Słownik terminów i pojęć plastycznych

Rysownicy, ilustratorzy, projektanci, architekci czy fotografowie posługują się pewnymi pojęciami podstawowymi dla nich. Nauka rysowania czy to w szkole rysunku czy w domu jest łatwiejsza, opisując poszczególnymi nazwami wszystko. Nie zawsze są one zrozumiałe dla laików lub początkujących, dlatego postaramy się na swój sposób kilka z nich wytłumaczyć Tobie.

Darmowy kurs rysunku online – 25 lekcji rysowania krok po kroku.

Piórnik na ołówki.

Słownik terminów i pojęć plastycznych w rysunku:

Focal Point inaczej dominanta, najważniejszy punkt na pracy. Ten, który artysta chciałby pokazać obserwującym. Nie zawsze jest ogromny na całą kompozycję. Czasem potrafi być mikroskopijny, ale dzięki kompozycji staje się widoczny! Więcej o nim w artykule o kompozycji.

Głębia sposób oddawania odległości na rysunku walorowym, kolorowym. Uzyskujemy ją poprzez stosowanie perspektywy powietrznej i kontrastu. Im mniejsza różnica w walorze pomiędzy elementami, czyli mniejszy kontrast, tym dany przedmiot znajduje się dalej optycznie. Można w ten sposób przeskalowywać swoje prace, podkreślać focal point lub zwrócić uwagę na coś zupełnie innego w kompozycji. W praktyce pokazane w artykule o walorze.

Kompozycja – takie ułożenie elementów, światła, kresek, głębi, by skupić uwagę obserwatora na focal poincie. Przykład budowania prostej kompozycji w rysunku: KRO 013.

Kontrast – różnica między skalami szarości. Im bliżej zestawiony jest walor o wartości od 0 do 10, tym większy jest kontrast. Pomiędzy wartością zero a trzy jest taki sam kontrast jak pomiędzy trzy a sześć itd. To nam buduje głębię. W praktyce pokazane w artykule o walorze.

Kreska – indywidualny rodzaj nakładania kresek, ich grubości, nacisku i sposobu ułożenia. Wyrabia się całe życie i zmienia. Po ok. 6-18 pierwszych miesiącach rysowania można zobaczyć poprawę Krechy.


8 najczęstszych błędów w rysunku! 

Szraf – rodzaj nakładania kresek, szarości/waloru, cieniowania, kreska przy kresce w pewnej odległości, równolegle.

Walor – skala szarości nakładana ołówkiem, cienkopisem, innymi technikami. Oznacza się go zazwyczaj w skali od 0 do 10. Dzięki niemu buduje się kontrast i głębię.  Występuje on także w kolorze, jest jego elementem składowym.

Wrażliwa kreska – sposób podkreślenia elementu, nałożenia kreski, od mocnej, grubej, delikatnie wypuszczając, odrywając ołówek od kartki, kończymy cienka, lekką kreską.

Trójpodział – grid/siatka, po której układamy elementy lub szukamy podobnego ułożenia. Gwarantuje poprawną kompozycję. W miejscu przecięcia się linii, dajemy nasz focal point. Kompozycja jest wtedy zawsze z jednej strony otwarta, z drugiej zamknięta.

Linearkarysunek linearny, samą linią, bez waloru, szarości – tylko linie, grube, cienkie, krótkie, długie.

Thumbnails – małe, szybkie szkice kompozycyjne. Zazwyczaj robi się je w seriach, po kilka, kilkanaście na stronie. W tym artykule pokazujemy je w krokach przy rysowaniu domu w górach.

Perspektywa – linie pomocnicze, pokazujące przestrzeń. Pozwalają poprawnie narysować wszystko, co widzimy na kartce. Lekcja rysunku o perspektywie do poczytania tutaj.

Z biegiem czasu i artykułów będziemy rozpisywać nasz słowniczek pojęć dla rysowników!

Jak rysować drzewo liściaste!