Egzamin na architekturę online – Warszawa 2020

W roku 2020, z powodu epidemii wszystkie egzaminy na studia przyjęły nietypową formę. Rekrutacja na politechnikę warszawską odbywała się całkowicie online, co było bardzo wygodne dla zdających, ale ze względu na liczne problemy techniczne, które różne zdające osoby zgłaszały, nie sądzę, aby w następnych latach ta forma rekrutacji była dalej praktykowana, może tylko niektóre elementy zostaną zachowane. W tym roku jest podobnie 😀

Jak dostać się na Architekturę na politechnice Warszawskiej
Jak dostać się na Architekturę na politechnice Warszawskiej

Rejestracja na egzamin online w Warszawie.

Termin rejestracji na PW, był, w porównaniu do innych uczelni, bardzo wczesny, bo można się było zgłosić tylko do 19 czerwca. Rejestracja polegała na wpisaniu swoich danych osobowych i wyników maturalnych na specjalną stronę podaną w linku na stronie dla kandydatów (tegoroczni maturzyści mogli wpisać swoje wyniki później. Po ich ogłoszeniu), a następnie przesłaniu zdjęcia do legitymacji studenckiej (format jak do dowodu) i wpłaceniu opłaty rekrutacyjnej, za pomocą przelewu (150 zł). 

Opis rejestracji 2021 możesz znaleźć też tutaj – Egzaminy online na architekturę 2021

Przygotowanie do testu na Politechnikę Warszawską.

Po jakimś czasie uczelnia wysłała link oraz dane do logowania na platformę moodle, na której odbywał się cały test. Na tej stronie była umieszczona specjalna instrukcja dotycząca całego testu. Była ona bardzo dobrze i wyczerpująco napisana, dzięki czemu nie miałem żadnych wątpliwości co, kiedy i jak mam robić. 

Rysunek architektoniczny

Próbny test online – sprawdzenie systemu egzaminu online.

Trzy dni przed głównym testem odbywał się nieobowiązkowy test próbny. Polegał on na sprawdzeniu, całego systemu, co było pomocne zarówno dla zdających jak i dla egzaminatorów. Nie podlegał on ocenie. Zdający mogli w czasie tego testu opowiedzieć o problemach, których doświadczyli, a egzaminatorzy starali się bieżąco odpowiadać na wszystkie pytania. Po tej próbie otrzymaliśmy email z opisem rozwiązywania najczęściej występujących problemów. Podczas tego testu sprawdzana była również sprawność naszych kamerek i mikrofonów, co szczególnie dla mnie było pomocne, bo miałem problemy z moją kamerą i naprawienie ich zajęło mi prawie godzinę.

Gdyby nie ten test, nie udałoby mi się uruchomić kamery i mikrofonu przed właściwym testem (oba były wymagane), dlatego cieszę się, że próba się odbyła. 

Portfolio na rozmowę.

Jednym z zadań podlegających ocenie było przesłanie zdjęć lub plików wideo 5 własnych prac. Tematyka i technika wykonania była dowolna. Autorzy egzaminu napisali tylko, że “indywidualne cechy artystyczne i zgodność umiejętności zaprezentowanych przez Kandydata” podlegają ocenie. Na wgranie prac na platformę moodle były wyznaczone 3 dni. To jak to zrobić było dobrze opisane w instrukcji.

Za portfolio można było dostać maksymalnie 70 pkt. 

Egzamin na wydział architektury online.

Test odbywał się we wskazanym dniu i godzinie (start 9:30, ale należało się zalogować wcześniej na platformę Microsoft Teams w celu bycia dodanym do wideokonferencji) i trwał półtorej godziny. Należało przygotować 5 kartek A4, dowolny ołówek, gumkę i linijkę (służyły one tylko do sporządzania notatek – sam test był online). Egzaminatorzy wymagali, aby pisać ze włączoną kamerką i wyciszonym mikrofonem, lecz były przypadki osób, które pisały bez kamerki, nie wiem jednak co komisja ostatecznie robiła z takimi osobami. Sam test miał formę podobną do testu IQ, 

tyle że naciskiem na myślenie przestrzenne. Należało wpisać na komputerze odpowiedź do zadania lub ją zaznaczyć. Po przejściu do następnego pytania nie można było się wrócić do poprzedniego. Było tylko 13 pytań i miały one bardzo podobną do siebie formę, ale znacząco różniły się od siebie poziomem trudności.

Przykładowe zadania: 
  • połączyć w pary przestrzenne bryły tak aby razem tworzyły sześcian 
  • odgadnąć z podanej sekwencji figur, jak będzie wyglądała następna 
  • wybrać prawidłowy kształt przekroju bryły 
  • ułożyć figury w taki sposób, aby tworzyły specjalny wzór (mozaikę) 
  • określenie poprawności siatek brył 
  • znalezienie pary takich samych układów figur, w zborze bardzo podobnych do siebie układów 
  • liczenie pola nieregularnej figury geometrycznej 
  • odrzucanie brył niespełniających podanych kryteriów 

Uważam, że test nie był bardzo trudny, aczkolwiek nie będę miał raczej maksymalnej liczby punktów z niego. Czasu było właściwie w sam raz (skończyłem minutę przed czasem). Były osoby, które skończyły przed czasem, ale to chyba o niczym nie świadczy – może się poddały, a może sa geniuszami. Po skończeniu testu należało przesłać odpowiedzi i odłączyć się z wideo czatu. Za test można było dostać maksymalnie 130 pkt. 

Jak to piszę jeszcze nie znam wyników, ale pojawią się one bardzo szybko, bo w ciągu jednego tygodnia i będą one pokazane na platformie moodle. Pod koniec rekrutacji sumuje się wynik z egzaminu oraz z wybranych matur, ale to też jeszcze przede mną.

Wpadnij na nasz kanał na Youtubie! 🙂