Do rysowania potrzebne są przede wszystkim chęci, ale niestety one nie wystarczą – potrzebne nam są również materiały. Nie tylko kartki i ołówki czy kredki, ale także coś, na czym tę kartkę położymy, co będzie stanowiło dla nas podkładkę do tworzenia wszystkich prac. Co najlepiej wykorzystać do tego celu? Deskę, sztalugę, blat stołu, czy może jeszcze coś innego?
Rysowanie – na czym najlepiej?
Przede wszystkim, wybierając to, na czym będziemy rysować, musimy zastanowić się nad tym, gdzie chcemy rysować. Czy nasze miejsce pracy ma być mobilne, czy ma stać w stałym punkcie? Ważna powinna być dla nas również kwestia pozycji. Czy chcemy rysować na siedząco, na stojąco, czy może chcemy zmieniać pozycje? Od tych aspektów będzie bowiem zależało to, co powinniśmy wybrać. A co mamy do wyboru i jakie są atuty i słabe strony poszczególnych rozwiązań? Sprawdzamy.
1) Sztaluga
Sztaluga zazwyczaj przychodzi do głowy osobom malującym, a nie rysującym. Kultura utrwaliła bowiem wizerunek malarza jako stojącego przy sztaludze z paletą farb i pędzlem w ręku. Próżno o takie wizerunki rysowników, jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Wystarczy wybrać się do pierwszej lepszej szkoły rysunku i szybko spostrzeżemy, że rysuje się z reguły właśnie na sztalugach. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala zachować pełen dynamizm pozycji rysownika – można szybko przesuwać się bliżej lub dalej naszego rysunku, patrzeć na niego pod różnym kątem.
Sztalugę dość łatwo również przestawiać – oczywiście jeżeli mówimy o przestawianiu jej w obrębie pomieszczenia. Wyjście w plener ze sztalugą będzie już bowiem kosztowało nieco zachodu. Przeniesienie jej gdzieś daleko może być po prostu trudne fizycznie, w komunikacji miejskiej również nie zawsze ze sztalugą się zmieścimy. Do wyjścia na rysowanie w terenie ze sztalugą najlepiej mieć jednak samochód (i to niemały). Ten aspekt zniechęca wiele osób do zakupu sztalugi lub przynajmniej do tego, by uczynić z niej jedyną podkładkę do rysowania. W terenie o wiele lepiej sprawdzają się bowiem podkładki bardziej mobilne, mające mniejszą wagę i mniejszy rozmiar.
2) Deska
Deski (równie często jak sztalugi) znajdziemy w wielu pracowniach artystycznych i szkołach rysunku. To nie przypadek – deska naprawdę świetnie sprawdza się jako podkładka do rysowania. Jest poza tym bardziej mobilna niż sztaluga – o wiele łatwiej ją przenieść czy przewieźć w komunikacji.
Porządna deska do rysowania powinna mieć oczywiście odpowiednią twardość, szczególnie wtedy, kiedy jest duża (ograniczy to jej niepożądane wyginanie się). Nie warto jednak przesadzać z twardością. Musimy pamiętać, że grubsza deska to też cięższa deska, a więc trudniejsze będzie jej przenoszenie. Atutem desek jest ponadto ich duża dostępność. Nie musimy deski kupować w sklepie dla rysowników – w zupełności wystarczy nam budżetowa wersja deski docięta w markecie budowlanym czy u stolarza.
3) Blat stołu
Najpopularniejszym natomiast rozwiązaniem do rysowania jest oczywiście po prostu blat stołu – rozwiązanie, choć popularne, mające sporo ograniczeń. Przede wszystkim stołu nie przeniesiemy. Już nie chodzi nawet o wyjście ze stołem w plener (bez odkręcenia nóg na czas transportu praktycznie niemożliwe), ale o zwykłe przestawianie stołu w trakcie pracy w celu uzyskania np.: lepszego światła. Stół, by nadawał się do rysowania, musi być stabilny, a zatem dość ciężki, więc jego nieustanne przestawianie na pewno nie będzie komfortowe dla rysownika. Ponadto stół zajmuje dużo miejsca – z pewnością najwięcej spośród wszystkich wskazanych w tym artykule opcji.
Wybór należy więc do nas, ale warto mieć na uwadze wszystkie za i przeciw, by wybrać rozwiązanie, z którego będziemy najbardziej zadowoleni. My od siebie najbardziej polecamy rysowanie w domu na sztaludze, a w plenerze na desce. Deskę możemy zabierać ze sztalugi, wcale nie musimy kupować osobnej. 😉
Na czym można rysować?
Można rysować na sztaludze, desce do rysowania lub na blacie stołu (biurka). Można także rysować w szkicowniku z twardą oprawą i wtedy można próbować rysować już bez dodatkowej podkładki. O szkicownikach przeczytasz tutaj: Najlepszy szkicownik – jak wybrać?.
Co dla początkującego rysownika?
Początkującemu rysownikowi można kupić ołówki do rysowania (tu zobaczysz rodzaje ołówków) albo podkład do rysowania: sztalugę lub deskę.
Co zamiast sztalugi?
Zamiast sztalugi można zastosować deskę do rysowania. W plenerze możemy wygodnie położyć ją na swoje kolana lub oprzeć o element przestrzeni (schodek, pieniek). Deska jest często w pracowniach rysunku traktowana jak przenośna sztaluga.
Co to jest rysownica?
Rysownica to inne określenie deski kreślarskiej. Rysownica to zatem twarda deska, którą możemy zabierać ze sobą na rysowanie w plenerze. Deska ta wykonana jest najczęściej z twardego drewna albo gładkiej płyty laminowanej.
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!