studium postaci lekcja rysunku

KRO-018 Kurs rysunku online: Anatomia III

Trzecią część lekcji zacznę od rozpiski tygodnia pracy digital paintera. Zobacz, ile tego jest i jak to jest rozpisane pod względem ilości ćwiczeń. Teraz nasuwa się pytanie, ile Ty poświęcasz na rysowanie ołówkiem?

Wszystko wymaga pracy, co zawsze powtarzam uczniom w pracowni. Niestety zawsze w większości przypadków to czcze gadanie. Niestety.

Ilu byłoby dobrych rysowników, gdyby każdy, kto chce rysować i żyć z tego, planował swój dzień tak intensywnie? A to naprawdę dość proste – ćwiczysz – umiesz, a nie biadolenie o braku talentu i odpuszczanie sobie.

Jak narysować człowieka

Długo będę to powtarzał, po raz n-ty, od ogółu do szczegółu, aż wejdzie w nawyk. Rozkładaj wszystko na czynniki pierwsze. Aby poprawnie, szybko i dobrze rysować postać, uprość ją do brył.

Gdy poznasz proporcje, zbadaj kręgosłup. Zobacz, jak i w których miejscach się zagina, potem dorysuj bryłę głowy, klatki piersiowej i bioder. W ten sposób zbudujesz całe rusztowanie postaci i pozwali Ci to wygodniej je później cieniować.

Zadania z rysowania postaci:
  • Narysuj postać złożoną z prostopadłościanów, a potem walców.
  • Narysuj ok. 10-30 szt. postaci ze zdjęć w różnych pozach, uproszczając je do brył.
Jak narysować człowieka – bryły

Kolejnym etapem będzie rozpisanie bardziej szczegółowych brył i narysowanie obok nich form z mięśniami. Polecam przy tym zadbać o oś środkową danych części i robienia linii przekrojów. Pozwala to lepiej zapamiętać bryłę.  Na końcu lekcji masz zdjęcia większej ilości tego typu ćwiczeń z naszej pracowni.

Jak narysować człowieka – mięśnie

Rysowanie nogi

Podobnie jak w przypadku wstępnego szkicu postaci, jednym pociągnięciem ołówka zarysuj kształt nogi. Następnie kulistymi ruchami zarysuj mięśnie. Dopiero, gdy przejdziesz te dwa wstępne etapy możesz przejść do rysowania brył i bardziej złożonych rysunków nogi lub stopy

Zatrzymajmy się na chwilę przy stopach.

Zawsze, ale to zawsze, studenci mają z nimi problem. Wynika to z budowy stopy. Jest skomplikowana. Natomiast jeżeli uprościsz ją do 2 brył, a dopiero potem rozbudujesz i wpiszesz w perspektywę, wyrysowanie poprawnie nogi nie będzie aż tak trudne.

Na ilustracji, którą możesz znaleźć poniżej, w prawym górnym rogu narysowaliśmy proste stópki, zaraz pod nimi rozbudowane. Rozpracowanie w ten sposób tej części ciała pozwala zrozumieć jej budowę, co by potem stopy na waszych rysunkach nie wyglądały jak bułki czy wypchane skarpety bez nogi w środku.

Zadania z rysowania nogi:
  • Zrób dokładne rysunki nogi od przodu, boku i tyłu w formie: linii, brył, potem grupy mięśni oraz mięśni szczegółowo wyrysowanych.
  • Weź 10-20 zdjęć postaci w dynamicznych pozach i narysuj je, upraszczając kształt nóg.


Rysowanie ręki

Często problemem z narysowaniem ręki jest podobny, jak w przypadku rysowania stóp: brak bryły i efekt skarpetek, bułek czy desek zamiast mięsistej tkanki i kości. Zrób studium całej ręki, od kości, potem bryły i stawy. Jak działa i jak się porusza ręka? Gdzie są widoczne kości, a gdzie mięśnie? Uważaj na przedramię, bo często wychodzi, jak płaska deska, co źle wygląda na finalnym rysunku.

Przy nadgarstku, palcach i łokciu warto ostrzej pocisnąć kreską, a w innych miejscach rysuj delikatnymi łukami.

Zadania z rysowania ręki:
  • Zrób dokładne rysunki ręki od przodu, boku i tyłu w formie: linii, brył, potem grupy mięśni oraz szczegółowo wyrysowanych mięśni.
  • Weź 10-20 zdjęć postaci w dynamicznych pozach i narysuj je, upraszczając kształt rąk.

Kilka kartek B2 z pracowni z ćwiczeniami, które rozpisaliśmy w tej lekcji.

Przy okazji, mamy zamkniętą grupę na facebooku –  dodaj się! 

Przy okazji poczytaj też o:

Ranking Politechnik w Polsce i wydziałów Architektury!

10 stron, które pomogą Ci w rysowaniu!

TOP 10 ilustratorów na instagramie, których warto obserwować!