Jak zostać architektem?

Architekt to jeden z najbardziej pożądanych zawodów wśród młodych ludzi. Nic dziwnego – architektów czeka ciekawa praca, duże pieniądze, a często i sława. W końcu po dziś dzień wspominamy architektów najważniejszych budowli na świecie. Jak dojść do tego, by takim architektem zostać?

Przede wszystkim – studia

Postawmy sprawę jasno – architektem nie można być bez ukończenia odpowiednich studiów. W Polsce trzeba ukończyć studia wyższe na kierunku architektura. Takie studia prowadzone są na większości politechnik (wtedy nacisk kładziony jest na fizykę i mechanikę budowli) oraz na akademiach sztuk pięknych (wtedy nacisk kładziony jest na wizualny aspekt budowli, nie na jej projektowanie od strony technicznej).

Nie trzeba jednak studiować tak ogólnego kierunku jakim jest architektura. Istnieją również kierunki bardziej specjalistyczne:

  • architektura wnętrz,
  • architektura krajobrazu.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że po architekturze wnętrz lub architekturze krajobrazu nie zostaniemy typowymi „architektami od projektowania budynków”. Takie uprawnienia uzyskują jedynie absolwenci kierunku architektura. Po architekturze wnętrz będziemy mogli projektować jedynie, jak sama nazwa wskazuje, wnętrza budynków, projektować ich wygląd, dobierać meble, wystrój, dodatki. Bryły budynku nie będziemy mogli zaprojektować.

Po architekturze krajobrazu natomiast będziemy mogli zaprojektować otoczenie budynku – ogród, plac zewnętrzny. Zaprojektujemy także autonomiczną przestrzeń, na której znajdzie się sama zieleń, np.: skwer, park. Nadal nie będziemy mogli jednak zaprojektować samej bryły budynku. Takie uprawnienia posiadać może w Polsce jedynie absolwent architektury.

Po drugie – dobre przygotowanie do studiów

Architektem nie zostanie byle kto. Taki tytuł uzyskają tylko najlepsi. Samo przyjęcie na studia nie gwarantuje sukcesu – wystarczy spojrzeć na statystyki (ile osób jest przyjmowanych, a ile ostatecznie kończy ten kierunek). Tylko jeden na kilku studentów rzeczywiście kończy studia i uzyskuje tytuł zawodowy. Cała reszta po prostu odpada.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, żeby być dobrze przygotowanym do studiów. Są to bowiem studia na tyle wymagające, że sama nauka na zajęciach może nie wystarczyć, by być lepszym od innych. Podstawy perspektywy, światłocienia, rzutowania, wymiarowania czy kompozycji warto znać już wcześniej.

Dobre przygotowanie zagwarantuje nam nie tylko większe nasze na samych studiach, ale również większe szanse na dostanie się. Na każdej uczelni przyjęcia na architekturę opierają się bowiem nie na konkursie dyplomów, a na konkursie prac egzaminacyjnych, głównie praktycznych. Trzeba więc rysować lepiej niż inni, by się dostać. A potem rysować lepiej niż inni, by osiągnąć w tym sukces. 😉

Po trzecie – motywacja i ciężka praca

Bycie architektem „samo się nie zrobi”. Sporo będzie kosztowało Cię przede wszystkim przygotowanie się do studiów i same studia. Musisz dobrze przemyśleć decyzję o zostaniu architektem, ponieważ nie dokona się to w miesiąc czy dwa. To kilka lat naprawdę wytężonej pracy. Regularnego rysowania, tworzenia projektów na zajęcia, zaliczania egzaminów nie tylko praktycznych, ale i teoretycznych.

Sporo pracy będzie czekało Cię również po studiach. Będziesz musiał zrobić wszystko, by dać się poznać, by ktoś chciał powierzyć Ci zaprojektowanie swojego budynku. Będziesz musiał dbać o to, jak się prezentujesz, jakie prace publikujesz. Nikt nie zrobi tego za Ciebie, a rynek jest przecież pełen architektów. By osiągnąć sukces w tej dziedzinie, musisz zadbać o to, by się wybić.

Nasza rada: znajdź coś, czym Twoje prace będą się wyróżniać, dużo ćwicz i nigdy się nie poddawaj!

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!