Architekt to jeden z najbardziej pożądanych zawodów wśród młodych ludzi. Nic dziwnego – architektów czeka ciekawa praca, duże pieniądze, a często i sława. W końcu po dziś dzień wspominamy architektów najważniejszych budowli na świecie. Jak dojść do tego, by architektem zostać?
Spis treści
Krok 1: wybór odpowiednich studiów
Postawmy sprawę jasno – architektem nie można być bez ukończenia odpowiednich studiów. W Polsce trzeba ukończyć studia wyższe na kierunku architektura. Takie studia prowadzone są na większości politechnik (wtedy nacisk kładziony jest na fizykę i mechanikę budowli) oraz na akademiach sztuk pięknych (wtedy nacisk kładziony jest na wizualny aspekt budowli, nie na jej projektowanie od strony technicznej).
Studia architektoniczne w Polsce są dwustopniowe:
- studia licencjackie (inżynierskie) – trwają 3-4 lata i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera architekta,
- studia magisterskie – trwają 1,5-2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera architekta.
Jest wiele uczelni, na których można studiować architekturę w Polsce. Nie trzeba jednak studiować tak ogólnego kierunku, jakim jest architektura. Istnieją również kierunki bardziej specjalistyczne:
- architektura wnętrz,
- architektura krajobrazu.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że po architekturze wnętrz lub architekturze krajobrazu nie zostaniemy typowymi „architektami od projektowania budynków”. Takie uprawnienia uzyskują jedynie absolwenci kierunku architektura. Po architekturze wnętrz będziemy mogli projektować jedynie, jak sama nazwa wskazuje, wnętrza budynków, projektować ich wygląd, dobierać meble, wystrój, dodatki. Bryły budynku nie będziemy mogli zaprojektować. Po architekturze krajobrazu natomiast będziemy mogli zaprojektować otoczenie budynku – ogród, plac zewnętrzny. Zaprojektujemy także autonomiczną przestrzeń, na której znajdzie się sama zieleń, np.: skwer, park. Nadal nie będziemy mogli jednak zaprojektować samej bryły budynku. Takie uprawnienia posiadać może w Polsce jedynie absolwent architektury. Napisaliśmy też osobny wpis na temat tego, czy lepiej wybrać architekturę wnętrz czy architekturę i urbanistykę.
Krok 2: dobre przygotowanie do studiów
Architektem nie zostanie byle kto. Taki tytuł uzyskają tylko najlepsi. Samo przyjęcie na studia nie gwarantuje sukcesu – wystarczy spojrzeć na statystyki (ile osób jest przyjmowanych, a ile ostatecznie kończy ten kierunek). Tylko jeden na kilku studentów rzeczywiście kończy studia i uzyskuje tytuł zawodowy. Cała reszta po prostu odpada. Dlatego właśnie tak ważne jest to, żeby być dobrze przygotowanym do studiów. Są to bowiem studia na tyle wymagające, że sama nauka na zajęciach może nie wystarczyć, by być lepszym od innych. Podstawy perspektywy, światłocienia, rzutowania, wymiarowania czy kompozycji warto znać już wcześniej.
Dobre przygotowanie zagwarantuje nam nie tylko większe nasze na samych studiach, ale również większe szanse na dostanie się. Na każdej uczelni przyjęcia na architekturę opierają się bowiem nie na konkursie dyplomów, a na konkursie prac egzaminacyjnych, głównie praktycznych. Trzeba więc rysować lepiej niż inni, by się dostać. A potem rysować lepiej niż inni, by osiągnąć w tym sukces. 😉
Jeśli brakuje Ci doświadczenia w rysunku technicznym, warto rozważyć udział w kursach przygotowawczych do studiów architektonicznych, na przykład skorzystać z naszego kursu rysunku online. Szkoły rysunku oferują intensywne szkolenia, które obejmują podstawy perspektywy, kompozycji oraz technik rysunkowych.
Krok 3: ukończenie studiów
Bycie architektem „samo się nie zrobi”. Sporo będzie kosztowało Cię przede wszystkim przygotowanie się do studiów i same studia. Musisz dobrze przemyśleć decyzję o zostaniu architektem, ponieważ nie dokona się to w miesiąc czy dwa. To kilka lat naprawdę wytężonej pracy. Regularnego rysowania, tworzenia projektów na zajęcia, zaliczania egzaminów nie tylko praktycznych, ale i teoretycznych.
Krok 4: zdobądź odpowiednie uprawnienia
Studia to dopiero pierwszy krok. Aby wykonywać zawód architekta w Polsce, trzeba zdobyć uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej. Oto wymagane kroki:
- praktyki zawodowe – trwają 2 lata i obejmują pracę na budowie oraz w biurze projektowym,
- egzamin państwowy – egzamin organizowany przez Izbę Architektów RP składa się z części pisemnej i ustnej; koszt to 1240 zł za część pisemną i 730 zł za część ustną,
- wpis do Izby Architektów RP – członkostwo w Izbie Architektów jest obowiązkowe, by legalnie wykonywać zawód w Polsce.
Dopiero po spełnieniu tych wszystkich wymogów możesz samodzielnie projektować budynki i podpisywać projekty.
Krok 5: daj się poznać jako świetny architekt
Sporo pracy będzie czekało Cię również po studiach. Będziesz musiał zrobić wszystko, by dać się poznać, by ktoś chciał powierzyć Ci zaprojektowanie swojego budynku. Będziesz musiał dbać o to, jak się prezentujesz, jakie prace publikujesz. Nikt nie zrobi tego za Ciebie, a rynek jest przecież pełen architektów. By osiągnąć sukces w tej dziedzinie, musisz zadbać o to, by się wybić.
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!