Na rysunki tuba z paskiem

Tuba na rysunki czy teczka?

Zawsze miałem problem z pogiętymi pracami, porwanymi kartkami wymiętolonymi jak psu z gardła. Pamiętam, jak wieczorem wracałem z kursu rysunku z Gdańska i gniotłem zrolowaną prace, trzymając ją w plecaku lub przepoconej dłoni. Szkoda, bo praca mogłaby być dobrym punktem odniesienia do progresu, a tak była wyrzucana z uwagi na ubogą estetykę fałd i zgięć na niej 😀

Wychodząc naprzeciw problemom, każdemu uczniowi w naszej pracowni dajemy tubę na rysunki. Żeby miał gdzie trzymać swoje prace. Tak, wiemy, tuby nie są najlepsze, ale są tańsze niż teczki, które kosztują nawet 50-100 złotych.  Tuba kosztuje tylko parę złotych, a chroni pracę przed totalnym zniszczeniem. Gdybyśmy tub nie dawali, garstka uczniów ogarnęłaby sobie coś do przechowywania prac. Reszta niszczyłaby regularnie swoje rysunki już w drodze powrotnej do domu.

Sama tuba na rysunki to za mało. Strasznie niewygodnie trzyma się ją w dłoni. W plecaku też nie najlepiej.

Do czasu! Tuba na rysunki z paskiem na ramie!

Część z naszych uczniów zrobiła sobie dziury w tubach i wpięła sznurek tak, żeby wygodnie nosiło się je na ramieniu. Wtedy pomyśleliśmy o paskach na ramię do tub na rysunki…

Paski są zrobione z taśmy z tworzywa sztucznego. Są wytrzymałe (jak do tej pory są niezniszczalne, a od roku namiętnie je nosimy). Jedyna sytuacja, jakiej paski nie przeżyły, to wypalanie puncem loga.  (Z czym wiąże się inna historia, osobna – nie wiem czy bardziej czekałem na paski ze szwalni czy punc i suchy stempel <3)

Wracając do pasków do tuby na rysunki. Logo, wypalone na brązowej skórze, naszyte jest na czarną taśmę. Pasek zapina się na rzepy, dzięki czemu pasuje do tub o różnych średnicach. Ostatnio dodaliśmy również rączkę/ramię o regulowanej długości, żeby można było tuby nosić w dłoni lub na ramieniu.

Tutaj na zdjęciach prezentujemy tuby o średnicy 120mm + pasek. Skoro już łatwo je nosić, to czemu nie dać dużej tuby, gdzie prace aż tak się nie zrolują. I zmieści się ich więcej!

Teczka na rysunki

Teczki wykonane są z tektury lub tworzywa sztucznego. Mogą być przenoszone w dłoni lub na ramieniu. Mają różne wymiary od A3, B3 do A1, B1 oraz grubości od 35mm do 75mm. 

Plusy teczki:

  • prace się nie zwijają
  • łatwie wyciąganie prac i wkładanie

Minusy teczki:

  • spora wielkość
  • łamie się nagminnie, dlatego widujesz zazwyczaj teczki poklejone taśmą
  • ciężko ją przechowywać, bo się nigdzie nie mieści (szczególnie B1)

Co lepsze tuby czy teczki?

Jeśli chodzisz na kurs rysunku, uczysz się i prace są tylko dla Ciebie – tuba. Jeśli tworzysz teczkę na ASP, czy prace na zlecenie to teczka będzie dużo lepsza, ponieważ nie roluje prac.

Zobacz też zwijany piórnik na ołówki, który tworzymy dla Ciebie 🙂

Piórnik zwijany

Tuba na rysunki z paskiem na ramię.

Szkicownik A4 na spirali.