Jak rysować materiał, draperię, szmatkę czy ubrania?
To już ostatni materiał z serii o rysowaniu różnych rodzajów faktur! Ucząc się rysować różne faktury, powinieneś próbować przećwiczyć rysowanie jak największej ilości z nich. Jednak, jak pisałem na początku przy kursie rysunku online 007 – „Jak rysować drewno”, zależy mi na pokazaniu przede wszystkim metodologii uczenia się rysunku, abyś mógł dalej ćwiczyć sam.
Druga najbardziej znienawidzona przeze mnie rzecz do rysowania to draperia (pierwsza to samowar do herbaty z martwej natury, którym byłem katowany 3 miesiące).
Lekcja rysunku online poprzednia 008 ” Jak rysować szkło”
Głównie dlatego, że patrząc na materiał i ilość zagięć, fałd, fałdek, fałdeczek, totalnie nie mam pojęcia od czego zacząć.
Szkic
Szkic to dość ważny etap rysowania materiału, ponieważ będzie wyznaczał jego charakter. To wytłumaczenie może wydawać się dość komiczne, zwłaszcza na początku, ale dla mnie teraz jest jasne po latach rysowania 😀 Jednak! Mając luźną, płynącą szmatę, kreska powinna być podobna – luźna, niedbała, wolna. Mając sztywną tkaninę kreska powinna być podobna, twarda, łamiąca się, ostra itd.
Bryła
Kolejną kwestią jest to, że musisz zrozumieć, jak zbudowana jest bryła. Jest to konieczne, abyś mógł podjąć decyzję, w jaki sposób ją cieniować. Z rysunkiem jest tak, że najpierw musisz zrozumieć budowę danego przedmiotu, aby następnie dobrze go narysować. Bez tego twoje rysowanie będzie sprowadzać się do obrysowywania i kolorowania.
Walor
Lecąc dalej – szarości. Zarysujmy największe fałdy, zagięcia i plany w draperii. Te najmniejsze na koniec. Na początek przypomnij sobie, co pisaliśmy w kursie rysunku online 005 Walor – (tutaj wszystkie lekcje rysunku online), gdzie pokazaliśmy, jak wydobyć głębię na pracy i pokazać plany. W draperii to dość ważne, więc po kolei…
Kontrast
Mając plany zarysowane na pracy, pora podbić kontrast i dodać detalu, większej ilości fałdek, zagięć.
Dopowiadając do studium materiału, kilka faktów:
- materiał napina się/otacza na okrągłych rzeczach, a tam, gdzie jest luźniejszy, łamie się i jest pognieciony
- cienie są mocniejsze w głębszych zagięciach
- kreska, obrys przy fałdach nie są dobrym pomysłem na ich pokazanie, bo wszystko powinno wychodzić z krawędzi pomiędzy walorem
- bliżej miejsca zaczepu, zawieszenia draperii, fałdy są mniejsze i bardziej skręcone, gęstsze
To już wszystko, jeśli chodzi o to, jak rysować materiał. Oczywiście, potem jeszcze można rozbić się na np. materiały o ciasnym splocie lub przezroczyste tiule, ale główne zasady dalej pozostają takie same.
Przy okazji poczytaj o:
Co możesz ćwiczyć w szkicowniku, 7 ćwiczeń na 7 dni!
Kiedy są egzaminy na architekturę w Polsce, na uczelniach.
Architekt na 4 kontynentach – Paweł Podwojewski Studio Motiv
6 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Lekcja rysunku online następna 009 „Jak rysować materiał, draperie” […]
[…] Studium draperii – jak rysować materiał. […]
[…] przeszedł przez studium różnych przedmiotów i tekstur. Naucz się rysować z wyobraźni drewno, matriał i szkło. Tutaj przeczytasz, jak wygląda proces kreatywny i jak ułatwić sobie wpadanie na […]
[…] drewna, szkła, draperii, […]
[…] Dla odprężenia – owoce, wazony i butelki. Rzuć ładne światło, z jednego kierunku. Coś ciemnego na stół i coś w tle. Draperia? […]
[…] materiał z jakiego są wykonane oraz światłocień. Jeżeli chcesz kompozycję możesz dopełnić draperią„. Druga część – rysunek z wyobraźni – jest już bardzo zróżnicowany pod […]