Spis treści
- 1. Dla relaksu
- 2. Żeby zdobyć uznanie!
- 3. Studia – aby dostać się na ASP czy architekturę
- 4. Aby otworzyć się na inny sposób myślenia i rozbudować wyobraźnię
- 5. Dla dzieci – by nauczyć je rysowania albo samemu coś dla nich narysować
- 6. Dla spełnienia się
- 7. Nauka rysowania jako wyuczenie się samodyscypliny
- 8. Dla kasy!
Nauka rysunku – relaksująca, kreatywna, hobbystyczna, lukratywna. Oto kilka powodów, by rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem!
Dzisiaj podamy wam 8 powodów, dla których warto nauczyć się rysować, dużo i ładnie! Czysto obiektywnie podajemy rozsądne przykłady, do czego może się przydać umiejętność rysowania oraz twórczego tworzenia.
1. Dla relaksu
Umiejętność rysowania czy posiadanie podstaw rysunku pozwala tworzyć szybkie szkice i ilustracje. Praca nad nimi zdecydowanie relaksuje.
Rysowanie musi być łatwe i dobre, tylko wtedy nas to odpręża. Jak do tego dodamy to, co w nas siedzi, by wylać trochę gniewu czy radości na papier – relaks gwarantowany. Dobrze jest trochę opanować podstawy rysunku, by szło to szybciej, lepiej… W końcu nic tak nie wkurza, jak rzeczy, które nam nie wychodzą.
25 lekcji rysowania – Kurs rysunku online
2. Żeby zdobyć uznanie!
Nie jest to do końca pozytywny aspekt. Mimo to myślę, że to właśnie dlatego sporo osób zaczyna rysować. Nauka rysunku staje się sposobem na zostanie zauważonym. Ludzie chcą być w czymś dobrzy, chcą się czymkolwiek pochwalić.
3. Studia – aby dostać się na ASP czy architekturę
Kierunki na ASP czy architektura na politechnice wymagają umiejętności stosowania perspektywy, waloru i wyczucia proporcji. Anatomia ludzka również się do tego wlicza. Bez ołówka w dłoni min. 6 miesięcy będzie „cienszko” dostać się na swój wymarzony kierunek.
4. Aby otworzyć się na inny sposób myślenia i rozbudować wyobraźnię
Wielu mówi, że nie sam cel jest ważny a droga, którą przejdziemy. W tym wypadku działa to podobnie. Warsztat, który chcemy osiągnąć, wymaga dyscypliny i pracy, która wchodzi w krew. Zaczynamy myśleć inaczej. Rozwiązywanie problemów kompozycji ma wiele wspólnego z rozwiązywaniem zadań w pracy lub z zarządzaniem projektami. Wyobraźnia, kreatywny workflow i dyscyplina są umiejętnościami, które przydadzą nam się na prawie każdym stanowisku.
5. Dla dzieci – by nauczyć je rysowania albo samemu coś dla nich narysować
Prozaiczny powód, ale uwielbiam swojemu synowi rysować „petardyczny” pociąg czy autobus. Kiedy miał 4 lata, wytłumaczyłem mu perspektywę dwu-zbiegową i… powoli zaczyna ją łapać. Sam powód, by pomóc rozwijać się dzieciom, pokazać im coś więcej niż zwykłego patyczaka na kartce i spędzić kreatywnie czas, to dobra motywacja!
6. Dla spełnienia się
Spełnić najwyższy poziom piramidy Maslowa, czyli zaspokoić swoje potrzeby samodoskonalenia się. Żeby dojść do czegoś i być dumnym z samego siebie. Mimo wszystko nauka rysunku to długotrwały proces, ale zdecydowanie bardzo satysfakcjonujący – zwłaszcza przy porównywaniu pierwszej i ostatniej pracy!
7. Nauka rysowania jako wyuczenie się samodyscypliny
Częściowo wspomniane w punkcie 5., ale to osobny, ważny powód – nauczyć się pracować ze sobą, z hobby, z pracą i projektem. Za wielu kończy za szybko to, co zaczęli, bo im się nie chciało, bo nie wyszło. Tak zwany „słomiany zapał”. A dyscyplina, zawziętość – to klucz do nauki rysunku i warsztatu. Przekłada się to potem na wszystko inne. Na podejście do czegokolwiek innego również.
8. Dla kasy!
Przyziemny aspekt pracy z rysunkiem. Czyli zostanie koncept artystą, ilustratorem, grafikiem czy projektantem i architektem. Potem można założyć firmę i tworzyć domy, gry, przestrzenie czy postaci np. do Call of Duty II czy Uncharted! I zarabiać, jednocześnie robiąc to, co się kocha!
Niezależnie od tego, jaki będzie twój powód do rozpoczęcia nauki rysunku, nie ma tu dobrych czy złych odpowiedzi. Najważniejsze jest, byś czerpał z tego przyjemność i osiągnął założony przez siebie cel. Może to być narysowanie książki dla własnych dzieci lub zbicie kokosów na concept arcie – wybór należy do ciebie.
Jak zacząć uczyć się rysować?
Aby zacząć uczyć się rysować, trzeba przede wszystkim chcieć. Na nic zdadzą się naciski rodziców czy nauczycieli, kiedy sami nie będziemy chcieli tego robić. Jak znajdziemy już w sobie siły i motywację, trzeba po prostu przekuć je na działania. Najlepiej zrobić to z naszym kursem rysunku online lub zawitać do naszej placówki stacjonarnej (Edukreska działa już niemalże w całej Polsce!).
Dlaczego warto rysować?
Warto rysować przede wszystkim dlatego, że jest to sposób na wyrażenie siebie, swoich. uczuć. Dla wielu osób rysowanie to także droga na rozładowanie złych emocji. Ponadto rysowanie jest z wielu względów praktyczne – dzięki częstemu rysowaniu zyskujemy zmysł estetyczny i możemy przekuć go na sposób zarobku.
Czy warto rysować?
Zawsze warto rysować. Rysowanie mamy we krwi, w dzieciństwie automatycznie sięgamy po ołówek i kredkę, nawet kiedy nikt nas tego nie uczy. Warto rysować dla siebie, dla innych, dla relaksu, dla zarobku… każdy powód jest dobry, by chwycić za ołówek i kartkę. 😉
Czy można zarobić na rysowaniu?
Oczywiście! Warunek jest jeden – trzeba być w tym dobrym. Za dobry rysunek można zarobić naprawdę dobre pieniądze. Trzeba jednak mieć na uwadze, że swój rysunek trzeba także sprzedać. Nie obejdzie się więc bez umiejętności dobrego zaprezentowania swojej oferty. Ta branża nie jest miejscem dla szarych myszek. Trzeba być przebojowym, by osiągnąć sukces.
Przy okazji polecamy inne nasze artykuły:
Która uczelnia do studiowania architektury najlepsza? Ranking architektury w Polsce!
One Comment
Komentarze są wyłączone
[…] Po co uczyć się rysować? […]