ASP Gdańsk Architektura przestrzeni kulturowych

Jak dostać się na Architekturę przestrzeni kulturowych na ASP w Gdańsku?

architektura przestrzeni kulturowych na ASP

Architektura przestrzeni kulturowych na ASP – jeśli chcesz wiedzieć, co czeka cię na egzaminie, to dobrze trafiłeś.

Egzamin na architekturę przestrzeni kulturowych na ASP nie różni się zbytnio od egzaminu na architekturę wnętrz. Jednakże ze względu na mniejsze zainteresowanie tym kierunkiem (tylko 2 kandydatów na jedno miejsce), może on się wydawać łatwiejszy do zdania. Warto jednak zauważyć, że na obu egzaminach wymagane są dokładnie takie same umiejętności, jak na egzaminie na architekturę na Politechnice. Aksonometria, perspektywa, rysunek techniczny – to będzie podstawa, którą musisz poznać, jeżeli myślisz o tego typu studiach.

Egzamin składa się z dwóch etapów:

Czyli egzamin sprawdzający predyspozycje zawodowe i rozmowa kwalifikacyjna. Na pierwszym etapie nie będzie ani rysunku modelki, ani martwej natury. Spodziewaj się natomiast rysunku z wyobraźni lub ilustracji. Ponadto pojawi się również zadanie wykreślne oraz budowanie makiet.

Technika:

Przede wszystkim ćwicz rękę! Piękne, proste linie będą wspaniale dopełniać perspektywę wykreślną, rzuty, przenikające się bryły – a jeżeli te wyrazy nic Ci nie mówią, to zapoznaj się z ich znaczeniem najszybciej, jak możesz. Przeczytaj tutorial, obejrzyj filmik na youtube’ie, kup książkę, zapisz się na kurs! Te wiadomości są kluczowe, nie tylko po to, żebyś dostał się na wymarzone studia, ale też dlatego, że to będzie podstawa konieczna w trakcie samych studiów.

Wpraw się w budowaniu makiet, ponieważ po pierwsze – to świetna zabawa, a po drugie wyrobisz sobie wyobraźnię przestrzenną, która jest konieczna dla architekta. Nagle te wszystkie godziny, które poświęciłeś za dzieciaka na budowanie zamków, statków kosmicznych i innych domków z lego, zaczną mieć zupełnie inny sens! Projektowanie jest fascynującym procesem, a budowanie makiet jest nadaniem realnej formy tworom Twojej wyobraźni. Wyobraź sobie więc, jak zbudowałbyś most lub łuk, używając powtarzających się modułów, ponieważ takie właśnie zadanie może pojawić się na Twoim egzaminie.

Kreatywność:

Spodziewaj się również zadań, które będą sprawdzały Twoją umiejętność rysowania ilustracji na podstawie tekstu, rysowania z wyobraźni, a także rysowania z pamięci. Czy umiałbyś narysować, jakiś obiekt architektoniczny, który zapadł Ci w pamięć? Jeśli tak, co to było? Zostałbyś przy klasykach, takich jak wieża Eiffela czy Statua Wolności? Czy może narysowałbyś jakiś szalony budynek, który widziałeś na wakacjach? Albo małą, uroczą cerkiew ukrytą w sercu Bieszczad? Co potrafiłbyś powiedzieć o tym budynku? Kto go zaprojektował? W jakim jest stylu?

Nie bój się być innym. Daj się zapamiętać, a to będzie już połowa sukcesu. Kreatywność jest umiejętnością, którą można wyćwiczyć. Jest z nią trochę tak, jak z pisaniem. Im więcej czytasz, tym więcej znasz słów, a im więcej znasz słów, tym więcej swoich własnych pomysłów możesz nimi wyrazić.

Rozmowa:

Co zainspirowało Cię do wykonania tej makiety na pierwszym etapie egzaminu? Jaką książkę ostatnio czytałeś? Skąd jesteś? Czy w twojej miejscowości są jakieś ciekawe budynki? Jakich znasz architektów lub artystów pochodzących z Gdańska lub z twojej miejscowości? Czy lubisz chodzić na wystawy? Jakie galerie poleciłbyś w Gdańsku lub w twoich okolicach? To tylko jedne z wielu pytań, które możesz usłyszeć w trakcie rozmowy.

Przygotuj się na takie właśnie pytania. Pamiętaj! To, co egzaminatorzy chcą zobaczyć, to ktoś, kto naprawdę interesuje się architekturą i sztuką. Ktoś, kto ma na jej temat własne zdanie. Ktoś, kto nie pojawił się na tym egzaminie przypadkiem.

Możesz więc w wolnym czasie poczytać artykuły, książki na ten temat i wyrobić sobie własny pogląd. Nawet jeśli egzaminatorzy się z tobą nie zgodzą, to zauważą, że rzeczywiście jesteś jedną z tych osób, która wie, o czym mówi! Jeśli więc wiesz, że architektura przestrzeni kulturowych na ASP to kierunek dla ciebie – czas zacząć się dobrze przygotowywać.

Może zaciekawi Cię inny kierunek na ASP w Gdańsku? Albo znajdziesz inspirację na kolejne projekty?

11 comments

  1. nie wiedzialem nawet, ze jest taki kierunek! ale i tak sposób dostania sie troche mnie przeraza…

  2. My też, póki nie zaczeliśmy analizować kierunków 😀

  3. Dzień dobry,
    bardzo się cieszę że znalazłam ten artykuł! Skąd mają Państwo takie informacje? Na stronie ASP niestety nie mogłam znaleźć nic więcej poza zestawem narzędzi jakie trzeba przynieść na egzamin. Czy wiadomo może coś na temat malowania farbami? Jestem po kursie stricte na architekturę na PG, nie uczyłam się malować, a w rozpisce są wymienione pędzle i tempery – obawiam się, że mogę z tym przegrać.

  4. Nasze artykuły piszemy głównie na podstawie doświadczeń osób, które te egzaminy przeszły, zdały i z pierwszej ręki mogły o nich opowiedziały. Jeżeli chodzi o farby, pewnie będą one potrzebne do wspomnianej w tekście ilustracji – ta powinna być kolorowa. 😉 Na ASP na Architekturę nie było dotychczas rysunku/malarstwa sztalugowego, co nie zmienia faktu, że te zagadnienia pojawią się już w trakcie samych studiów, więc chociaż z tego powodu warto się nimi zainteresować już teraz. Do egzaminu na ten kierunek masz jeszcze 52 dni, więc spokojnie spróbuj zapoznać się z techniką, przede wszystkim skup się na tym jakie efekty możesz uzyskać jakimi pędzlami, jak mieszać farby, jak szybko one schną i co można z nimi zrobić. Jeżeli masz podstawy dotyczące kompozycji itd. powinnaś zdążyć się przygotować na czas! Życzę powodzenia i zapraszam do powrotu do nas w czerwcu, żeby opowiedzieć, jak poszedł egzamin. 🙂

  5. Dziękuję!

Comments are closed.