Jak się dostać na grafikę na ASP w Gdańsku?

grafika ASP Gdańsk

Jak wygląda egzamin na grafikę?

Na wydziale Grafiki na ASP w Gdańsku egzamin wstępny na ten kierunek składa się z dwóch etapów:

I etap – egzaminy z rysunku, malarstwa i egzaminy kierunkowe z projektowania.

II etap – rozmowa z komisją + przegląd teczki kandydata.

Przykładowe teczki – grafika ASP Gdańsk.

I etap egzaminu na grafikę to egzamin praktyczny. Obejmuje cztery pomniejsze egzaminy: z malarstwa (martwa natura), z rysunku (postać) i dwa zadania z projektowania graficznego (np. logo, plakat, ilustracja). Na tym etapie możecie otrzymać 120 punktów, a żeby przejść i być dopuszczonym do kolejnego etapu, potrzebujecie minimum 65 punktów. Wydaje się to niewiele, ale w rzeczywistości co najmniej połowa ludzi odpada przed drugim etapem.

W 2018 do drugiego etapu przeszło ok. 80 osób ze 150 zdających. W 2019 było to już 39 osób na 169 chętnych.

Po pierwszym etapie zazwyczaj następuje dzień przerwy, a (mniej więcej) do 15:00 podawane są wyniki I etapu. Jeżeli znajdziecie się na liście osób, które miały powyżej 65 pkt, przechodzicie do II etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej z prezentacją teczki.

Czy trudno jest dostać się na grafikę w Gdańsku?

Na grafikę w Gdańsku na jedno miejsce przypada mniej więcej 5 kandydatów. W 2018 roku było to 5-6 osób na miejsce, w 2019 było to już prawie 7 osób na miejsce. Konkurencja i wymagania również są duże.

Co trzeba umieć?

Egzamin z malarstwa – trwa 4 godziny.

Martwa natura

Gdy wejdziesz do sali, sam możesz wybrać sztalugę, przy której będziesz pracował. Wybierając miejsce, od razu miej na uwadze kompozycję, jaką będziesz malował. Nie spodziewaj się ładnie ułożonej, harmonijnej konstrukcji, zaprojektowanej na bazie spirali Fibonacciego. Najpewniej będziesz postawiony przed garstką przypadkowo rozrzuconych przedmiotów.

Przez ostatnie kilka lat wyglądało to mniej więcej tak, że w każdej z ok. 15 pracowni były ustawione dwie martwe natury. Większość z nich jest dopasowana kolorystycznie. Zdarzają się jednak takie, które wyglądają, jakby egzaminatorzy wrzucili na stół najbrzydsze i najbardziej niepasujące do siebie przedmioty. Albo po prostu wszystko, co znaleźli na śmietniku przed budynkiem.

Na czym ćwiczyć?

Układaj martwe natury, które mają najróżniejsze faktury i desenie – deski, kawałki plastiku, szkło/butelki, materiały i draperie. Ucz się malować różnego rodzaju tekstury. Próbuj malować najróżniejsze przedmioty, kształty, kolory.

Egzamin z rysunku – trwa 4 godziny.

Egzamin z rysunku to zazwyczaj studium postaci. Do niedawna modelka była często w bieliźnie, ale w 2019 był to już akt. Dobrze jest więc ćwiczyć rysowanie ciała, „fałdek” i zarówno młodych, jak i starszych modelek. Bo nie ma co ukrywać – większość modelek na egzaminie jest już starsza. Warto także skupić się na proporcjach, a także na pracy nad światłem i cieniem. I oczywiście nad tempem, bo mimo tego, że na rysunek mamy 4 godziny, to niektórym może to zwyczajnie nie wystarczyć.

Przykładowe teczki na grafikę na ASP.

Zadania projektowe – dwa zadania, każde trwa 4 godz.

W trakcie tego egzaminu masz za zadanie wykonać za pomocą różnych technik plastycznych (malarstwa, rysunku, kolażu itd.) takie projekty, jak na przykład: logo, znak, plakat itd.

Zadania te są podzielone na dwa bloki. Rano jedno zadanie, kolejne w drugiej turze. Przyjęło się już mniej więcej, że jedno jest bardziej projektowe, a jedno bardziej ilustracyjne.

W 2018 pierwszym zadaniem było wykonanie dwóch kompozycji literniczych na temat „Sztorm i Flauta” na formatach 30×30 cm. Każde słowo miało zostać wykonane na oddzielnym kartonie/brystolu, ale jednocześnie miały tworzyć parę. Trzeba było w sposób abstrakcyjny przekazać to, co te słowa znaczą, za pomocą jedynie (i wyłącznie tych konkretnych) liter. Drugim zadaniem było wykonanie plakatu na formacie 50×70 na temat „Życie wewnętrzne”. Trzeba było pamiętać, że liczyła się oryginalność pomysłu, ale i schludne, estetyczne wykonanie. Jednocześnie nie mogło być to zbyt skomplikowane – w końcu jest to plakat, nie ilustracja.

W 2019 pierwszym zadaniem było wykonanie dwóch odpowiadających sobie znaków na temat „Przed i Po”. Głównym wymaganiem było korzystanie tylko i wyłącznie z koloru białego i czarnego. Drugim zadaniem był plakat „Autodestrukcja”. W obydwóch zadaniach było podkreślane przez egzaminatorów, że liczy się oryginalność pomysłów i dobre wykonanie projektu.

Aby przygotować się do tej części egzaminu, bądź na bieżąco z rynkiem projektowania graficznego. Twórz sobie bazę inspiracji i śledź pracę profesjonalnych grafików i ilustratorów. Spróbuj także spisać sobie tematy z zeszłych lat i po kolei przerób każdy z nich.

We wcześniejszych latach pojawiły się między innymi takie tematy, jak człowiek i morze (znak), black&white (plakat), Sąd Ostateczny (kompozycja liternicza), Ctrl X + Ctrl Z, tryptyk pod tytułem „Lalala” itd.

 Kurs rysunku online z podstawami możesz przejść tutaj.

Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na grafikę?

Profesorowie z gdańskiej ASP zwracają uwagę na to, jak kandydat prezentuje się w całości. Dlatego patrzą nie tylko na prace, ale również na to, jaki jest charakter danej osoby, co ją interesuje. Dlatego w swojej teczce warto jest pokazywać to, co lubimy robić najbardziej – konkretne tematy, techniki itp.

Ile punktów trzeba dostać z egzaminu, żeby dostać się na studia?

Każdy egzamin jest na 30 pkt, ale trzeba mieć co najmniej połowę z każdego, by przejść do kolejnego etapu. Próg punktowy z całego pierwszego etapu to 65/120 pkt.

Ilość zdających:
2018 – 148
2019 – 169

Limit przyjęć: 25

Przykładowe teczki na grafikę na ASP.

Co trzeba mieć na maturze by dostać się na grafikę?

Matura w ogóle nie jest brana pod uwagę. Wystarczy ją zdać.

3 rady studentów – Grafika ASP Gdańsk

Brak stresu to podstawa!

Dobrze się wyśpij przed egzaminem. Rysowanie czy projektowanie przez dwa dni po 8 godzin dziennie (i to w stresie!) jest męczące.

W komisji również siedzą ludzie, więc zachowuj się tak, jak na co dzień i pokaż siebie.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin praktyczny?

Na egzamin praktyczny zabierz ze sobą:

  • 2 sztuki zagruntowanego kartonu lub grubego brystolu w formacie B1 (100 x 70 cm)
  • 2 sztuki białego brystolu w formacie B1,
  • farby akrylowe (olejne są zabronione),
  • pędzle,
  • kubek na wodę,
  • paleta,
  • klamry biurowe lub pinezki (aby przymocować pracę do deski),
  • ołówki o różnej twardości,
  • gumka chlebowa,
  • szkicownik,
  • kolorowe kartki,
  • wycinki z gazet lub kolorowe magazyny,
  • klej,
  • pisaki
  • markery itd.

Jak być ubranym na egzaminie na grafikę w Gdańsku?

Na egzamin możesz przyjść ubranym dowolnie, ale schludnie. Można pokazać swój styl, ale trzeba pamiętać, że jest to jednak egzamin państwowy.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Wygląda to mniej więcej tak, że wołane jest po ok. 10 osób z listy (alfabetycznie). Wszystkie wchodzą, rozkładają swoje teczki w wyznaczone miejsca i wychodzą. Asystenci potem wołają po kolei każdą osobę z grupy, a komisja przeprowadza z nią rozmowę.

Komisja często najpierw pyta o wszystkie podstawowe informacje – skąd jesteś, do jakiej szkoły uczęszczałeś, dlaczego akurat te studia? Potem przechodzą do twoich prac. Zazwyczaj pytają o rzeczy/tematy, które najbardziej się wyróżniają z teczki. Prawie zawsze także komisja pyta o nasze prace egzaminacyjne, głównie projektowe – dlaczego akurat taki pomysł, co chcesz tym przekazać itd.

Nie wiesz, jak się zabrać do tworzenia teczki? Nikt nie wie. Doświadczeni studenci ASP mogą wam potwierdzić, że pomiędzy tym, co oni uważają na temat swoich prac i prac swoich kolegów, a tym, co o tych pracach sądzą profesorowie, nie ma żadnej zależności. Jednak jeżeli chcesz stworzyć ciekawą teczkę, postaraj się pokazać całe spektrum Twoich możliwości. Nie sil się na oryginalność ceną techniki ani na odwrót, lecz znajdź balans między jednym a drugim. A gdy już będziesz prezentował swoje prace komisji, najważniejszą umiejętnością okaże się wbrew pozorom Twoja „gadana”. Dla egzaminatorów, zarówno na egzaminie wstępnym, jak i w trakcie studiów, ważne jest, abyście umieli obronić i uargumentować swój pomysł lub technikę.

Interesuje cię grafika na ASP Gdańsk? Zobacz, co trzeba zrobić, żeby dostać się na grafikę w innych miastach:

Grafika w Warszawie

Grafika w Krakowie

Może Cię zainteresuje inny kierunek na ASP w Gdańsku?

Architektura Przestrzeni Kulturowych

Wzornictwo

Architektura Wnętrz

Intermedia i Fotografia

19 comments

  1. super zdjęcie tam na górze, ale nie widać całosci, mozna dostac większy format?

  2. egzaminy.kresl.pl – tutaj na całą stronę.

  3. Dostałam się na grafikę w Gdańsku, ale i do Łodzi. Teraz nie wiem które miasto wybrać. Ma Pan może informacje co do tego kierunku w Gdańsku? Jak profesorowie, zadowolenie studentów, perspektywy pracy?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  4. Gratulacje zdania egzaminów! 🙂
    Najlepiej napisać do studentów z tych uczelni, na pewno mają grupę na fb. Odnośnie pracy – co byś nie kończyła, jak robisz tego dużo i ładnie – znajdziesz pracę. Patrycja Podkościelny, Patryk Hardziej czy Martyna Wędzicka byli na studiach ASP pasjonatami tematów, żyli tym i teraz nie mają problemów ze zleceniami. Jeśli będziesz robić tylko to co profesorowie chcą od Ciebie, nie ważne jaką uczelnie skończysz – z pracą będzie ciężko, bo słabe portfolio wyjdzie z tego ;/

    PS. Wysłałem Ci na mail namiar na osobę z Grafiki ASP Gdańsk, podpytaj jej o odczucia 🙂

  5. Zdania co do Gdańska są podzielone. Pewnym jest, że wielu młodych grafików z Gdańska odnosi sukcesy i w Polsce, i za granicą. Polecam przeczytać nasz inny artykuł – wywiad z Patrycją Podkościelny, która stanęła przed podobnym wyborem, jak Ty. Zastanawiała się między Wrocławiem i Gdańskiem. Wybrała Gdańsk, bo stwierdziła, że jest po prostu dziewczyną znad morza. Tutaj możesz przeczytać więcej, co ona na temat swojego wyboru uważa:
    https://kresl.pl/patrycja-podkoscielny-o-tym-jak-nie-da-sie-zarabiac-na-komputerach/

  6. A ja mam pytanie z innej beczki – dotyczące farb. Na stronie ASP jest napisane, że na egzaminach dozwolone są farby akrylowe lub tempery. Które wybrać? Czy akryl jest lepszy do takiego typu zadań? Albo inaczej – prostszy?

  7. Tempera jest tańsza i szybciej schnie, więc trudniejsza jest. Akryl droższy nieco, ale dłużej schnie i więcej z niego można wykrzesać. Ma bardziej intensywne kolory, każdy błąd da się naprawić, ponieważ akryl kryje świetnie, a dodatkowo można malować fakturowo. 🙂

    PS.Tempery to technika płaska. Trudno o farby dobrej jakości. Artyści piszący ikony tworzą tepery samo żeby mieć lepszą jakość (sklepowe takiej nie mają).

Comments are closed.