*Wpis jak dostać się na grafikę na ASP w Warszawie aktualizujemy na bieżąco. Ostatnio był zaktualizowany 2 lutego 2018, wraz z pojawieniem się regulaminu rekrutacji, który możecie przeczytać tutaj. Usunęliśmy również informacje, które nie były potwierdzone przez uczelnię.
Na wydziale Grafiki na ASP w Warszawie egzamin wstępny na ten kierunek składa się z trzech etapów:
I etap – złożenie teczki
II etap – egzaminy praktyczne z rysunku, malarstwa i kompozycji rozłożone na 3 dni
III etap – autoprezentacja
W 2018 roku teczka kandydata powinna zawierać:
- 4 szkicowniki w formacie między A5 a A3, minimum 20 stron
- 10 drobnych (maksimum A4) form rysunkowych i malarskich,
- 10 fotografii,
- 10 rysunków ( w tym 5 aktów studyjnych, dowolna technika rysunkowa) i 5 prac malarskich na formacie B2
W tym roku szkicowniki mają stać się jeszcze ważniejszym elementem egzaminów wstępnych. Według profesorów Akademii Sztuk Pięknych szkicowniki są najszczersze, najłatwiej ukazać w nich wrażliwość.
Komisja rekrutacyjna na warszawskiej ASP szuka błyskotliwych, nietuzinkowych i oryginalnych osobowości, takich, które przy okazji umieją rysować. Jak powiedziała nam jedna ze studentek wydziału grafiki na ASP w Warszawie:
Na naszym wydziale umiejętności są mniej ważne. Osoby z świetnym warsztatem przeważnie nie dostają się. Najbardziej liczy się ciekawa osobowość.
A więc, jak dostać się na grafikę na ASP w Warszawie?
Nie ignoruj szkicownika
Szkicowniki są bardzo istotnym elementem portfolio. To one będą opowiadać historię o Twojej drodze rysunkowej i pasji. Zarysowanie jednego szkicownika może trwać nawet kilka miesięcy, jeżeli nie rysujesz regularnie. Przeczytaj nasz wpis o 6 tematach, jakie muszą się znaleźć w Twoim szkicowniku.
Zadbaj o poprawny rysunek
Kandydat będzie musiał się wykazać znajomością zasad kompozycji, zrozumieniem anatomii. Rysunek jest nawet bardziej istotny od malarstwa i to za jego pomocą masz pokazać swój warsztat i umiejętności. Aby nauczyć się tradycyjnych technik rysunkowych, przerób nasz darmowy kurs rysunku online albo zapisz się do najlepszej szkoły rysunku w Twojej okolicy.
Zaprezentuj się, jako ciekawa osoba
Na ASP w Warszawie autoprezentacja jest najważniejszym etapem rekrutacji. W trakcie rozmowy z komisją pokaż, że jesteś błyskotliwym i zaangażowanym kandydatem. Prawdopodobnie zostaną Ci zadane takie pytania jak:
- jaki jest Twój ulubiony artysta?
- dlaczego chcesz studiować grafikę?
- co sądzisz o aktualnych zjawiskach w sztuce?
- jakie są Twoje inne zainteresowania?
Te pytania tak naprawdę są jedynie pretekstem do wejścia z kandydatem w dyskusję. Na Twoją korzyść będzie zdecydowanie działać, jeżeli zaprezentujesz się jako osoba z wieloma zainteresowaniami, która ma własną opinię, jest szczerze zaangażowana i lubi się uczyć.
Tego komisja rekrutacyjna nie lubi
Zazwyczaj odradza się dołączania do teczki dużej ilości zdjęć, chyba że są to fotografie eksperymentalne i artystyczne. Studentka warszawskiej grafiki, z którą rozmawialiśmy, powiedziała nam również, że komisja może nieprzychylnie patrzeć na zainteresowanie digitalem lub komiksami. Podobno nawet dorzucanie do teczki grafik jest ryzykowne.
Myślisz o innych uczelniach? Przeczytaj:
Jak wygląda egzamin na Grafikę na ASP w Gdańsku?
Jak wygląda egzamin na Wzornictwo na ASP w Gdańsku?
Jak wygląda egzamin na Intermedia i Fotografię na ASP w Gdańsku?
18 komentarzy
Komentarze są wyłączone
Hej, czy wiecie może, co to dokładnie maja być za fotografie? Opis na stronie nie jest dla mnie jasny 🙁 I czy szkicowniki maja być dowolnej grubości?
Niesety sami jeszcze nie wiemy, jak to dokładnie będzie, czekamy na potwierdzone informacje od władz uczelni. Od razu wtedy zaktualizujemy ten wpis i damy Ci znać. Jeżeli chodzi o szkicowniki, to ich grubość nie jest nigdzie sprecyzowana, ale ich format powinien zawierać się między A5 a A3. Tematyka fotografii też nie jest specyzowana, ale warto pokazać szeroki wachlarz tematyczny. Z tego, co mówią studenci grafiki w Warszawie, profesorowie wolą eksperymentalne, „artystyczne” zdjęcia.
Weszłam na stronę warszawskiej ASP i o ile się nie mylę jest już regulamin rekrutacji na studia.
Prawda, prawda. Tekst pisaliśmy już miesiąc temu i czekaliśmy tak długo, że w końcu nie trafiliśmy z czasem. 😉 Wygląda na to, że egzamin praktyczny zostanie zachowany. Jeszcze dzisiaj zaktualizuję wpis. Dzięki za info! 🙂
[…] Jak dostać się na grafikę na ASP w Warszawie? […]
juz dodano na stronie – minimum 20 stron 🙂
Super! Dzięki! Aktualizujemy <3
[…] Jak dostać się na grafikę w Warszawie? […]
[…] Grafika na ASP w Warszawie […]
[…] Grafika […]
[…] Grafika […]
[…] (pięcioletnie) studia magisterskie. Pod tym względem znacznie różni się od Gdańska czy Warszawy. A więc, jak już raz się dostaniesz, nie będziesz musiał się martwić po 3 latach kolejną […]
[…] Grafika w Warszawie […]
[…] Grafika […]
[…] Grafika w Warszawie […]
[…] jeszcze dodać, że na niektórych ASP, takich jak np. ASP w Warszawie, szkicowniki są obowiązkowym elementem […]
Gdzie odbywa się autoprezentacja na wydziale grafiki ?
egzaminy odbywają się w sali 26 na 2 piętrze 🙂