Jak wygląda egzamin wstępny na intermedia i fotografię na ASP w Gdańsku?

Jak w przypadku większości kierunków rekrutacja na intermedia i fotografię na gdańskiej ASP składa się z dwóch etapów – egzaminu praktycznego, który trwa dwa dni, oraz rozmowy kwalifikacyjnej z prezentacją prac – zdjęć, filmów, rysunków.

Jeżeli takie nazwiska jak Sontag czy Tomaszewski wywołują u ciebie lekkie drżenie duszy, a współczesność jest twoim zdaniem fascynującym obrazem, jeżeli masz mnóstwo pomysłów i szukasz nowych form na ich wyrażenie, to Intermedia są dla ciebie idealnym kierunkiem.

 

Fotografia ASP Gdańsk – czy trudno się dostać?

Jakich zadań możesz się spodziewać na egzaminie? Jak się do nich przygotować?

 

Rysunek:

Powinieneś się przygotować zarówno na studium postaci, jak i na rysunek z wyobraźni. W obu przypadkach będziesz miał po 4 godziny, ale będziesz musiał kreatywnie podejść do tematu. Prawdopodobnie nie wystarczy, abyś narysował, co widzisz. W rękach modela może się na przykład pojawić jakiś rekwizyt, możesz zostać poproszony o stworzenie własnej kompozycji inspirując się tym rekwizytem. Nie wystarczy piękne narysowanie tego, co widzisz, ważniejsze jest to, co zobaczy odbiorca.

Przy rysunku z wyobraźni zadbaj, aby jedynie wyobraźnia cię ograniczała, a tematy mogą się pojawić bardzo różne, nawet te bardziej przypominające egzamin na architekturę, jak np. „ja w określonej przestrzeni” np. w kinie, w kawiarni, w pokoju.

Film:

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić na stronie ASP, co powinieneś przynieść na egzamin. Może to być dla ciebie swego rodzaju podpowiedź, jakie zadanie może cię czekać. Karta SD, jest oczywistością, skoro będziesz musiał udowodnić, że umiesz robić zdjęcia i kręcić filmy, jednak wszystko inne np. książka, czasopismo czy zabawka będą ci potrzebne do nakręcenia jednominutowego filmiku na wybrany temat. Być może nawet z Tobą w roli głównej. Czasu niestety nie masz wiele – jedynie 10 minut, aby wszystko obmyślić i zrealizować.

Światło:

Roland Barthes napisał kiedyś doskonały tekst filozoficzny o fotografii zatytułowany „Światło obrazu” i sam tytuł bezlitośnie zwraca nasz wzrok z powrotem na to, co jest istotą fotografii – światło. Łatwo o nim zapomnieć, skupiając się na kompozycji, ale pamiętajmy, że odpowiednie zapanowanie nad światłem jest podstawą dobrej fotografii. Wyobraź więc sobie, co byś zrobił, gdybyś miał do sfotografowania kompozycję złożoną z monochromatycznej martwej natury – jak zaplanujesz ujęcie, jak wykorzystasz światło, tak aby fotografia była ciekawa dla widza? Pięknie, teraz cykaj, bo na wszystko znów masz jedynie 10 minut!

Rozmowa kwalifikacyjna na intermedia i fotografię w Gdańsku:

Czy znasz jakiś fotografów z Gdańska lub z twojej rodzinnej miejscowości? Jaka fotografia wywarła na tobie ostatnio duże wrażenie? Co ostatnio czytałeś? Pamiętaj, że w trakcie rozmowy masz pokazać egzaminatorom, że naprawdę pasjonujesz się sztuką, że jesteś wszechstronną osobą, że lubisz dowiadywać się ciągle nowych rzeczy, że czytasz na temat sztuki. Do teczki możesz i nawet powinieneś włożyć wszystko! Rysunki, zdjęcia, filmiki… a może coś szyjesz albo rzeźbisz? Może masz wyjątkowo ciekawy szkicownik albo dziennik z podróży? Pokaż się z jak najciekawszej strony. Daj się zapamiętać!

 

Może zainteresują Cię inne kierunki na ASP w Gdańsku?

 

 

A Twoim zdaniem, co jeszcze trzeba wiedzieć przed podejściem do egzaminu wstępnego na intermedia i fotografię? Jakie były Twoje doświadczenia?

You may also like...