Studiowanie rzeźby na ASP, jak w ogóle studia na Akademii Sztuk Pięknych, to całkowicie inne doświadczenie niż studia na politechnice czy uniwersytecie. Uczysz się w większości samej praktyki – bo i jak wyłożyć teorię rzeźbienia aktu?
Większość przedmiotów na ASP to przedmioty, które zdaje się praktycznie – co oznacza, że aby zdać, musisz wykonać projekt i oddać go w terminie. Dokładnie tak wygląda studiowanie Rzeźby.
Dla każdego, a już szczególnie osoby, która (tak jak ja) jest po zwykłym ogólniaku, pierwsze miesiące na ASP to nauka uczenia się. Każdy projekt to zadanie, na które nie ma jedynej dobrej czy właściwej odpowiedzi. Poruszasz się w przestrzeni interpretacji otwartej. Na ASP chodzi często nie tyle o efekt końcowy pracy, co o sam proces i naukę, którą dzięki niemu zyskujesz.
Pierwsze 2 lata na rzeźbie to praca w ramach pracowni podstaw rzeźby, opanowywanie anatomii i myślenia przestrzennego. Ćwiczy się to poprzez wielokrotne wykonywanie aktu w glinie, portretu czy płaskorzeźby. Zadania z klasycznego sposobu pracy są typowym rozwiązaniem na ASP. Jest to dobre wprowadzenie do późniejszej pracy z wyobraźnią czy myśleniem abstrakcyjnym.
Kiedy przenosimy się z pracowni podstaw do pracowni dyplomowej, to myślenie abstrakcyjne staje się codziennością. To studenci decydują, do jakiej pracowni idą – w zależności od tego, jak dalej widzą swoją artystyczną karierę. Mogą szlifować dalej anatomię i akty, ale to nie wszystko – w pracowniach nastawionych na pracę w kontekście sztuki współczesnej skupiamy się na myśleniu konceptualnym.
Wraz z decyzją o pracowni dyplomowej wybiera się też specjalizację. Podobnie jak rysunek, będzie ona stanowiła aneks podczas dyplomu.
Na Gdańskiej ASP specjalizacje to:
Architektura, czyli projektowanie w przestrzeni publicznej. Obejmuje to realizacje takie jaki pomniki, fontanny, place zabaw, rozwiązania będące propozycjami zagospodarowania, rewitalizacji przestrzeni miejskich.
Ceramika, czyli know how szkliwienia, wypalania, sklejania, lepienia. Wszystkiego tego, co potocznie nazwiesz np. dzbankiem, a po wgłębieniu się w temat zdasz sobie sprawę, że ani nie jest to byle jaki dzbanek ani nie jest to wcale takie łatwe.
Metal. To niekoniecznie realizacje pomnikowe (niemożliwe ze względu na koszt). Ale całe spektrum wiedzy na temat tego, jak wylepiać i wypalać woskowe (i nie tylko)formy, dlaczego pracuje się w tak potwornie wysokich temperaturach i na czym polega patynowanie.
Jeśli miałabym jeszcze raz wybierać studia, bez wahania poszłabym na rzeźbę!
Dominika Karc, absolwentka ASP na kierunku Rzeźba.
Czy rzeźba jest na ASP?
Tak, kierunek studiów dotyczący rzeźby z reguły jest w ofercie Akademii Sztuk Pięknych.
ASP Gdańsk – jacy są wykładowcy?
Wykładowcy ASP Gdańsk to między innymi prof. Jacek Dominiczak, prof. Beata Szymańska, prof. Maciej Świtała, prof. Tadeusz Pietrzkiewicz oraz dr hab. Krzysztof Ludka.
Na jakim wydziale ASP jest rzeźba w Gdańsku?
Studiowanie rzeźby odbywa się na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Zainteresowało cię studiowanie rzeźby na asp? Przy okazji tego długiego tekstu zobacz jeszcze:
Jak zarobić na rysowaniu?
7 ćwiczeń z rysowania – idealne do szkicownika!
8 najczęstszych błędów w rysunku!
One Comment
Komentarze są wyłączone
[…] Rzeźba na ASP w Gdańsku – jak to wygląda? […]