7 czerwiec 9.00
Relacja na żywo.
Spis treści
Dziś o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin na architekturę w Gdańsku, z rysunku postaci w kompozycji. Dzień wcześniej władze uczelni podały, że kompozycja złożona będzie z dwóch sześcianów. Kto mieszka w Trójmieście i chodził do szkoły rysunku, obojętnie jakiej, wiedział o tym.
Razem z uczniami czekałem, aż wejdą na egzamin i podpowiadałem im jak ugryźć i zaplanować ich kompozycje. Nie za dużo pomogłem, bo sami dobrze wiedzą, co robią i są pewni siebie.
Jednak, jak co roku, studenci architektury puszczają jakieś ploty. Na przykład – rok temu mówiono, żeby unikać waloru, bo go nie lubią profesorowie na Politechnice Gdańskiej, co nie jest prawdą.
Rok temu mieliśmy dwie osoby. Jedna rysuje mega oszczędnie i jasno. Druga smoli, grubo rysuje i pokazuje wszystko. Wynik? Obie dostały maksa z modelki.
W tym roku tego typu plotki denerwują mnie tym bardziej, bo o ile waloru możesz nie mieć na pracy i nadal masz szansę dostać maksa, tym razem jednak ktoś powiedział, że cała instalacja ma znaleźć się na rysunku. Cała! Oba sześciany. Podczas gdy jeden jest większy od modelki i kwadratowy!
Jak to wyglądało widzisz poniżej. Jak to ugryźć (albo i nie) po prawej.
Kompozycja w tym przypadku wyjdzie koszmarnie! Całe sześciany i połowa kartki świeci pustkami. W takiej sytuacji daliby wam A3 do rysowania, a nie A1. Tutaj więcej o kompozycji.
Po lewej – to nawet połowa kartki nie jest. Co dalej będzie? Gmach Główny PG? Po prawej znowu pusto, biednie. Czym zapełni się pustą przestrzeń?
Rozumiem, jeśli ktoś ma ogromne tempo i pokaże przestrzeń, walor, perspektywę wszystkiego i wie, co robi. Jednak większość rysuje jedynie od roku lub dwóch, a to za mało, jak na podjęcie się tak ambitnej kompozycji.
Po lewej – już lepiej, dobre tempo. Perspektywa jest dobrze wyznaczona a kompozycja jest przyjemna. Jest na co wrzucić walor. Po prawej – nie, belki mają 3mm grubości? Perspektywa leci i kompozycja jest środkowa.
To jest rysunek kompozycyjny postaci w przestrzeni!
Nie rysunek instalacji z modelką. Kompozycja jest najważniejsza i jeśli jest poprawna – jest dobrze. A u rysujących jak na przykładach wyżej – modelka ma 10cm wysokości na kartce 84cm! [sic!] Przez tę plotę wszyscy mają takiego potworka, no jak!?
Powinniście ufać sobie i swoim nauczycielom rysunku, a nie zmieniać plan, bo ktoś puścił plotę. Rysując nie po swojemu, jest dużo trudniej i bezsensownie dokładasz sobie stresu.
Egzaminujący i tak patrzą na kreskę, przestrzeń i konstrukcje wszystkiego. Chcą zobaczyć czy kandydat rozumie, co robi.
Ma się wszystko zgadzać,bez ignorowanie kompozycji byleby „tylko cały sześcian” był pokazany na pracy. Szkoda, nie o to chodzi.
Jak narysować przekrzywiony sześcian
Ciekawostka
W tym roku znowu mniej jest zdających na architekturę. Tylko 340. Rok temu było 420. Ogromna część z tego to przyjezdni. Osób z Trójmiasta jest ok. 40%.
Mniejsza ilość zdających może też być spowodowana nakładającymi się terminami egzaminów, np. na Politechnice Warszawskiej.
Aktualizacja: 7 czerwiec 14.00
Rysuj tak, jakbyś miał za chwilę zemdleć. 30 min i wszystko gotowe. A jak faktycznie zemdlejesz po 30 minutach, to przynajmniej i tak egzamin zaliczysz 😛
Aktualizacja: Drugi dzień egzaminów z architektury w Gdańsku
8 czerwiec 9.00
Rysuj tak, jakbyś miał zemdleć za chwilę. 30 min i wszystko gotowe. A jak faktycznie zemdlejesz po 30 minutach, to przynajmniej i tak egzamin zaliczysz 😛
Dziś jakby luźniej było na dziedzińcach. Pewnie większość przyszła wczoraj, żeby zobaczyć, co się dzieje i jak rysować modelki. Jest to całkiem przyjemne, patrzeć jak niektórzy biegają ze szkicownikami i nerwowo kreślą sześciany i postaci. Dodam, że wtedy kreska nawet ciekawsza wychodzi. Nie jest taka wymuskana tylko energiczna, szybka, ciekawsza.
Już parę historii o egzaminach na kacu słyszałem – że odważniej się podchodzi do rysunku i zalicza egzamin. Paweł Podwojewski z Motiv wspominał o tym.
O 10.00 było widać już większość prac z daleka i były o niebo lepsze niż te wczoraj. Lepiej dograne kompozycje, większe i lepsze tempo pracy. Pewnie poćwiczyli po wczorajszym chaosie. Zauważyłem tylko jeden problem – tempo pracy do 60 minuty jest utrzymane, potem różnic w pracy pomiędzy 60′ a 90′ nie widzę. Jakby energia i chęci uleciały razem z nadzieją. Szkoda, bo przez 30 minut rysowania można sporo zdziałać, podbić walorem lub kreską, podziałać z tłem!
Jedną perełkę nawet zobaczyłem, gdzie było wszystko dobrze zakomponowane, skończone, podbite tło i sporo ciekawej kreski. Z drugiej strony widziałem też najmniejszą modelkę na tym egzaminie. Miała może 10cm wysokości. Ciekawe zjawisko, bo co roku jest sporo takich osób, które tak robią. Traktując format A1 jak A3 zapominając o reszcie kompozycji.
Jeśli masz przed sobą egzaminy za rok, za dwa – pamiętaj o kompozycji. Wszystko zaczyna się już od pierwszej kropki lub kreski. Skopanie tego etapu niszczy Ci całą pracę niestety, niezależnie od danego detalu, waloru itd.
Ciekawostka
O 9.40 stałem przy drzwiach, gdzie wpuszczali ludzi na egzamin z rysunku. Przybiega zdyszana dziewczyna, pytając czy może wejść na egzamin, pomimo strasznego spóźnienia. Widzę jej strach w oczach i stres… „Nie możesz, nie wpuszczą Cię niestety.” Załamana. Jednak zaraz potem okazuje się, że nie ogarnęła listy i miała egzamin na 11.00, kamień z serca. Mam nadzieję, że dobrze jej poszło i jutro też ogarnie, gdzie ma iść i zda test z predyspozycji do zawodu architekta.
Sprawdzajcie listy przed egzaminem na stronie www lub wpadnijcie szybciej na Politechnikę zawsze. Nie ma co się stresować dodatkowo.
PS. Mam nadzieję, że Oli z Łodzi i Paulinie dobrze poszło na rysunku i trzymam kciuki za was jutro!
Jutro test, więc warto przypomnieć sobie parę rzeczy i dodaję nowy wpis o Gropiusie i jego książce.
Przypomnij sobie historię architektury trochę.
Aktualizacja: 8 czerwiec 11.30
Mamy wstępne opisy zadań z I części testu z predyspozycji do zawodu architekta w Gdańsku! Matematycznie i przestrzennie, nic projektowego – zapewne na drugiej części będzie coś do rysowania.
Zadanie 1
Przełożenie zapałek, dwa zadania. Jak w 2017, podobnie, 1pkt
Zadanie 2
Adam ma teraz ileś lat, Ewa ma 6 razy więcej, za sześć lat będzie miała 3,5 raza więcej. Ile mają oboje obecnie, 2pkt
Zadanie 3
Była podana bryła w aksjo złożona z sześcianów, z zaznaczonymi 3 punktami A B C. Potem trzeba narysować ją odwróconą.
Zadanie 4
Przekładanie prostokąta po linii krzywej i trójkąta równobocznego naokoło pięciokąta z zaznaczeniem, gdzie jest wierzchołek P w każdej pozycji.
Zadanie 5
–
Zadanie 6
Obliczenie pola trapezu równoramiennego z wpisanym kołem o promieniu a, suma boków 10a i kątem przy podstawie 24’
Zadanie 7
Sześcian 1. Przechodzi przez bramkę, która go wycina, a potem obraca się o 90 stopni w prawo i przechodzi przez kolejna bramkę (trzy takie bramki). Figura powstała z tego procesu musi zostać wyrysowana.
Zadanie 8
14 rysunków różnych budowli/budynków oraz ich detal do dopasowania, potem który z nich jest najstarszy, a który najmłodszy. Wszystko na podstawie zdjęć i dopasowania.
Walter Gropius „Pełnia Architektury” – 5 najważniejszych idei
Opis 1 roku studiowania architektury i jej przedmiotów dla zdających.
Jak wygląda I rok studiowania architektury – Politechnika Gdańska
25 komentarzy
Komentarze są wyłączone
Jak myślicie. Zdobycie tych zaliczających 15-20% z modela jest dość trudne czy naprawdę trzeba się postarać żeby było poniżej tej liczby? Bo w sumie to się lekko martwię, jak to ocenią
Wiesz – oni oceniają to tak: świetne, średnie, pod kreską. Widać to po ocenach, że nie są różnorodne,a schodkowe. Po aktualnych turach myślę, że jak modelka jest na 1/2 kartki i nie w centrum, to uzyskanie min. będzie lekkie. Gorzej jak ktoś się skupił na sześcianie tylko i zrobił go na 1/2 kartki.
Hmm… moja modelka ma między 40 a 50 cm wzrostu i stoi lekko z boku. Pocieniowana i ubrana. Jedynie sześcian nie jest jakiś wybitny, nie starczyło mi na niego czasu, więc tylko podkreśliłem narożnik przy głowie a reszta jest prostym obrysem.
Jak widać po tym punkty zbiegu, że rozumiesz perspketywę, jednak nie wiem jak Twoja modelka dokładnie wyglądała. Jak trzyma się anatomicznie i w proporcjach, powinno być ok 🙂 Choć to tylko moje zdanie, oceniający mogą być inni 😛
Myślę że będzie dobrze:)
Powodzenia w sobotę!
Na moim kursie mówi się ze trzeba całość sześcianu dać, po to dają te obiekty aby je całe zmieścić na kartce a nie tylko ich fragment. Ma to wykazać czy potrafimy ukazać figury geometryczne w przestrzeni a nie czy modelkę potrafimy ładnie wyrysować. Ale widzę ze wy strasznie naciskacie aby tylko modelkę wyrysować a sześcian pozostawić w zarysie…
Kompozycja przede wszystkim. Sześcian jest ważny, modelka tym bardziej. Nie mówię, że nie można całości narysować, jak ktoś ma tempo, skilla i da radę – rysuje. Jednak większość rysuje cały sześcian i na modelkę nie ma czasu.W dodatku połowa kartki pozostaje pusta. Rysując dobrze kompozycje wykorzystuje się cały format kartki, ujmuje się sześcian w mniejszej/większej części jeśli kompozycja pozwala na to. To już pokazuje znajomość perspektywy i budowy sześcianu. Modelka też pokazuje perspektywę swoją drogą. Po za tym, tematem jest modelka w przestrzeni. Kiedyś były 3 modelki na rusztowaniach, modelka na motorze – w 90min narysować to wszystko byłoby wyczynem. Interpretacja tematu jest ogromna, nie powiem, że narysowanie obu sześcianów jest jedynym rozwiązaniem, jak i narysowanie modelki i gdzieś zaznaczenie sześcianu. Obie odpowiedzi są dobre. Artykuł jest relacją i opinią, moją. Staram się pokazać różne opcje 🙂
Bardzo cenie Kreśl za wszelkie artykuły, ale ten?
Zbudowana kompozycja idealna na prace w pionie i nic ucinać nie trzeba. Poniżej sześcianu wystarczająco miejsca na wyrysowanie cieniów rzuconych, zaś w tle możliwość wyrysowania WŁAŚNIE gmachu PG. W sam raz by zmieścić okna (kończące się wysoko ponad horyzontem) i wysokie sztalugi. Postać wystarczająco duża, by pokazać najważniejsze zasady anatomii, a nie musieć wyrysowywać kształtnych dziurek od nosa, bo na co to komu.
Ten sześcian na koniec to chyba też nie do aktualnej kompozycji – stojący na 2 wierzchołkach.
Z drugiej strony rozumiem trochę artykuł, skierowany do tych, którzy być może w ostatniej chwili zabrali się za coś, w czym do końca nie siedzą, zamiast pokazać co potrafią.
Bartku jutro dopiszę drugą część artykułu, sprecyzuje o co chodzi dokładnie 🙂 Jak napisałem, każdy powinien słuchać się tego co mu powiedzieli na jego rysunku i tego czego się uczył. Nie rysować nagle inaczej, jak ktoś powiedział przed egzaminem gdzieś. Twój przykład kompozycji jest genialny, ale dla początkujących w 90min może być ciężko to narysować. Stąd ten artykuł. Nie wiem czy widziałeś prace z poprzednich lat i z dziś. Gdyby rysowali gmach, okna, instalacje i modelkę nic bym nie napisał. W sporej ilości prac był niestety sam sześcian.
Dzień dobry, wiedzą Państwo może dlaczego ze strony PG zniknęły listy dot. egzaminów? Chciałam upewnić się, gdzie dokładnie mam jutro egzamin z rysunku, a list brak. 🙁 Przestraszyłam się, że egzaminy z rysunku były tylko dziś, a ja go przegapiłam…
Listy są na dziedzińca wywieszone. Na drzwiach, wystarczy przyjść 30min przed egzaminem i zobaczyć czy rysunek ma się na A czy B dziedzińcu 🙂
Ale egzaminy z postaci są nadal prowadzone jutro, tak…?
Można prosić o arrykuł jakie rzeczy warto powtórzyć przed sobotnimi testami?jakie tematy mogą się pojawić przynajmniej jeśli chodzi o drugą część?
Tak, a w sobotę test.
Niestety, ale praktycznie wszystkie tematy z KRO (wyłączając anatomie). Nie wiadomo co dokładnie będzie na teście. Na pewno coś z projektowania, coś do liczenia i może pytanie z historii architektury. Warto przejrzeć rzeczy z projektowania graficznego (plakat,logo), coś z wzornictwa i architektury. Zapewne będzie ok.7 zadań po 10pkt. każde.
Dzięki już jaśniej. Na pierwszy rzut oka można się trochę zirytować, szczególnie po powrocie z egzaminu 😛
Kurcze nie widziałem Twojej pracy, na którą miałeś 🙁
o 13 na B, zaraz przy wejściu mi się trafiło
Czyli szeroki kadr, modelka i mały sześcian po przeciwnych stronach. Część zmieniała sztalugę. Powodzenia jutro!
Dziękuję Mateusz! Niesamowicie było stanąć przy sztaludze wraz z tak mocną ekipą! Obserwacja profesjonalizmu, a zarazem lekkiego, w rozumieniu pewnego podejścia do zadania (scena z kawą haha <3 ) dodała motywacji i sporego doświadczenia! Pozdrawiam … już w drodze do Łodzi, oczywiście z polecaną lekturą Waltera Gropiusa, dzięki !
Zawsze do pomocy 🙂 czekamy na wyniki teraz!
[…] Recenzja, opis, relacja z egzaminu na architekturę w Gdańsku 2018! Czytaj! […]
[…] Relacja z egzaminów na architekturę w Gdańsku 2018. […]
[…] Przy okazji, przeczytaj jak to wyglądały egzaminy na architekturę w Gdańsku, rok temu w 2018: […]