Grafika komputerowa to obecnie bardzo popularne studia. Wszyscy o nich mówią, ale nie każdy tak naprawdę wie, co pod tą nazwą się kryje. Pojęcie „grafika komputerowa” jest bowiem bardzo szerokie – kryje się w nim tak naprawdę wiele różnych kierunków studiów. Czy warto je studiować?
Spis treści
Grafika komputerowa – różne kierunki
Kierunki poniżej wypisane nie są oczywiście wszystkimi kierunkami, które można studiować w zakresie grafiki komputerowej. Są to jednak kierunki najpopularniejsze, najczęściej wybierane przez studentów.
Digital design
Jest to kierunek skupiony konkretnie na malarstwie cyfrowym (digital painting). Studenci uczą się więc głównie malowania specjalnym rysikiem na tabletach graficznych, ale malowanie tradycyjne również obecne jest na tych studiach. Całe studia nakierowane są jednak na nauczenie studenta perfekcyjnego opanowania rysika służącego do tworzenia dzieł w digital paintingu. Na tych studiach nacisk będzie kładziony również na nauczenie obsługi programów graficznych (ma to w sobie więc nutkę informatyki).
Osoby, które ukończą ten kierunek, będą mogły pracować przy wszelkiego rodzaju projektach graficznych. Ich umiejętności najbardziej przydatne będą jednak przy tworzeniu gier komputerowych, plakatów artystycznych czy animacji w reklamach.
Na kierunku digital design nauczyć się można:
- obsługi programów graficznych,
- operowania rysikiem,
- grafiki wektorowej,
- grafiki rastrowej,
- fotografii,
- grafiki 2D i 3D,
- wideo cyfrowego.
Grafika komputerowa i multimedia
Ten kierunek można studiować zarówno jako zwykłe studia licencjackie/magisterskie, jako studia inżynierskie, a nawet jako studia podyplomowe. Prowadzą go publiczne i niepubliczne uczelnie w całej Polsce. Jest to kierunek dość ogólny – skupia się na tworzeniu projektów graficznych oraz multimedialnych, będących więc nie tylko statycznym obrazem, ale także np.: gifem, filmem.
Osoby, które ukończą ten kierunek, są także przygotowane do kreowania elementów identyfikacji wizualnej dla firm czy osób prywatnych. Świetnie sprawdzą się jako twórcy materiałów audio-wizualnych do social mediów, stron internetowych oraz telewizji.
Na kierunku grafika komputerowa i multimedia nauczyć się można:
- grafiki rastrowej,
- grafiki wektorowej,
- filmu,
- grafiki użytkowej,
- animacji,
- fotografii,
- ilustracji.
Fot. WSTAW
Grafika 3D
Kierunku o dokładnie takiej nazwie co prawda nie znajdziemy, ale w tym podpukncie ujęliśmy wszytkie kierunki powiązane bezpośrednio z grafiką 3D, czyli np.: Grafika komputerowa i projektowanie 3D na KPSW w Bydgoszczy, Grafika i animacja w grach komputerowych na WSEI czy Grafika 3D i Game Art na AHE w Łodzi. Na studiach tych studenci uczeni są przede wszystkim modelowania obiektów w trzech wymarach.
Umiejętności absolwentów takich kierunków przydatne będą szczególnie tam, gdzie wykorzystuje się grafikę 3D, a zatem przy wszelkiego rodzaju produkcjach animacyjnych, filmach i grach komputerowych. Osoby po grafice 3D znajdą również zatrudnienie w branży reklamowej, będą mogły tworzyć scenografię oraz spełniać się jako członek zespołu graficznego.
Na kierunkach związanych z grafiką 3D nauczyć się można:
- modelowania 3D,
- projektowania gry jako całości,
- projektowania graficznego w grach,
- elementów scenografii,
- modelowania postaci,
- efektów specjalnych,
- postprodukcji gier.
Grafika komputerowa i reklama
Ostatnim najpopularniejszym kierunkiem powiązanym z grafiką komputerową jest kierunek, który integruje ją z nauką o marketingu, komunikacji i zarządzaniu. Studia te skupiają się na tym, by pokazać jak łączyć narzędzia informatyczne z codzienną pracą w marketingu, jak wykorzystywać swoje umiejętności graficzne w reklamie i realizowanych kampaniach marketingowych.
Osoba po takich studiach będzie mogła objąć stanowiska związane z reklamą w praktycznie każdej branży – będzie bowiem nie tylko w stanie zaplanować kampanię marketingową, ale i ją zrealizować.
Na kierunku grafika komputerowa i reklama można nauczyć się:
- zarządzania,
- komunikacji,
- grafiki rastrowej,
- grafiki wektorowej,
- strategii marketingowych.
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!