Jak się dostać na ASP we Wrocławiu?

Rekrutacja na ASP we Wrocławiu składa się zawsze z kilku etapów. Etapy te różnią się w zależności od kierunku, ale mają pewne cechy wspólne – podczas rekrutacji na każdy kierunek na ASP we Wrocławiu musimy przejść etap prezentacji naszego portfolio (teczki) oraz etap egzaminów wstępnych.

Rekrutacja na ASP Wrocław – krok po kroku

Żeby wystartować w rekrutacji na ASP we Wrocławiu, trzeba najpierw internetowo zgłosić swoją chęć uczestniczenia w całym procesie rekrutacyjnym. Następnie czeka nas przejście kilku etapów rekrutacji.

etap 1 – dostarczenie portfolio

Na każdy kierunek na ASP we Wrocławiu musimy dostarczyć zestaw prac. Niekiedy prac jest do wykonania nawet kilkanaście, więc powinniśmy przygotowywać się do tego z dużym wyprzedzeniem. Szczegółowy opis oczekiwanych na poszczególnych kierunkach prac zawarliśmy w naszych artykułach dla danego kierunku:

Jak się dostać na grafikę na ASP Wrocław?

Jak się dostać na sztukę mediów na ASP Wrocław?

Wszystkie prace musimy dokładnie sfotografować i przesłać, zachowując wszelkie wymogi co do formatu, nazwy oraz wielkości pliku.

2 – egzaminy wstępne

Egzaminy wstępne z rysunku przeprowadzane są online lub stacjonarnie – w zależności od kierunku. Nie ma możliwości indywidualnego decydowania o trybie przeprowadzania egzaminów. Sprawdziliśmy, w jaki sposób przeprowadzane są egzaminy na konkretne kierunki na ASP we Wrocławiu:

  • sztuka i wzornictwo ceramiki (I i II stopnia) – egzaminy online
  • sztuka i wzornictwo szkła (I i II stopnia) – egzaminy online
  • architektura wnętrz (I stopnia i II stopnia) – egzaminy stacjonarne w siedzibie Uczelni
  • wzornictwo – (I i II stopnia) – egzaminy stacjonarne w siedzibie Uczelni
  • mediacja sztuki – (I i II stopnia) – egzaminy online
  • malarstwo (I stopnia) – egzaminy stacjonarne w siedzibie Uczelni
  • rysunek (I stopnia) – egzaminy stacjonarne w siedzibie Uczelni
  • sztuka mediów – (I stopnia) – egzaminy online

Egzaminy praktyczne polegają na wykonaniu określonego rysunku w określonym czasie. Każdy kierunek ma specyficzne wymagania w tej kwestii. Przykładowo egzamin na wzornictwo składa się z czterech etapów: egzaminu z rysunku trwającego 2 godziny, egzaminu z przygotowania szkiców kolorystycznych trwającego 2 godziny, 20-minutowego testu oraz egzaminu praktycznego trwającego 4 godziny.

3 – osobista prezentacja kandydata

Prezentacja kandydata na różnych kierunkach wygląda różnie. Najczęściej etap ten przeprowadzany jest w formie rozmowy z egzaminatorami, ale na niektórych kierunkach wystarczy wysłać 3-minutowy filmik, w którym krótko opowiemy o sobie i przedstawiamy swoje zainteresowania.

1. Kiedy zaczyna się rekrutacja na ASP Wrocław?

Rekrutacja na ASP we Wrocławiu zaczyna się z reguły w połowie maja i trwa do ostatnich tygodni czerwca. W lipcu przeprowadzane są natomiast egzaminy wstępne.

2. Czy na ASP we Wrocławiu trzeba opłacać czesne?

Wszystkie stacjonarne kierunki na ASP we Wrocławiu są darmowe. Czesne trzeba opłacać tylko za kierunki niestacjonarne. Dla przykładu studia z malarstwa w wariancie niestacjonarnym na ASP we Wrocławiu kosztują 2700 zł za pierwszy semestr i 2400 zł za każdy kolejny semestr.

3. Czy teczka na ASP we Wrocławiu jest obowiązkowa?

Tak, na wszystkie kierunki na ASP we Wrocławiu wymagana jest teczka, nazywana tutaj portfolio. Na ten moment zasady rekrutacji są takie, że swoją teczkę należy sfotografować i przesłać drogą elektroniczną.

4. Jakie są progi punktowe na ASP we Wrocławiu?

Progi punktowe na ASP we Wrocławiu są różne w każdym roku – kandydaci przyjmowani są według listy rankingowej. Oznacza to, że na studia dostaje się konkretna liczba osób, najlepszych ze wszystkich kandydatów. Minimum kwalifikacyjne na najczęściej wybierane kierunki wynosi:

  • 25 punktów (architektura wnętrz i wzornictwo),
  • 15 punktów (sztuka mediów),
  • 11 punktów (sztuka i wzornictwo ceramiki, sztuka i wzornictwo szkła),
  • 6 punktów (mediacja sztuki).

Masz więcej pytań w kwestii rektutacji na ASP we Wrocławiu? Napisz do nas, pomożemy!