Chcesz się dostać na Politechnikę Bydgoską, a konkretnej na Wydział Sztuk Projektowych? Mam dobre informacje – jeżeli chcesz aplikować na kierunek Komunikacja Wizualna, możesz już przestać się stresować, ponieważ NIE MA EGZAMINU stacjonarnego. Cała rekrutacja odbywa się w formie on-line! 😎
Egzamin praktyczny na komunikację wizualną w Bydgoszczy
Egzamin składa się z przeglądu prac artystycznych, czyli tak zwanego portfolio. Portfolio to nic innego jak zbiór autorskich prac wykonanych w różnej formie, z zastosowaniem wielu technik artystycznych. Mogą być to prace świeżo wykonane lub gromadzone przez jakiś okres czasu. Często kandydaci na studia tworzą takie prace pod okiem opiekuna wybranego kursu rysunku w Bydgoszczy. Jednak przy rekrutacji formy tych prac muszą spełnić oczekiwane wymagania, które zostały przedstawione w poniższej treści artykułu.
Co do portfolio na komunikację wizualną?
W portfolio powinny się znaleźć nasze prace wykonane ołówkiem, pędzlem, aparatem, iPadem. Wyżej przedstawione narzędzia zostały oczywiście podane przykładowo. Jak wiemy, obecnie istnieje wiele form i sposobów na tworzenie prac. Chodzi o to, by zgromadzone materiały składające się na portfolio miały charakter artystyczny i zawierały w sobie przekaz wizualny. Jako kandydat musisz przygotować plik w postaci dokumentu PDF, w którym będą zamieszczone prace twojego autorstwa. Następnie cały plik z pracami musisz wysłać drogą mailową. Dokument PDF powinien być przygotowany w jednym pliku i zawierać 15 prac. W pliku musi się znajdować:
- 6 prac rysunkowych w dowolnej technice, w tym minimum 3 prace muszą przedstawiać martwą naturę w formacie min. B2,
- 3 prace malarskie wykonane w dowolnej technice malarskiej, w tym minimum 1 praca w formacie min. B2, tematyka nie jest określona,
- 5 prac w dowolnej technice o tematyce wskazującej na zainteresowanie wybranym kierunkiem. Możemy załączyć szkice, projekty graficzne, modele – cokolwiek, co pokaże komisji, że interesuje nas właśnie komunikacja wizualna.
W roku 2024 dodatkowo wymagana jest 1 praca z zakresu predyspozycji zawodowych wykonana za pomocą modułów, czyli identycznych, prostych figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt). Na formacie A4 mamy zamieścić kompozycję, która będzie naszą interpretacją pojęć kontrastowych: struktura i nieporządek, stabilność i rozedrganie oraz współgranie i konfrontacja. Zeskanowane lub sfotografowane prace dołączamy do zbiorczego pliku PDF.
Oprócz portfolio kandydat zobowiązany musi wysłać oświadczenie o samodzielnym ich wykonaniu. Nawet jeżeli wykonujemy prace pod okiem prowadzącego wybraną przez nas szkołę rysunku w Bydgoszczy, prace muszą być w całości autorskie. Oświadczenie i portfolio przesyłamy mailowo na adres kom.wiz@pbs.edu.pl z tytułem: KOMUNIKACJA WIZUALNA STUDIA I STOPNIA. Prace wysyłamy z tego adresu mailowego, z którego logujemy się w systemie IRK, żeby komisja mogła odpowiednio przyporządkować nasze prace. Warto pamiętać, że cały plik nie może przekroczyć rozmiaru 10 MB. Załączane do maila pliki tytułujemy w następujący sposób:
- plik z pracami – tytuł: imię_nazwisko
- plik z oświadczeniem – tytuł: imię_nazwisko_oświadczenie
Terminy rekrutacji na komunikację wizualną w Bydgoszczy
Rejestracja w systemie IRK jest już zakończona. Prace natomiast mogą być przesyłane w dniach 09.07. – 15.07.2024 r. do godziny 12:00.
Próg przyjęcia na komunikację wizualną w Bydgoszczy
Próg przyjęcia został wyznaczony na poziomie 155 punktów (na 300 możliwych do zdobycia). Punkty przyznawane są jedynie za przysłane komisji portfolio – nie ma dodatkowego egzaminu stacjonarnego z rysunku lub wiedzy. Każda osoba zdobywająca minimum punktów zostaje przyjęta na studia. Wyniki ogłaszane są w portalu IRK 17.07.2024 r. (po godzinie 15:00). Aby zobaczyć swój wynik, musisz zalogować się do swojego konta.
Ale to nie wszystko. Czeka Cię trochę klikania… Oprócz wysłania portfolio i przejścia przez etap jego weryfikacji, musisz przejść też etap dokumentacji – trzeba wypełnić wszystkie wymagane formularze zgłoszeniowe oraz inne pliki, bez których nie zostaniesz przyjęty na studia. Na szczęście ten etap to tylko formalność. Kluczowy dla przyjęcia na studia jest wynik z portfolio. Zobacz nasz wpis o tym, jak wygląda I rok studiowania komunikacji wizualnej na Politechnice Bydgoskiej, by ocenić, czy jest to kierunek dla Ciebie. Możesz również zobaczyć przykładowe zadania, z którymi można spotkać się na komunikacji wizualnej – pokazał je nam student tego kierunku.