Jakie są kierunki na ASP w Gdańsku i czego się nauczysz.

W nazwie kierunku masz link do opisu egzaminów wstępnych na ASP.

Malarstwo – czyli kierunek dla osób, które (jak sama nazwa sugeruje…) interesuje szeroko pojęte malarstwo. Wbrew pozorom nie jest to jedynie klasyczne malarstwo sztalugowe, ale także np. malarstwo w przestrzeni publicznej (np. murale) czy inne pochodne, jak tkanina artystyczna czy witraże. Malarstwo w na ASP w Gdańsku to studia jednolite, więc skończysz je po pięciu latach z tytułem magistra.

Rzeźba – wbrew pozorom nie jest to jedynie klasyka gatunku, czyli rzeźbienie w glinie lub łupanie w marmurze, ale także ceramika, techniki 3D, metalurgia, a nawet projektowanie i organizowanie przestrzeni! Oczywiście, nauczysz się równie akademickiego, realistycznego podejścia do rzeźby, ale na pewno nie będzie to jedyne, co wyciągniesz z tych studiów. Są to studia jednolite, magisterskie.

Grafika – nie wszyscy zdają sobie sprawę, że grafika nie równa się jedynie technikom komputerowym. Mimo tego, że tego również na tym kierunku nie zabraknie, to oznacza to również przeróżne techniki grafiki artystycznej (inaczej: warsztatowej). Poznasz linoryt, akwafortę, litografię oraz sitodruk, a do tego dochodzą rzeczy projektowe – projektowanie identyfikacji, plakat, ilustracje i wiele, wiele innych! Grafika na ASP w Gdańsku to studia niejednolite, co oznacza, że kończysz z tytułem licencjata.

Intermedia – głównie idą na to przyszli fotografowie, ale to generalizowanie. Intermedia są multidyscyplinarne i uczą wszystkiego po trochu. Jak to ładnie wydział ASP opisuje „Studia na kierunku Intermedia skierowane są do osób zainteresowanych szerokim kontekstem sztuk wizualnych, w szczególności łączeniem mediów i nowymi sposobami narracji. „

Wzornictwo – mało kto wie, co oznacza słowo „wzornictwo”. Na tym kierunku nauczysz się przede wszystkim myślenia projektowego, podstaw komunikacji wizualnej, a także jak stworzyć jednocześnie użyteczny i estetyczny produkt. Jedne z pracowni, które dostępne są dla studentów na tym kierunku to: pracownia designu eksperymentalnego, pracownia projektowania społecznego czy pracownia projektowania mebla seryjnego.

Architektura wnętrz – szczególnie tłumaczyć tego nie trzeba. Architektura wnętrz, coś pomiędzy samym ASP, a architekturą na politechnikach. Po samym kierunku nie masz tytułu inż. archi. Będziesz się uczyć o wykorzystaniu materiałów, projektowaniu przestrzeni czy mebli i aranżacji.

Architektura przestrzeni kulturowych

Edukacja artystyczna – animacja kultury