Jak wygląda egzamin na scenografię w Krakowie? Gdzie się odbywa? Z ilu składa się etapów?
Egzamin, podobnie jak na pozostałe kierunki na ASP w Krakowie, składa się z trzech etapów. Musisz uzyskać odpowiednią ilość punktów, aby przejść do kolejnego etapu.
- ETAP I to przegląd i ocena prac kandydata (teczka)
- wymagane jest uzyskanie minimum 7/21 punktów
- ETAP II jest częścią praktyczną na egzaminie
- wymagane jest uzyskanie minimum 9/28 punktów
- ETAP III to egzamin ustny, tzw. rozmowa kwalifikacyjna
- wymagane jest uzyskanie minimum 3/10 punktów w części pierwszej oraz 7/21 punktów w części drugiej.
Łącznie za wszystkie etapy kandydat może uzyskać 80 punktów. Aby uczestniczyć w rekrutacji, trzeba mieć łącznie co najmniej 26 punktów ze wszystkich etapów – wtedy dopiero trafia się na listę rankingową wraz z innymi kandydatami. Na studia przyjmowani są jedynie kandydaci z najwyższymi wynikami.
Egzamin odbywa się:
- etap I – online,
- etap II – stacjonarnie w budynku ASP,
- etap III – również stacjonarnie w budynku ASP.
Ile osób się dostaje?
Limit przyjęć na kierunek może trochę stresować kandydatów, bo jest to tylko 7 miejsc.
Co trzeba mieć na maturze, aby się dostać na ten kierunek?
Podobnie jak na wielu innych kierunkach artystycznych, matura nie ma większego znaczenia. Liczy się głównie to, aby ją zdać. Matura z historii sztuki może być pomocna, jeśli potraktuje się ją jako motywację dla siebie do uczenie się czegoś o kulturze, bo ta wiedza może być potem potrzebna na rozmowie.
Co trzeba umieć rysować? Co się najbardziej przydaje?
Przede wszystkim akty. Zdecydowanie. Dobrze jest mieć kilka aktów w teczce i spodziewać się tego na egzaminie. Także lepiej poświęcić trochę czasu na opanowanie anatomii, bo jest to jeden z tematów, które zajmują sporo czasu i energii do wyćwiczenia.
Na co profesorowie zwracają uwagę?
Profesorowie patrzą na to, w jaki sposób jesteś w stanie obronić swoją pracę. Chcą się przekonać czy wiesz, co robisz. Musisz być przygotowany na pytania, dlaczego tak zinterpretowałeś dane hasło itp.
Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin?
Wszystko, czym normalnie rysujesz + jeszcze więcej! Lepiej wziąć ze sobą za dużo niż za mało. Zawsze może się przydać jakaś taśma, dodatkowy klips do rysownicy czy może farba. Egzaminatorzy zalecają, by zabrać dokładnie:
- blok papieru technicznego A3,
- materiały malarskie takie jak: farby szybkoschnące, paleta, pędzle, pojemnik na wodę,
- materiały rysunkowe takie jak: ołówki, flamastry, węgiel rysunkowy, guma do mazania.
Jak przyjść ubranym na egzamin?
Swobodnie. Na egzaminie spędzasz tyle czasu rysując, że nikt nie będzie wymagał, aby przyjść pod krawatem. Ale na przegląd teczki i rozmowę z komisją warto przyjść już trochę lepiej ubranym – preferowany jest tu strój galowy.
Jak wygląda rozmowa z komisją? Co robić, czego lepiej unikać?
Komisja chce nie tylko poznać osobowość swojego przyszłego studenta, ale również jego wiedzę. To, czy interesuje się kulturą, scenografią, filmem, teatrem, kinem itd. To idealny moment, aby pokazać, że ten kierunek faktycznie jest naszą pasją. Warto mieć na uwadze, że komisja ostatecznie wybiera jedynie 7 osób, które będą miały to szczęście, by móc studiować scenografię w Krakowie. Podczas tej rozmowy trzeba więc dać się poznać z jak najlepszej strony – jeżeli komisja nas zapamięta, jest szansa, że to właśnie nas przyjmie na ten kierunek.
Jakieś 3 rady od serca dla przyszłych kandydatów?
Przede wszystkim pewność siebie. Scenograf musi być przekonany o tym, co robi.
Przy okazji poczytaj o:
Kurs rysunku online – 25 lekcji rysowania.
Inżynieria wzornictwa przemysłowego w Krakowie – jak wygląda I rok studiowania!