Jak dostać się na malarstwo na ASP w Gdańsku?

Twoje ręce są zachlapane farbą po łokcie i nie pamiętasz kiedy był ostatni raz, gdy mogłeś doczyścić paznokcie? Masz w domu imponującą kolekcję farb (akrylowych, akwarelowych, olejnych), kredek, pasteli, ołówków, mazaków i markerów, papierów wszelkiego rodzaju, fiksatyw, geesów, pędzli i pędzelków, piórek i piórników, stempli, stempelków i Bóg wie jeszcze czego? Wydałeś na to pewnie gdzieś z milion monet, ale były to dobrze wydane pieniądze, czyż nie? Oj tak, malarstwo jest dla ciebie!

To jak się teraz dostać na wymarzone studia malarstwa na ASP w Gdańsku?

Przede wszystkim pamiętaj, że musisz się do egzaminu przygotować w dwojaki sposób, ponieważ czekają cię dwa etapy – pierwszy etap to egzamin praktyczny, który będzie sprawdzał twoje umiejętności malarskie i rysunkowe, czeka cię studium postaci i martwa natura ale i rysunek z wyobraźni, drugi etap to rozmowa z prezentacją teczki, do której powinieneś wybrać swoje najlepsze prace.

 

Twoje ręce są zachlapane farbą po łokcie i nie pamiętasz kiedy był ostatni raz, gdy mogłeś doczyścić paznokcie?  – Malarstwo ASP Gdańsk!

 

Kompozycja:

Czegokolwiek nie rysujesz, jakąkolwiek techniką się nie posługujesz, jakikolwiek temat musisz podjąć, kompozycja zawsze będzie podstawą, każdej twojej pracy. Musisz nauczyć się, jak prowadzić wzrok osoby obserwującej twój obraz. Czy wiesz na czym polega złota proporcja? Czym jest spirala Fibonacciego, a czym focal point?

Wyobraźnia:

Aby rysować pięknie, trzeba rysować dużo. Jednak na malarstwie na ASP w Gdańsku sam piękny rysunek nie wystarczy. Poza tradycyjnym rysunkiem sztalugowym czeka Ciebie też rysunek z wyobraźni. Południe jest domeną harmonii, a na północy szaleją przeciwieństwa. Na egzaminach wstępnych na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku spodziewaj się zadania, w którym w jakiś sposób będziesz musiał połączyć ze sobą przeciwieństwa. Przykładowym zadaniem z egzaminu na malarstwo z poprzednich lat było namalowanie dyptyku, jedna praca miała przedstawiać pojęcia „wolność, równość, braterstwo”, a druga „zniewolenie, nierówność, antagonizm”. Co oznaczają dla ciebie te pojęcia? Czym jest antagonizm? – na późniejszej rozmowie możesz zostać o to zapytany, więc zanim obudzisz swojego wewnętrznego Pollocka, przemyśl, co tak naprawdę chcesz przedstawić.

Rozmowa i teczka:

Przygotowując swoją teczkę pamiętaj, aby pokazać całe spektrum swoich umiejętności, przynieś prace podejmujące różne tematy i techniki. Zabierz ze sobą również dużo szkiców, albo nawet i szkicownik. Jeżeli robisz zdjęcia lub kręcisz filmy, również warto je pokazać komisji. Pokaż, że masz osobowość, pokaż czym tak naprawdę się interesujesz. Możesz się również spodziewać pytań, które mają sprawdzić twoją wiedzą dotyczącą sztuki. Jakich współczesnych artystów podziwiasz, a jakich nie możesz strawić? Jakich znasz artystów pochodzących z Gdańska, albo z twojej miejscowości? Do jakich galerii chodzisz? Jaki obraz zapadł Ci ostatnio w pamięć? Co ostatnio czytałeś?

 

Może Cię zainteresuje inny kierunek na ASP?

 

Jak myślisz, co jeszcze trzeba wiedzieć przed podejściem do egzaminu wstępnego na malarstwo? Jakie były twoje doświadczenia?