Projektowanie samochodów to w oczach wielu ludzi praca marzeń- tworzenie sportowych samochodów, różnego rodzaju eventy ze znanymi projektantami oraz hektolitry szampana i poklepywanie się nawzajem po plecach. Muszę niestety zburzyć tą odległą od rzeczywistości wizję. To rodzaj pracy podobny do lekarza, przynajmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego samodoskonalenia się, wyszukiwania nowych trendów i głodu nowych wyzwań.
Spis treści
- Możecie obejrzeć rozmowę z Krzyśkiem o tych studiach na naszym kanale na youtube.
- Studia z projektowania samochodów
- Przykłady polskich uczelni, gdzie można poznać projektowanie aut
- Chcę wyjechać od razu po maturze
- Projektowanie samochodów w niemczech
- Projektowanie samochodów w Wielkiej Brytanii
- Projektowanie samochodów we Włoszech
- Proces rekrutacyjny
- One Year Course
- Proces rekrutacyjny
- II stopień- Magister, Włochy
- Zakres zajęć
- A na koniec…
Możecie obejrzeć rozmowę z Krzyśkiem o tych studiach na naszym kanale na youtube.
Uwaga – był problem techniczny z głośnością nagrania, jest cicho niestety.
Jestem jedną z wielu osób marzących o studiach z projektowania samochodów, a wszystko zaczęło się od wpisywania uwag przez nauczycieli z powodu ciągłego rysowania aut w zeszytach. Mimo że od tego momentu minęło 20 lat, nie zmieniła się jedna zasada- rysować, rysować, RYSOWAĆ!
W pewnym wieku, gdy podjąłem decyzję o tym, że chciałbym aby moja pasja stała się moją pracą, postanowiłem szukać studiów w tym kierunku. I tu pojawił się problem. Czy muszę wyjechać za granicę? Czy język angielski wystarczy? Gdzie szukać informacji?
W tym artykule postaram się odpowiedzieć wam na te pytania.
Studia z projektowania samochodów
Jak wszyscy wiemy, typowy kierunek studiów projektowania samochodów w Polsce nie istnieje. Nie oznacza to, że od razu należy zarzucić marzenia. Trzeba jednak na tą sytuację spojrzeć szerzej. Niestety na większości uczelni studiowanie I stopnia studiów, wymaga znajomości języka z danego kraju. Wiele szkół wykłada w języku angielskim dopiero na etapie mastera.
Jest to jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu…
Tak, wyobrażam sobie smutek wielu z was po tym zdaniu, ale poniżej podam kilka przykładów, gdzie nauczanie odbywa się również w języku angielskim. Pamiętajcie także, że na polskich uczelniach jest wiele pokrewnych kierunków, które mogą was dobrze przygotować do wyjazdu i studiowania za granicą. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy że samochód to również produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. Z moich obserwacji wynika, że ponad połowa polskich projektantów studiowała wzornictwo przemysłowe na ASP we Wrocławiu. Kilku z moich kolegów jako projekt licencjacki stworzyło właśnie samochody – a to już prosta droga do studiowania projektowania samochodów.
Przykłady polskich uczelni, gdzie można poznać projektowanie aut:
Chcę wyjechać od razu po maturze
Oczywiście polskie uczelnie nie są dla was jedyną opcją. Warto rozważyć poszczególne uczelnie w zależności od umiejętności językowych. Kilka przykładów poniżej.
Projektowanie samochodów w niemczech
Hochschule Pforzheim, Niemcy – język wykładowy niemiecki, 5 semestrów
Start: marzec, październik
Czesne: około 1500 euro/semestr
Muszę się wam przyznać, że gdyby nie bariera językowa, od razu składałbym dokumenty na tą uczelnie. Jest to jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z doświadczonymi projektantami samochodów, natomiast w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony razem z producentem motoryzacyjnym.
Istnieją dwie grupy rozpoczynające studia w różnym okresie – semestr zimowy (start w październiku, dokumenty należy wysłać do 30 kwietnia) oraz letni (start w marcu, dokumenty należy wysłać do 30 października). W tym przypadku wymagane jest wysłanie oryginalnych prac:
- 10-15 prac z zakresu malarstwa i rysunku
- 5-7 prac przedstawiające wybrany przez was kierunek
- tylko prace z 3D mogą być wysłane jako wydruki
W tym przypadku nie są uznawane żadne nośniki typu CD, pendrive itd. Ponadto uczelnia wymaga od kandydata potwierdzenia znajomości języka poprzez certyfikaty. Wszelkie informacje o tym kierunku możecie znaleźć w linku podanym wyżej.
Projektowanie samochodów w Wielkiej Brytanii
Coventry University, Wielka Brytania – język wykładowy angielski, 3 lata
Start: październik
Czesne: około 9000 Funtów/rok (możliwość pożyczki studenckiej)
Początek kształcenia na tej uczelni to nauka podstaw rysowania w perspektywie, nauka photoshopa, podstawy programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. W przypadku egzaminu językowego na tą uczelnie to zalecana jest rozszerzona matura z języka angielskiego, ponieważ po osiągnięciu odpowiednio wysokiego wyniku nie będzie potrzeby przeprowadzania dodatkowych testów językowych przez uczelnie. Istnieje też możliwość spotkania oraz wykazanie się swoim angielskim na żywo.
Z uwagi na na duże koszta studiów, istnieje możliwość aplikacji do „student loan company”, aby otrzymać pożyczkę studencką. O załatwienie dokumentów można zgłosić się o pomoc na stronę brytanka.com, która współpracuje z kilkoma uczelniami. W trakcie procesu rekrutacyjnego dostarcza się list motywacyjny, opinię wychowawcy przetłumaczoną na język angielski oraz portfolio. W teczce powinny znajdować się głównie rysunki samochodów, prace w photoshopie oraz (jeśli ktoś zna) podstawowe formy 3D. Najważniejsze jest jednak zawsze wykazanie swojego zainteresowania kierunkiem oraz kreatywny i otwarty umysł. Cały proces odbywa się jednak mailowo co jest dużym ułatwieniem.
Projektowanie samochodów we Włoszech
IED Instituto Europeo di Design, Włochy – język wykładowy włoski oraz angielski, 3 lata
Start: Październik
Czesne: 17.200 euro/całość
Jedna z bardziej znanych włoskich szkół zajmujących się projektowaniem w wielu jego aspektach. Na uczelni temat projektowania transportu jest rozszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie rowerów, lub jachtów. Dużym plusem tej uczelnie jest lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji, miasto w którym narodził się Fiat, aktualnie koncern FCA posiadający w swoim portfolio takie marki jak np. Alfa Romeo, Jeep oraz Maserati.
Proces rekrutacyjny:
- Wybór kursu oraz rejestracja, po tym skontaktuje się z wami konsultant IED
- Sprawdzenie dokumentów oraz certyfikatu ze znajomości języka (tabela certyfikatów na stronie IED). Wysłanie portfolio pokazujące umiejętności i zainteresowania – forma dowolna
- Sprawdzenie dokumentów, rozmowa kwalifikacyjna
One Year Course
Scuola Politecnica di Design SPD, Włochy – język wykładowy angielski, 10 miesięcy
Start: Listopad
Czesne: około 12.000 euro/całość
To rozwiązanie było idealne w danym okresie mojego życia. Po ukończeniu projektowania graficznego dalej marzyłem o projektowaniu samochodów. Miałem jednak 23 lata i nie chciałem zaczynać studiów od początku. W tym momencie znalazłem informacje o roku przygotowawczym organizowanym przez Scuola Politecnica di Design w Mediolanie. Interesujące jest to, że rozpocząć ten kurs mogą osoby, które skończyły prawo lub inny kierunek licencjacki. Ważne dla uczelni jest ukończenie studiów pierwszego stopnia oraz predyspozycje poparte pracami w portfolio. Nie jest konieczne przedstawianie certyfikatu o znajomości języka angielskiego, jednak trzeba pokazać płynność w mowie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Proces rekrutacyjny:
- Wybór kursu oraz rejestracja, po tym skontaktuje się z wami konsultant SPD
- Wysłanie dokumentów oraz portfolio
- Rozmowa kwalifikacyjna (przez skypa). W trakcie tej rozmowy kandydat jest poproszony o narysowanie pojazdów (trzeba mieć kamere w komputerze aby pokazać, że rysuje się w danym momencie)
W trakcie roku przygotowawczego zajęcia są prowadzone w grupach 20-25 osobowych. Język włoski nie jest wymagany, jednak warto znać kilka podstawowych zwrotów, aby ułatwić niektórym na miejscu komunikowanie się 😉 Podczas tego kursu studenci poznają podstawy projektowania, rysunku i innych zagadnień związanych z tym kierunkiem. Mimo tego, że każdy z nas chciałby stworzyć projekt marzeń, to podstawą tego kursu jest nauka pracy w grupie. To bardzo ważny element edukacji w tym miejscu. Po zakończeniu kursu, uczelnia wybiera około 10 najlepszych osób, które mają możliwość kontynuacji edukacji na SPD- Master Transporation & Car design.
,,Gdy potrafisz zaprojektować samochód, to potrafisz zaprojektować wszystko”!
II stopień- Magister, Włochy
Scuola Politecnica di Design SPD, Włochy – język wykładowy angielski, 15 miesięcy
Start: Listopad
Czesne: około 16.000 euro/całość
Studenci z roku przygotowawczego są połączeni z nowymi osobami, które zdały egzaminy bezpośrednio na mastera (wcześniej studiujące projektowanie samochodów, architekturę, wzornictwo przemysłowe itd) i tworzą grupę 20-25 osobową. Podczas 15 miesięcy studenci rozwijają wiedzę zdobytą podczas roku przygotowawczego. W zależności od danego roku, uczelnia współpracuje z takimi firmami jak Volkswagen, Audi lub Lamborghini (oraz inne pokrewne firmy koncernu). Koniec studiów magisterskich jest zwieńczony prezentacją modeli wykonanych przez studentów. Same egzaminy odbywają się na tej samej zasadzie co w przypadku roku przygotowawczego opisanego wyżej.
Zakres zajęć
- Rysunek – ołówek, markery
- Digital painting
- 3D Alias, Maya, Vred, Keyshot
- Historia motoryzacji
- Clay modelling
- Color&Trim
- Techniki Wizualizacji
Wszystkie wyżej opisane uczelnie również posiadają studia magisterskie, wszelkie informacje można znaleźć na stronach:
Coventry University, Wielka Brytania
IED Instituto Europeo di Design, Włochy
A na koniec…
Zdaję sobie sprawę, że na pierwszy rzut oka podane informacje wydają się skomplikowane, jednak w większości przypadków uczelnie są bardzo pomocne i prowadzą studentów krok po kroku. Jeżeli projektowanie samochodów jest waszym marzeniem, to przeżyjecie też cały proces rekrutacyjny.
Plusy
- Wyjazd za granicę zawsze poszerza horyzonty, uczymy się nowych rzeczy
- Spotkanie ludzi z całego świata, wymiana kulturowa
- Jeśli będziesz w pełni zaangażowany w studia, prawdopodobnie po kilku miesiącach zobaczysz duży skok poziomu własnych prac
- Jest to jedna z najlepszych dróg, aby nauczyć się samodzielności
- Żadne lekcje angielskiego nie dadzą Ci tego, co wyjazd i możliwość realnej rozmowy z obcokrajowcami
- Poznanie projektantów z danej dziedziny oraz możliwość uczenia się od nich
- Możliwość stworzenia projektu w kooperacji z dużymi koncernami
Minusy
- Odległość od znajomych i rodziny, przyjdzie taki moment gdy będziecie musieli załatwić jakąś sprawę bez pomocy rodziców lub innej bliskiej osoby
- Studiując projektowanie samochodów wiele razy trzeba oddać swój czas w 150%
- Współpracując z kimś w grupie prędzej czy później traficie na kogoś, z kim współpraca będzie niemożliwa (różnice w wychowaniu, charakterze, zbyt duże ego jednej ze stron)
Wiem, że każdy z was decydując się na taką przyszłość przejdzie swoją drogę. Gwarantuje wam jednak, że widok waszego finalnego modelu zrekompensuje wam stres i pot. Car design to wachlarz pełen emocji, od poczucia spełnienia do gorzkiej porażki. Warto jednak na koniec zacytować słowa mojego wykładowcy z SPD- ,,Gdy potrafisz zaprojektować samochód, to potrafisz zaprojektować wszystko”!
Krzysztof Matysek – Portfolio