Słownik terminów i pojęć plastycznych

Rysownicy, ilustratorzy, projektanci, architekci czy fotografowie posługują się pewnymi pojęciami podstawowymi dla nich. Nauka rysowania czy to w szkole rysunku czy w domu jest łatwiejsza, opisując poszczególnymi nazwami wszystko. Nie zawsze są one zrozumiałe dla laików lub początkujących, dlatego postaramy się kilka, na swój sposób, wytłumaczyć Tobie.

Darmowy kurs rysunku online – 25 lekcji rysowania krok po kroku.

Piórnik na ołówki.

Słownik terminów i pojęć plastycznych w rysunku:

Focal Point inaczej dominanta, najważniejszy punkt na pracy, ten, który artysta chciałby pokazać obserwującym. Nie zawsze jest ogromny, na całą kompozycję. Czasem potrafi być mikroskopijny, ale dzięki kompozycji widoczny! Więcej o nim w artykule o kompozycji.

Głębia  sposób oddawania odległości na rysunku walorowym, kolorowym. Uzyskujemy ją poprzez stosowanie perspektywy powietrznej i kontrastu. Im mniejsza różnica w walorze pomiedzy elementami, czyli mniejszy kontrast, tym dany przedmiot znajduje się dalej optycznie. Można w ten sposób przeskalowywać swoje prace, podkreślać focal point lub zwrócić uwagę na coś zupełnie innego w kompozycji. W praktyce pokazane w artykule o walorze.

Kompozycja – takie ułożenie elementów, światła, kresek, głębi by skupić uwagę obserwatora na focal poincie. Przykład budowania prostej kompozycji w rysunku: KRO 013.

Kontrast – różnica między skalami szarości, im bliżej zestawiony jest walor o wartości od 0 do 10, tym większy jest kontrast, pomiędzy wartością zero, a trzy jest taki sam kontrast jak pomiedzy trzy, a sześć itd. To nam buduje głębię. W praktyce pokazane w artykule o walorze.

Kreska – indywidualny rodzaj nakładania kresek, ich grubości, nacisku i sposobu ułożenia. Wyrabia się całe życie i zmienia. Po ok. 6-18 pierwszych miesiącach rysowania można zobaczyć poprawę Krechy.


8 najczęstszych błędów w rysunku! 

Szraf – rodzaj nakładania kresek, szarości/waloru, cieniowania, kreska przy kresce w pewnej odległości, równolegle.

Walor – skala szarości nakładana ołówkiem, cienkopisem, innymi technikami. Oznacza się, zazwyczaj w skali od 0 do 10. Dzięki niemu buduje się kontrast i głębię.  Występuje on także w kolorze, jest jego elementem składowym.

Wrażliwa kreska – sposób podkreślenia elementu, nałożenia kreski, od mocnej, grubej, delikatnie wypuszczając, odrywając ołówek od karti, kończymy cieńką, lekką kreską.

Trójpodział  – grid/siatka, po której układamy elementy lub szukamy podobnego ułożenia. Gwarantuje poprawną kompozycję. W miejscu przecięcia się linii, dajemy nasz focal point. Kompozycja jest wtedy zawsze z jednej strony otwarta, z drugiej zamknięta. Szerzej opisane „zjawisko kompozycji” jest tutaj – KLICK.

Linearkarysunek linearny, samą linią, bez waloru, szarości – tylko linie, grube, cienkie, krótkie, długie.

Thumbnails – małe, szybkie szkice kompozycyjne. Zazwyczaj robi się je w seriach, po kilka, kilkanaście na stronie. W tym artykule pokazuje je w krokach, przy rysowaniu domu w górach.

Perspektywa – linie pomocnicze, pokazujące przestrzeń. Pozwalają poprawnie narysować wszystko co widzimy na kartce, formacie 2D. Lekcja rysunku o perspektywie do poczytania tutaj.

 

Z biegem czasu i artykułów będziemy rozpisywać nasz słowniczek pojęć dla rysowników!

Jak rysować drzewo liściaste!