrast.
6. Detal!
To moment, który kocha każdy, ale zazwyczaj za szybko się za niego adepci rysunku zabierają. Od ogółu do szczegółu, jak mantrę musisz powtarzać! Dopiero panując nad podstawami: kompozycją, pomysłem, planami, walorem – zabierz się za detal.
Spokojnie dopracuj drzewka, fakturę drewna czy szyb i dachówek.
……………………………..
Zanalizujmy teraz nasz rysunek pod względem tego, jak dobrze zrealizowaliśmy nasz temat – budynek nawiązuje do przestrzeni, jednak na samym końcu okazało się błędem osadzenie go na platformie. Jest strasznie sztuczna, choć trochę ułatwiła rysowanie i pokazanie samej bryły.
Rysunek sam zaś został pozostawiony niedokończony. Czasem nadaje to surowy charakter i jest milsze dla oka. Nie zawsze warto kończyć prace i poświęcać na nią kilkanaście godzin. Zwłaszcza jeśli już na początkowym etapie popełnimy jakiś błąd. Tak właśnie się stało na naszym przykładzie, ponieważ budynek, który zaprojektowaliśmy, nie powinien być na platformie.
Ps. Warto robić dobre zdjęcia i obsługiwać PS 😉
Macie uwagi/pytania? piszcie w komentarzach. Pomożemy, odpowiemy 🙂
Przy okazji, zobacz:
Jak komponować obrazy, rysunki, prace!
Jak wykorzystać poprawnie perspektywę!
8 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Jak chcesz zobaczyć jak narysować ostatnią pracę – krok po kroku rysowanie tutaj! […]
[…] Skrócony przykład możesz podejrzeć tutaj – Rysunek Dom w Górach – rysunek krok po kroku. […]
[…] już na naszym blogu (tu, tu i tu) wspominaliśmy o potrzebie ćwiczenia szybkich szkiców. Jest to najlepszy sposób na […]
[…] omówiony w 2 innych artykułach: Lekcja rysunku online KRO 014 Dom w górach i Design […]
[…] Poprzednia lekcja rysunku online 014 […]
[…] Krakowską zawsze obejmują szkic martwej natury, składającej się z trzech brył, oraz zadane projektowe — jeszcze nie pojawiło się nic, co mogłoby zaskoczyć Ciebie. W opisowych poleceniach dużą […]
[…] Thumbnails – małe, szybkie szkice kompozycyjne. Zazwyczaj robi się je w seriach, po kilka, kilkanaście na stronie. W tym artykule pokazuje je w krokach, przy rysowaniu domu w górach. […]
[…] czy w tym roku przyjdzie się męczyć z martwą naturą, z postacią czy może tylko z rysunkiem z wyobraźni. Jedno jest pewne – umiejętności komponowania w rysunku są tu niezbędne. Wyraźnie […]