Gdzie warto zabłądzić w internetach, aby rysować ładniej?

Jak zacząć rysować? 10 stron, które Ci w tym pomogą!

Od czego zacząć rysować?

Od czego zacząć rysowanie?

Od rysowania, dużo i ładnie! A tak na poważnie, to warto przeglądać, czytać różne strony. Dlatego poniżej możecie znaleźć adresy www, które musicie znać, jeżeli jesteście początkującymi rysownikami i zastanawialiście się, jak nauczyć się rysować!

Jak rysować proste linie? KRO 001 – „Prosta kreska”

1. Sketch Daily

Wielokrotnie już na naszym blogu (tu, tu i tu) wspominaliśmy o potrzebie ćwiczenia szybkich szkiców. Jest to najlepszy sposób na wyrobienie sobie sprawnej kreski, dobrego oka i wyczucia proporcji. Nauka czegokolwiek polega na popełnianiu błędów i uczeniu się na nich, więc im więcej błędów popełnicie na początku waszej rysunkowej drogi tym lepiej. Rysując 20 szkiców w ciągu godziny, nauczycie się więcej, niż jeżeli stworzylibyście tylko jedną wymuskaną pracę.

Sketch Daily pozwoli wam dokładnie zaplanować, co chcecie ćwiczyć danego dnia – kobiece czy męskie sylwetki, twarze czy dłonie. Ponadto możecie też ustalić czas, jaki macie na zrobienie każdego rysunku – od 30 sekund do 10 minut.

2. Quick poses

Podobnie funkcjonują Quick poses. Jest to strona przeznaczona do ćwiczenia szybkich, dynamicznych szkicowych sylwetek. Ustawiamy sobie czas na 30, 60 lub 90 sekund, aby narysować postać na zdjęciu. Dodatkową atrakcją może być możliwość odwrócenia obrazka do góry nogami. Tak, jakby się komuś nudziło. 😉

UWAGA! Tam jest sporo golizny, więc powyżej 16 roku polecamy 🙂 

3. Pose maniacs

Aby dojść do perfekcji w rysowaniu postaci, powinieneś zainwestować dużo czasu w studiowanie ludzkiej anatomii. Musisz dowiedzieć się, jak wygląda szkielet i jak układają się mięśnie. Swoją wiedzę na ten temat możesz pogłębić, rysując wizualizacje 3D z tej strony.

Strona posiada ponad kilkaset pozycji, ustawień, ruchów, sylwetek obdartych ze skóry. Dodatkowo każdą można sobie dowolnie obrócić.

UWAGA! Strona powinna być tylko do analizy mięśni jako referencji. Przerysowanie z tej strony któregoś modela daje swoisty efekt kija wbitego w postać, sztywno wychodzi 🙁 

4. Daily Spitpaint

Jest to tak naprawdę strona na facebooku, a nie niezależny portal, ale polecamy ją przede wszystkim dlatego, że uczestniczenie w tej grupie pomaga w wyrobieniu sobie zwyczaju szybkiego wpadania na pomysły. Zasady uczestnictwa w grupie są proste:

  • codziennie publikowane są 3 tematy
  • na ich wymyślenie i narysowanie pracy ma się dokładnie 30 minut
  • nie można używać referencji, trzeba rysować z wyobraźni

Stosowanie się do tych zasad może być wyzwaniem na początku. Jeżeli pozwolisz sobie na popełnianie błędów, na bycie nieidealnym, szybko zaczniesz dostrzegać rezultaty.

5. Design Sketching

Promarkery, mazaki, cienkopisy i wzornictwo! Świetna strona z tutorialami, rysunkami. Można z niej podpatrzeć ciekawe wykończenie swoich prac na planszy z produktem, budynkiem nawet czy elementami wyposażenia postaci.

Element prezentacji projektu na behance.net Konrada Wójcika.
Część prezentacji na behance.net – Konrad Wójcik

Strony researcherskie:

6. Pinterest

Dla wielu jest to prawdopodobnie portal dobrze znany. Pozwala na tworzenie Tablic – kolekcji podlinkowanych zdjęć, dzięki którym możecie w jednym miejscu mieć wszystkie swoje rysunkowe inspiracje. Warto również obserwować innych użytkowników, aby być na bieżąco z trendami lub żeby odkrywać perełki, które normalnie by się przeoczyło. UWAGA! Portal uzależnia. 😉

7. Behance

Portal, na którym graficy zamieszczają swoje portfolio i proces budowania projektu, efektu finalnego. Warto szukać tam inspiracji, żeby wiedzieć „co w trawie piszczy” i co jest na topie.

8. DeviantArt

Znowu jest to strona, na której artyści umieszczają swoje prace. Ten portal cieszył się szczytem popularności 5-10 lat temu. Czasami jednak nadal można znaleźć na nim wspaniałe perełki, niestety często trzeba przekopać się przez ogrom prac średniej jakości.

Aktualnie np. do concept artu polecamy Artstation lub Abduzeedo.

9. Max3D

Testy sprzętu, artykuły z branży i forum. Gdzie to ostatnie to totalny obowiązek. Przejrzeć lub najlepiej założyć swoją teczkę, gdzie inni użytkownicy pomogą nam z każdym pytaniem. Można przeglądać tam proces rozwoju poszczególnych osób w ich teczkach, gdzie publikują rok, dwa lata czy nawet 6 lat swoje prace, jak podnoszą swój warsztat rysunku. 

Wszystko, żeby być na bieżąco! 

10. I wisienka na torcie

Rysunek dla tych, którym się nudzi i zapomnieli szkicownika, ale mają komputer 😉

UWAGA! Na safari nie działa 🙁

Na początku, kiedy zaczynasz rysować, warto też zajrzeć na youtube i sprawdź ProkoTV. Facet wymiata w tłumaczeniu wszystkiego w prosty, zjadliwy sposób. Cieniowanie mięśni, postaci, kontrast i wykorzystanie wszystkiego w praktyce.

Kurs rysunku online – KRO

Warto też przejrzeć:

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

69 comments

Comments are closed.