Dlaczego warto zacząć naukę rysowania?

Nauka rysunku? 8 powodów, dla których warto zacząć rysować

Nauka rysunku, 8 powodów dla których warto zacząć rysować

Nauka rysunku – relaksująca, kreatywna, hobbystyczna, lukratywna. Oto kilka powodów, by  rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem!

Dzisiaj podamy wam 8 powodów, dla których warto nauczyć się rysować, dużo i ładnie! Czysto obiektywnie podajemy rozsądne przykłady, do czego może się przydać umiejętność rysowania oraz twórczego tworzenia.

1. Dla relaksu

Umiejętność rysowania czy posiadanie podstaw rysunku pozwala tworzyć szybkie szkice i ilustracje. Praca nad nimi zdecydowanie relaksuje.

Rysowanie musi być łatwe i dobre, tylko wtedy nas to odpręża. Jak do tego dodamy to, co w nas siedzi, by wylać trochę gniewu czy radości na papier – relaks gwarantowany. Dobrze jest trochę opanować podstawy rysunku, by szło to szybciej, lepiej… W końcu nic tak nie wkurza, jak rzeczy, które nam nie wychodzą.

25 lekcji rysowania – Kurs rysunku online

2. Żeby zdobyć uznanie!

Nie jest to do końca pozytywny aspekt. Mimo to myślę, że to  właśnie dlatego sporo osób zaczyna rysować. Nauka rysunku staje się sposobem na zostanie zauważonym. Ludzie chcą być w czymś dobrzy, chcą się czymkolwiek pochwalić.

Nauka rysunku - dlaczego warto zacząć rysować

3. Studia – aby dostać się na ASP czy architekturę

Kierunki na ASP czy architektura na politechnice wymagają umiejętności stosowania perspektywy, waloru i wyczucia proporcji. Anatomia ludzka również się do tego wlicza. Bez ołówka w dłoni min. 6 miesięcy będzie „cienszko” dostać się na swój wymarzony kierunek.

4. Aby otworzyć się na inny sposób myślenia i rozbudować wyobraźnię

Wielu mówi, że nie sam cel jest ważny a droga, którą przejdziemy. W tym wypadku działa to podobnie. Warsztat, który chcemy osiągnąć, wymaga dyscypliny i pracy, która wchodzi w krew. Zaczynamy myśleć inaczej. Rozwiązywanie problemów kompozycji ma wiele wspólnego z rozwiązywaniem zadań w pracy lub z zarządzaniem projektami. Wyobraźnia, kreatywny workflow i dyscyplina są umiejętnościami, które przydadzą nam się na prawie każdym stanowisku.

5. Dla dzieci – by nauczyć je rysowania albo samemu coś dla nich narysować

Prozaiczny powód, ale uwielbiam swojemu synowi rysować „petardyczny” pociąg czy autobus. Kiedy miał 4 lata, wytłumaczyłem mu perspektywę dwu-zbiegową i… powoli zaczyna ją łapać. Sam powód, by pomóc rozwijać się dzieciom, pokazać im coś więcej niż zwykłego patyczaka na kartce i spędzić kreatywnie czas, to dobra motywacja!

Dlaczego warto rysować, plansza szkice

6. Dla spełnienia się

Spełnić najwyższy poziom piramidy Maslowa, czyli zaspokoić swoje potrzeby samodoskonalenia się. Żeby dojść do czegoś i być dumnym z samego siebie. Mimo wszystko nauka rysunku to długotrwały proces, ale zdecydowanie bardzo satysfakcjonujący – zwłaszcza przy porównywaniu pierwszej i ostatniej pracy!

7. Nauka rysowania jako wyuczenie się samodyscypliny

Częściowo wspomniane w punkcie 5., ale to osobny, ważny powód – nauczyć się pracować ze sobą, z hobby, z pracą i projektem. Za wielu kończy za szybko to, co zaczęli, bo im się nie chciało, bo nie wyszło. Tak zwany „słomiany zapał”. A dyscyplina, zawziętość – to klucz do nauki rysunku i warsztatu. Przekłada się to potem na wszystko inne. Na podejście do czegokolwiek innego również.

8. Dla kasy!

Przyziemny aspekt pracy z rysunkiem. Czyli zostanie koncept artystą, ilustratorem, grafikiem czy projektantem i architektem. Potem można założyć firmę i tworzyć domy, gry, przestrzenie czy postaci np. do Call of Duty II czy Uncharted! I zarabiać, jednocześnie robiąc to, co się kocha!

 Nauka rysunku - powody, dla których warto zacząć rysować

Niezależnie od tego, jaki będzie twój powód do rozpoczęcia nauki rysunku, nie ma tu dobrych czy złych odpowiedzi. Najważniejsze jest, byś czerpał z tego przyjemność i osiągnął założony przez siebie cel. Może to być narysowanie książki dla własnych dzieci lub zbicie kokosów na concept arcie – wybór należy do ciebie.

Przy okazji polecamy inne nasze artykuły:

Która uczelnia do studiowania architektury najlepsza? Ranking architektury w Polsce!

Egzaminy wstępne na architekturę do pobrania.

Jak zacząć naukę rysowania?