Lekcja rysunku online poprzednia 005 „Walor”
Spis treści
Szkicownik? Po co?
Przechodząc kurs rysunku stacjonarnie, a teraz online, nie możesz zapomnieć o prowadzeniu szkicownika i ćwiczeniach. Uczestnictwo w lekcjach rysunku czy przerabianie zadań to jedno, jednak aby być lepszym i w ogóle nauczyć się rysować, musisz sam się rozwijać. Potrzebujesz do tego wielu godzin, papieru i ołówków! Setki! Tysiące! A szkicownik jest twoim zapisem postępu, rozwojem i ilustracją tego, co robisz z pasją.
Jak ktoś chce od Ciebie x, to robisz x+1. Dawaj z siebie więcej, więcej pracuj i ćwicz, zawsze więcej! W perspektywie ten system sowicie wynagradza ciężką pracę.
Kończąc wstęp, mentoringowo-coachowo: uczysz się sam, dla siebie i potrzebujesz narzucić sobie dyscyplinę pracy. Więc do pracy…
Chcesz zacząć regularnie rysować z KRO i postanowiłeś/właśnie postanawiasz założyć szkicownik? Poniżej znajdziesz listę rysunkowych tematów, jakie powinny się w nim znaleźć, jeżeli chcesz nauczyć się rysować dobrze:
Kolejne lekcje rysunku możesz zobaczyć tutaj.
Studium bryły
Zacznij od sześcianów i prostopadłościanów. Zobacz jak światło i perspektywa zmieniają to, jak postrzegamy te bryły. Wypróbuj różne sposoby cieniowania – szrafem, walorem, punktowo – eksperymentuj.
Jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym rysownikiem, spróbuj wykreślać bardziej skomplikowane figury, np. bryły platońskie. Nic tak nie systematyzuje kreski i sposobu rysowania, jak miliony krech w jednym miejscu. Bryły platońskie pod tym względem wymagają sporej czystości w pracy z ołówkiem.
Studium ciała
Zacznij od nauki proporcji ludzkiego ciała, rysując tysiące patyczaków. Książka Andrew Loomisa jest zazwyczaj polecana na początek – LINK
Później powinieneś zacząć rysować ciała złożone z brył, z mięśni, aby w końcu przejść do ciała w ruchu. Bryły są ważne, by poprawnie cieniować. Ciało niestety jest zlepkiem setek nieokreślonych brył. Dopiero ich uproszczenie i wygładzenie, pozwali Ci lepiej je narysować.
Lekcja rysunku online następna 007 „Jak narysować drewno”
Dopiero, gdy opanujesz całą sylwetkę, możesz zacząć ćwiczyć rysowanie poszczególnych części ciała: nóg, ramion, klatki piersiowej. Od bryły po mięśnie i skórę. Na sam koniec zostaw sobie studium głowy, dłoni i stóp. Analizując ludzką anatomię, jako rysownik, musisz poznać ją szczegółowo. Jeżeli będziesz wiedział, jak wyglądają kości i mięśnie każdej kończyny, będziesz w stanie rysować realistyczne postacie nawet z wyobraźni lub będziesz mógł łamać niektóre zasady.
Studium przedmiotu
Wiadomo, że martwa natura pojawia się na prawie każdym egzaminie do szkół artystycznych. Studium przedmiotu jest wspaniałym ćwiczeniem koordynującym oko z ręką. Rysowanie pojedynczych przedmiotów, pozwala zrozumieć ich budowę i ułatwia ich późniejsze odtworzenie z wyobraźni. Studium przedmiotu nie ogranicza się tylko całych kompozycji przedmiotu. Chcąc nauczyć się rysować szkło, drewno, drzewa itd. Musisz zrobić szczegółowe badanie rysunkowe!
Architektura
Cały kurs rysunku online jest ukierunkowany nieco na architekturę. Idąc na egzamin z architektury powinieneś umieć ją rysować. Szkice budynków lub wnętrz są doskonałą okazją do przećwiczenia rysunku perspektywicznego. Rysowanie architektury pomaga również ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną i poznać ją od projektowej strony.
Przeczytaj 20 architektów, których powinieneś znać i zrób studium każdego ich dorobku projektowego. Dzięki temu poznasz też trochę historii architektury oraz jej osiągnięcia.
Szybkie szkice
W twoim szkicowniku powinny się również znaleźć setki szybkich, maksymalnie trzydziestosekundowych rysunków, w których będziesz bardziej skupiał się na kształcie rysowanego obiektu. Takie ćwiczenie jest szczególnie przydatne przy rysowaniu ludzkich sylwetek. Żeby wyćwiczyć się w szybkim rysowaniu możesz usiąść na dworcu lub w innym miejscu, gdzie można spotkać wielu różnych ludzi. Możesz też skorzystać z jednej ze stron przeznaczonych do tego typu ćwiczeń. Polecam do tego cienkopis lub długopis.
Dobrą rzeczą by zacząć to rysować jest QuickPoses: tutaj masz artykuł o takich stronach, zobacz.
Inspiracje
Nie byłoby designera czy architekta bez analizy przeszłości i teraźniejszości dorobku danej branży. Zbieraj, szkicuj, kopiuj inspiracje. Do swojego szkicownika możesz również wklejać zdjęcia lub reprodukcje jako referencje lub inspiracje do późniejszej pracy. To, jak będziesz projektował, jest wynikiem Twojego otoczenia, obserwacji i poznawania. Jeśli coś Ci się podoba, skopiuj to, zobacz, jak ktoś to zrobił. Nie jest to plagiat, kiedy korzystasz z tego do celów własnych, ucząc się. Komercyjne kopiowanie jest już plagiatem.
Czym rysować w szkicowniku?
Najlepiej cienkopisem albo automatycznym ołówkiem.
Jaki szkicownik wybrać?
Najlepszy będzie rozmiar A4. Jeżeli chodzi o papier, jego grubość powinieneś dobrać do techniki, jaką chcesz stosować. Pamiętaj, że używanie technik wodnych, takich jak tusz lub akwarela, będzie wymagało grubszego papieru.
Tutaj kilka linków do szkicowników:
Moleskine – w cenie 50-100 pln
Leuchtturm1917 – w cenie 40-60 pln
TK Maxx – można dorwać tanio Moleskine i inne, w cenie 20-30 pln.
Biedronkowe – ostatnio zarzucili szkicowniki podobne (jakość nieco gorsza) do Leuchtturm1917 za 16pln!
Pamiętaj, że szkicownik nie jest skończonym dziełem i wcale nie musi być ładny. Jego główną funkcją powinien być rozwój Twoich umiejętności rysunkowych. Jest to przestrzeń, na której nie tylko możesz, ale wręcz powinieneś popełniać błędy.
Wcześniejsze darmowe lekcje rysunku w ramach KRO:
- KRO 001- Prosta kreska
- KRO 002- Martwa natura
- KRO 003 – Perspektywa
- KRO 004 – Kompozycja
- KRO 005 – Walor
Dodatkowo poczytaj o tym:
Jak wyglądał egzamin na architekturę w Gdańsku 2017.
Co musisz umieć, idąc na egzamin z architektury.
Testy z predyspozycji do zawodu architekta – Politechnika Gdańska.
14 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Rozpoczęliśmy darmowy kurs rysunku online, w całej serii do egzaminów na architekturę, 25 tematów, ćwiczeń z rysunku: Prosta kreska KRO 001, Martwa natura KRO 002, Perspektywa KRO 003, Kompozycja KRO 004, Walor KRO 005, Ćwiczenia w szkicowniku KRO 006. […]
[…] Jak widzisz powyżej już w poprzednich latach szkicowniki były bardzo istotnym elementem portfolio, składanym już na początku rekrutacji, zanim ktokolwiek miał okazje z Tobą porozmawiać. To one będą opowiadać historię Twojej pasji i drogę rysunkową, jaką dotychczas odbyliście. Zarysowanie jednego szkicownika może trwać nawet kilka miesięcy. Przeczytaj nasz wpis o 6 tematach, jakie muszą się znaleźć w Twoim szkicowniku. […]
[…] Lekcja rysunku online następna 006 „Zadania, ćwiczenia w szkicowniku” […]
[…] Lekcja rysunku online poprzednia 006 „Zadania, ćwiczenia w szkicowniku” […]
[…] KRO-006 Kurs rysunku online: Zadania i szkicownik […]
[…] Jak prowadzić szkicownik! Zobacz jakie zadania można w nim robić! […]
[…] Jak prowadzić szkicownik i jakie ćwiczenia w nim robić? […]
[…] Ćwiczenia z rysunku w szkicowniku. […]
[…] Jakie zadania powinno się robić w szkicowniku i jak go prowadzić! […]
[…] Szkicownik – 7 zadań na 7 dni do ćwiczenia rysunku! […]
[…] Zobacz czy dobrze prowadzisz szkicownik! […]
[…] Jakie zadania powinno się robić w szkicowniku i jak go prowadzić! […]
[…] Jakie zadania powinno się robić w szkicowniku i jak go prowadzić! […]
[…] Jakie zadania powinno się robić w szkicowniku i jak go prowadzić! […]