Rysowanie można wykonywać spontanicznie, ale równie dobrze można się do tego przygotować. Przygotowanie ułatwia proces rysowania. Najlepszym przygotowaniem do rysunku jest stworzenie konstrukcji – prostego szkicu zgodnego z zasadami perspektywy. To doskonały punkt wyjścia do doskonałego rysunku.
Konstrukcja w rysunku – co to takiego?
Konstrukcja to zarys tego, co zamierzamy narysować. To rodzaj szkicu pełnego rysunku, ale bardziej szczegółowego. W szkicu konstrukcyjnym zawarte są wszystkie podstawowe linie naszego rysunku. W konstrukcji skupiamy się na szkicowaniu brył, które będą tworzyć naszą pracę. Główną korzyścią wynikającą z konstrukcji jest możliwość oceny, czy praca jest prawidłowo rozmieszczona. Jeśli nie, warto zacząć od nowa, zamiast kontynuować bez sensu. Dzięki konstrukcji mamy gotowy szablon całej pracy, szczególnie ważny w przypadku, kiedy chcemy samemu uczyć się rysowania. Jeśli mamy gotowe bryły, wystarczy wypełnić je interesującymi nas kształtami. Skupiamy się na poszczególnych elementach, jeden po drugim, zamiast tworzyć cały rysunek od razu.
Rysowanie na konstrukcji jest znacznie łatwiejsze niż rysowanie bezpośrednio na pustej kartce. Konstrukcja powinna zawsze stanowić punkt wyjścia, a nie punkt docelowy. Końcowym efektem jest wykończony rysunek, na którym nie nanosimy już konstrukcji. Jeśli popełnimy błąd podczas rysowania bez konstrukcji, cały rysunek będzie niewłaściwy – to jedna z podstawowych informacji istotnych przy nauce rysunku dla początkujących.
Konstrukcja a perspektywa
Konstrukcja i perspektywa są nierozłączne. Musimy umieścić figury w jakiejś perspektywie. Na początku wyznaczamy punkt lub punkty zbiegu w naszym rysunku, a następnie konstruujemy bryły. Rysunek umieszczamy w tych bryłach, które już są narysowane w konkretnej perspektywie. Ta kolejność działań zapewnia sukces w naszym rysunku konstrukcyjnym.
Sprawdź też: Perspektywa w rysunku- Kurs rysunku online | KRO-03
Czy konstrukcja jest naprawdę potrzebna?
Wielu początkujących rysowników myśli, że pominięcie etapu konstrukcji przyspieszy naukę rysowania. To błędne przekonanie. Rysunek bez konstrukcji może powstać szybciej, ale będzie zdecydowanie gorszy. To konstrukcja nadaje odpowiedni kształt rysunkowi. To konstrukcja sprawia, że dodawanie światła, cieniowania, konturów ma sens. Bez konstrukcji rysowanie może być całkowicie zbędne.
Konstrukcja stopniowo zanika w rysunku
Oczywiście, częściowo tak! W dobrym rysunku konstrukcja stopniowo zanika, linie konstrukcyjne zostają zastąpione właściwymi liniami, które tworzą rysunek. Jednak konstrukcja jest nadal niezbędna. Linie konstrukcyjne mogą się rozmyć w trakcie rysowania, ale dzięki nim cały rysunek zyskuje wrażenie głębi i przestrzenności. Dlatego konstrukcja jest absolutnie konieczna, nawet jeśli staje się niewidoczna.