Rekrutacja na kierunek Architektura Wnętrz przebiega dwuetapowo. Czytając tekst weź pod uwagę, że opisuję tegoroczną rekrutację, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca 2024 roku.
Rejestracja na rekrutację na architekturę wnętrz na UMK
Pierwszy etap to rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) i wniesienie opłaty rekrutacyjnej. Rejestracja jest wyznaczona w następujących dniach: 03.06 – 11.07 (do godz. 23:59). Rejestracja składa się z następujących kroków:
- Wejdź na portal Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wchodzimy na portal do rejestracji na egzamin kierunku Architektury Wnętrz w Toruniu. Proces rekrutacyjny zaczynamy od założenia konta, posługując się naszymi danymi. Konto musisz potwierdzić poprzez maila, który został podany do rejestracji.
- Uzupełnij dane. Zanim wybierzesz kierunek musisz wypełnić formularz osobowy, tj. podstawowe dane osobowe, adres i dane kontaktowe, wykształcenie.
- Wybierz kierunek. Przejdź do karty pt. zgłoszenia rekrutacyjne – przejdź do oferty. Teraz możesz wybrać interesujący Cię kierunek. Pamiętaj, że kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia na kierunek architektura wnętrz nie może dokonać jednocześnie rejestracji na kierunki: malarstwo oraz sztuka mediów i edukacja wizualna. Wybierz opcję – zapisz się.
- Płatności. Po powrocie do karty pt. zgłoszenia rekrutacyjne, wyświetli Ci się obecny stan rekrutacji. Aby rekrutacja przebiegła pomyślnie, musisz przejść także ostatni krok – opłatę rekrutacyjną. Wybierz opcję pt. płatności. Następnie system przekieruje Cię do strony z danymi potrzebnymi do opłaty. Egzamin na architekturę wnętrz na UMK W Toruniu wymaga opłaty w wysokości 150 zł. Wpłatę można jedynie dokonać przelewem bankowym. WAŻNE – w weekendy przelewy nie dochodzą!
- Podsumowanie. Po dokonaniu opłaty i wypełnieniu większości kroków rejestracji, powinno być wszystko gotowe, a zapis na egzamin będzie aktywny. Jeśli masz pytania, wątpliwość – zawsze możesz zadzwonić do działu rekrutacji:
Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich
ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: 56 611-4515, 611-2073, 611-4949, 611-2230
e-mail: dzstud@umk.pl
Egzamin na kierunek Architektura wnętrz w Toruniu
Na kierunek Architektura wnętrz nie jest przewidziana konieczność składania teczki, jak to często bywa na uczelniach artystycznych (na przykład na ASP w Gdańsku na grafikę składa się teczkę). Rekrutacja odbywa się w całości w oparciu o wyniki matur i egzamin praktyczny, który w tym roku przeprowadzono 16 lipca.
Egzamin z predyspozycji do zawodu architekta wnętrz przeprowadzany jest wyłącznie stacjonarnie i do tej pory trwał dwa dni. W tym roku (2024) wszystkie części egzaminu zostały zaplanowane na jeden dzień. Sprawdzian obejmuje 4 części: test rysunkowy, rysunek, malarstwo oraz kompozycję przestrzenną. Do wszystkich tych etapów można przygotować się uczęszczając do szkoły rysunku Edukreska w Toruniu.
Część 1: test rysunkowy (1,5h – 25 punktów)
Test sprawdza:
- umiejętność rysowania oraz operowania wyobraźnią przestrzenną,
- umiejętność budowania przestrzeni,
- znajomość rysunku perspektywicznego,
- znajomość aksonometrii,
- znajomość konstrukcji brył,
- kreatywność.
Ćwiczenia rysunkowe mają na celu sprawdzenie Twojej wyobraźni przestrzennej i kreatywności. Są to zadania, gdzie musisz zaprezentować swoją wiedzę z aksonometrii i perspektywy z użyciem prostych modułowych brył. Dodatkowo czeka na Ciebie krótkie ćwiczenia projektowe, gdzie musisz zaprojektować daną przestrzeń o określonych wymiarach. Test jest sprawdzianem predyspozycji do zawodu architekta wnętrz.
Część 2: rysunek (1,5h – 25 punktów)
Ten test sprawdza:
- umiejętność szybkiego rysowania anatomii, postaci,
- znajomość kompozycji, kadrowania,
- kreatywność.
Zadaniem jest wykonanie szkiców rysunkowych modela. Minimalna liczba rysunków postaci to 3, ponieważ model zmienia pozę co 30 minut przez 1,5h. Pamiętaj o dobrym zakomponowaniu rysunków na papierze (rozmiar formatu 100×70). Oczekiwany jest rysunek szybki, konstrukcyjny, schematyczny, odwzorowujący prawidłowe proporcje postaci oraz oddający przestrzenny charakter modela. Nie ma czasu na szczegóły! Takiego rysunku nauczysz się na przykład w lekcji 19. naszego kursu rysunku online (rysunek człowieka).
Część 3: malarstwo (3h – 25 punktów)
Ten test sprawa:
- wrażliwość kolorystyczną,
- znajomość kompozycji oraz kadrowania,
- umiejętność operowania wyobraźnią przestrzenną,
- kreatywność.
Zadaniem jest wykonanie kompozycji malarskiej (rozmiar formatu 70×50) opartej na martwej naturze. Musisz zwrócić uwagę na odpowiednie zakomponowanie elementów oraz zaprezentowanie swojej wrażliwości na kolor. Jeżeli słabo malujesz, możesz poszukać kursu malarstwa w Toruniu.
Część 4: kompozycja przestrzenna (2h – 25 punktów)
W tej części sprawdzane są:
- umiejętność operowania wyobraźnią przestrzenną,
- kreatywność,
- wrażliwość i twórczość myślenia w zakresie proporcji, wielkości, porządkowania i harmonii układów kompozycyjnych w przestrzeni.
Zadaniem jest wykonanie z gliny układu brył niewielkich rozmiarów, który odnosi się do zadanego tematu. W 2024 roku tematem była ,,”metamorfoza”. Należy wykazać się wrażliwością i przede wszystkim twórczym myśleniem w zakresie proporcji, wielkości, porządkowania i harmonii układów kompozycyjnych w przestrzeni. Kompozycji można nauczyć się z lekcją 4. naszego kursu rysunku online (kompozycja).
Części egzaminu praktycznego następują chronologicznie jedna po drugiej tego samego dnia z przerwami, w kolejności takiej, jak wskazane zostało na powyższej liście.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Gdzie odbywa się egzamin?
Egzamin odbywa się w wydziale sztuk projektowych w Toruniu na ul. Szosa Bydgoska 50/56. Sale są podane wcześniej na stronie uczelni. Nie musisz martwić się, że nie trafisz, każdy czeka w środku budynku przy głównym wejściu. Gdy przyjdzie prowadzący, to on zaprowadzi Cię do sali, gdzie należy wchodzić po kolei, w zależności od ustawienia się losowej kolejki kandydatów z dowodem osobistym.
Jak się ubrać?
Wszyscy ubierają się normalnie, nie elegancko.
Jak oceniany jest egzamin?
Egzamin praktyczny oceniany jest w skali od 0 do 100 punktów. Uzyskanie poniżej 80 punktów jest równoznaczne z niezaliczeniem egzaminu praktycznego. Lista osób zakwalifikowanych jest ogłaszana dwa dni po egzaminie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) tj. 18.07.2024r. Warto starać się o jak najwyższą liczbę punktów z egzaminu, ponieważ to zapewni Ci pewne miejsce na kierunku Architektura Wnętrz. Wysiłek, który włożysz w praktykę oraz warsztat określa wyłącznie Ciebie samego pod względem predyspozycji – dzięki temu będzie Ci łatwiej na kierunku.
Co zabrać ze sobą na egzamin?
Na wstępie musisz wiedzieć, że na egzamin z rysunku i malarstwa uczelnia zapewnia Ci biały papier, a na egzamin z kompozycji przestrzennej zapewnia Ci dostęp do gliny modelarskiej. Inne materiały oraz niezbędne narzędzia rysunkowe, malarskie i modelarskie musisz przynieść ze sobą. Możesz je zakupić w wybranym sklepie plastycznym w Toruniu. Na egzaminie należy okazać dowód osobisty. Dodatkowo zabierz ze sobą:
- ołówki,
- gumka do mazania,
- farby malarskie (najlepiej akrylowe)
- pędzle
- pojemnik do wody
- paletę do mieszania kolorów
- papier
- coś do jedzenia oraz wodę (egzamin trwa łącznie 8h!).
Porady przed egzaminem na UMK
- Ważna jest data zapisów na egzamin na architekturę i opłata! Zapisy w tym roku skończyły się 15 lipca i nic już potem nie załatwisz!
- Pamiętaj też o datach, godzinach i miejscu, gdzie masz egzamin. Warto być szybciej, pół godziny przed egzaminem, aby się rozeznać.
- Dzień przed egzaminem odpocznij i zrelaksuj się!
- Podejście – na spokojnie z odrobiną stresu, podnosi to tempo pracy. Rysuj tak, jak się uczyłeś i nie słuchaj plotek czy porad innych kandydatów. Robi to tylko zamieszanie i ogranicza to Twoje twórcze myślenie!
- Czytaj ze zrozumieniem, co jest wymagane!
Terminarz rektutacji na architekturę wnętrz na UMK Toruń
Terminarz na rok 2024/2025 podajemy poniżej. Zaktualizujemy wpis, jak będzie już dostępny terminarz na przyszły rok:
- 03.06 – 11.07 – rejestracja na kierunek Architektura Wnętrz,
- 11.07, 23:59 – termin, do którego należy dokonać wpłaty na podany numer rachunku,
- 13.07, 09:59 – termin, do którego przelew musi dotrzeć na konto bankowe uczelni, aby opłata została automatycznie rozliczona,
- 16.07 – egzamin praktyczny,
- 18.07 – ogłoszenie listy zakwalifikowanych,
- 19.07 – 24.07 – składanie dokumentów.