Egzamin na architekturę w Gdańsku 2020!
W tym roku egzaminy wstępne na architekturę mają inny terminarz i odbędą się zdalnie! Tutaj możesz zobaczyć dokładny opis.
Spis treści
- Egzamin na architekturę w Gdańsku 2020!
- RYSUJ DUŻO! Aby dostać się na studia architektury w Gdańsku.
- Jak wygląda egzamin na architekturę na Politechnice w Gdańsku?
- Temat tej części egzaminu na architekturę podany jest tydzień wcześniej.
- Część rysunkowa sprawdza(30 pkt.)
- Część pisemna, test (70 pkt.)
- Czy trudno zdać egzamin na architekturę na PG?
- Egzaminy na architekturę na Politechnice Gdańskiej wymagają opłaty 150pln.
- Termin sprawdzianu predyspozycji do zawodu architekta to 6, 7, 8, czerwiec 2019 r.SaveSaveSaveSaveSaveSave
- Porady przed egzaminem na architekturę w Gdańsku
- Musisz zaliczyć każdy etap egzaminu!
Egzamin z predyspozycji do zawodu architekta będzie miał w roku 2020 formę zdalną. Termin rozpoczęcia i zakończenia sprawdzianu to 23-28.07.2020 r.
Sprawdzian będzie polegał na wykonaniu 5 prac (rysunek ołówkiem, kolaż, format A3):
- 2 czarno-białe rysunki zawierające ludzką postać
- kompozycja rysunkowa złożona z brył geometrycznych
- rysunek o tematyce architektonicznej
- zadanie sprawdzające kreatywność kandydata
Relacja z egzaminu wstępnego na architekturę w Gdańsku 2019!
Architektura Gdańsk – nad samym tematem studiów architektury warto się zadumać w liceum, w drugiej, trzeciej klasie, może pierwszej. Wszystko zależy od nas samych, jakie mamy podejście i czy architektura to nasz wymysł, czy też rodziców i środowiska.
Szkoły rysunku w Gdańsku – zobacz ile masz do wyboru!
RYSUJ DUŻO! Aby dostać się na studia architektury w Gdańsku.
Darmowy kurs rysunku online, do egzaminów na architekturę w Gdańsku i nie tylko!
Trzecia liceum będzie ok, zdasz egzamin na średnim poziomie. Cała reszta, która chce i choć trochę czyta, widzi, obserwuje, co się dzieje z designem i podnieca ich ołówek w dłoni, może zacząć w pierwszej liceum. Im więcej czasu masz na ćwiczenie, tym lepszy poziom osiągniesz.
Pamiętam, jak ubzdurałem sobie architekturę, że pójdę, bo z digital paintingu mogę nie mieć pracy (2007 sic!), poszedłem na 4 miesiące kursu i… bang pierwsza 20 na liście po egzaminach – czyli się da. Przy czym nieco aspołeczny byłem i dużooo rysowałem w domu 😛
- Ile trzeba mieć punktów na architekturę w Gdańsku?
- Terminy egzaminów wstępnych na architekturę w Gdańsku i zapisy na egzaminy!
- Jak wygląda I rok studiowania architektury – przedmioty.
Jednak do rzeczy!
Rekrutacja na wydział Architektury i Urbanistyki Politechnika Gdańska rozpoczyna się 11 maja na Portalu PG i kończy się 1 czerwca. Egzamin zazwyczaj jest w I połowie 6-12 dnia czerwca.
Jak wygląda egzamin na architekturę na Politechnice w Gdańsku?
Egzamin na architekturę na Politechnice Gdańskiej składa się z części rysunkowej oraz testu z predyspozycji do zawodu architekta, obie części sprawdzają umiejętności rysunkowe kandydata na studia. Od 9 lat w Gdańsku na I części jest modelka, a całość egzaminów wstępnych na architekturze zaczyna iść w kierunku kreatywnego sposobu myślenia. Coraz mniej ludzi potrafi rysować i dostaje się na studia (opiszemy ten problem kiedyś w felietonie).
Temat tej części egzaminu na architekturę podany jest tydzień wcześniej.
Pierwszy etap egzaminów podzielony jest na dwa dni, z uwagi na ilość kandydatów. Lista zdających jest dzielona alfabetycznie na pół. Egzamin odbywa się na dwóch dziedzińcach gmachu głównego Politechniki: A i B. Wchodzimy kolejno czytani z listy, z dowodem osobistym, ubrani normalnie. Polecam przyjść wcześniej, rozejrzeć się, którą sztalugę do naszego rysunku wybierzemy oraz by porównać swój poziom z resztą kandydatów. Ze sobą powinniśmy mieć wszystkie ołówki, które lubimy (na stronie PG oodane tylko 2b,4b), ale nikt tego nie sprawdza.
Część rysunkowa sprawdza(30 pkt.)
- umiejętność rysowania, budowania przestrzeni, perspektywy
- umiejętność rysowania anatomii, postaci
- znajomość kompozycji, kadrowania
Druga część to test, który odbywa się trzeciego dnia egzaminów. Zabieramy podane na stronie PG Gdańskiej rzeczy potrzebne do egzaminu. Egzamin zmienia się co roku i coraz więcej zadań projektowych jest niż historii architektury czy sztuki.
Część pisemna, test (70 pkt.):
- znajomość rysunku perspektywicznego
- znajomość aksonometrii
- znajomość konstrukcji brył
- znajomość historii architektury (choć już w coraz mniejszym stopniu)
Po każdym egzaminie ogłaszana jest lista osób zakwalifikowanych, aby dostać się dalej, trzeba zaliczyć każdy etap egzaminów. Niezaliczenie rysunku postaci, a zaliczenie testu – wyklucza z dalszej rekrutacji i na odwrót.
Jeśli chcesz więcej odpowiedzi do egzaminów z 2017, 2015 oraz 2014 i omówienie punktacji z etapu modelki, mamy cały materiał w formie filmu + pdf.
Czy trudno zdać egzamin na architekturę na PG?
Z części rysunkowej w 2016 próg zdawalności był 6pkt. na 40 pkt. zaś z testu 11pkt. na 60 pkt.! Warto jednak starać się o jak najwyższą pozycję na liście, czemu? Ponieważ wysiłek włożony w praktykę, warsztat już sam określa wasz charakter i pracowitość – dzięki temu będzie wam łatwiej na kierunku Architektury i Urbanistyki na Politechnice gdańskiej.
Gmach główny – po wejściu mamy ten widok.
Gmach główny Politechniki Gdańskiej, Wydział Architektury – widok na wejście do budynku.
Schodami do góry udamy się do sekretariatu na 3 piętro lub będziemy mogli ze schodów podglądać zdających/rysujących.
Dostać się na dziedzińce A i B, musimy zejść w dół, zaraz po wejściu do Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.
Hol łączący oba dziedzińce – z nich wchodzimy na egzaminy.
Widok na dziedziniec z góry, tam stoją sztalugi, a na środku jest temat rysunkowy egzaminu na Architekturę w Gdańsku.
Egzaminy na architekturę na Politechnice Gdańskiej wymagają opłaty 150pln.
Pamiętajcie, że w elektroniczna rejestracja kandydatów w 2019 zaczyna się od 11 maja.
Termin sprawdzianu predyspozycji do zawodu architekta to 6, 7, 8, czerwiec 2019 r.
Porady przed egzaminem na architekturę w Gdańsku:
- Data zapisów na egzamin na architekturę i opłacie! Zapisy kończą się 1 czerwca i nic już potem nie załatwisz!
- Pamiętaj o datach, godzinach i miejscu gdzie masz egzamin. Warto być szybciej, godzinę przed egzaminem, aby się rozeznać. Pamiętam jedną osobę, która nie została wpuszczona na egzamin, bo pomyliła grupy i godziny.
- Dzień przed egzaminem odpocznij, jak w sporcie – nie rysuj, ewentualnie poczytaj lub luźno poszkicuj.
- Podejście – na spokojnie z odrobiną stresu, podnosi to tempo pracy. Kortyzol i te sprawy 😀 Rysuj jak się uczyłeś i nie słuchaj plotek czy porad innych kandydatów. Robi to tylko zamieszanie i tworzy złą energię!
- Studenci architektury – będą was straszyć i komentować, albo pomagać. Różnie to bywa 😉
- II część egzaminu, w sobotę trwa 4 godziny z przerwą. Warto coś zjeść wcześniej by nie paść.
- II dzień – czytaj ze zrozumieniem, co jest wymagane. Poważnie! Za dużo przypadków błędów, bo ktoś nie doczytał lub nie zobaczył, że jest kolejna strona egzaminu!
- Zrób zadanie łatwe dla Ciebie na początku. Jak zatrzymasz się na zadaniu za 1 pkt. na 15min, to odpuść je sobie i rób te bardziej punktowane – projektowe.
- Na egzaminie wstępnym z architektury, teście możesz używać tylko i wyłącznie długopisu! Ołówek jest zakazany, sprawdzają to!
Musisz zaliczyć każdy etap egzaminu!
Egzamin wstępny na architekturę jest wg mnie najważniejszą rzeczą, by studiować ten kierunek. Bez niego, nie dopuszczą Cię nawet jak masz 100% z matur. Musisz zaliczyć każdy etap testu na architekturę! Jeśli zdajesz na kilka uczelni, warto dobrać je sobie tak, by tematy się pokrywały. Gdańsk, Wrocław i Poznań ma modelkę na I części egzaminów na architekturę i na pewno jest łatwiej tam zdawać, jeśli uczyłeś się rysować postać. Inne uczelnie wymagają projektowego podejścia bardziej.
- Ile trzeba mieć punktów na architekturę w Gdańsku?
- Terminy egzaminów wstępnych na architekturę w Gdańsku i zapisy na egzaminy!
- Jak wygląda I rok studiowania architektury – przedmioty.
Artykuły, które mogą być dla Ciebie ciekawe:
33 komentarzy
Komentarze są wyłączone
Całe Trójmiasto opisane pod względem studiów kreatywnych. Kiedy będą wpisy na temat innych miast?
Czy jak się nie zaliczy tego egzaminu, to można jeszcze raz podchodzić w tym samym roku? Bo się boję, że to jedyna szansa
W danym roku są tylko jedne terminy egzaminów, nie ma poprawek czy drugich terminów. Na PJATK w Gdańsku są podawane jedynie 2 lub 3 terminy egzaminów wstępnych.
[…] z pięciu tematów z wyobraźni. Co skończyło się pogromem kandydatów na architekturę na PG. Oczywiście, ta część rysunkowa (tutaj więcej) , trwa dwa dni, więc osoby z drugiego dnia miały przewagę nad pierwszymi grupami. Część osób […]
Bardzo dobry i rzeczowy artykuł, wszystko czytelnie opisane. Mogę powiedzieć kilka słów ze swojego doświadczenia. Pomysł na architekturę zrodził się w mojej głowie już w gimnazjum, ale potem jakoś o tym zapomniałam, aż w końcu w 3 klasie liceum, zorientowałam się, że chyba czas na wybór studiów. I od razu powiem – nie ważne czy zdecydujesz się w 1, czy w 3 klasie – jeśli będziesz miał upór i chęć doskonalenia swoich umiejętności, moim zdaniem, masz duże szanse. Ja wiedziałam, że bez odpowiedniego przygotowania się nie obejdzie. Znalazłam szkołę rysunku, zapisałam się na zajęcia w październiku, a potem wszystko potoczyło się szybko, oczywiście dzięki ciągłej pracy, rysowaniu duuużo, nie tylko na zajęciach (a do tego przecież jeszcze nauka do matury) i później w błyskawiczny sposób dobrnęłam do egzaminów i dostałam się na studia (a dodam, że specjalnie wybitną jednostką to nie byłam). Na egzaminie nie wybierałam miejsca przy sztaludze – było ono z góry narzucone, więc musisz być przygotowany, że trafisz na widok modelki z tyłu, lub centralnie z przodu i jakoś trzeba sobie z tym poradzić. Na wszystko jest 1,5h – z perspektywy kandydata, było to dla mnie mało, ale grunt to dobre rozplanowanie pracy. Modelka ma przerwy 10 minutowe, więc proponuję jak najszybciej naszkicować całą sylwetkę modelki oraz dodatkowe przedmioty i zaznaczyć tło, aby potem bez problemu wykończyć detale. Kompozycja i anatomia – podstawy, które powinny być opanowane. Egzamin pisemny – tutaj liczy się myślenie i bardzo dobra wyobraźnia, oraz umiejętność konstruowania brył itp.
Ogólna rada dla przyszłych kandydatów: najważniejsze, to czerpać z tego radość! To musi być TWOJA decyzja, a nie rodziców, czy kolegów (jak słusznie zaznaczono w artykule). No i oczywiście samo dostanie się na studia to dopiero początek drogi, bo potem trzeba się na nich utrzymać. Proponuję sprawdzić sobie przykładowe plany zajęć na danym kierunku, popytać znajomych, skorzystać z dni otwartych, pozwiedzać uczelnię, czasem nawet jest opcja uczestniczenia w jakichś wykładach. Po dostaniu się na archi czeka Was jeszcze dłuuuga droga 😉 ale na pewno ciekawa.
To już nie musimy wyczerpywać tematu bardziej, dzięki Arleto!
[…] jak dostać się na architekturę na Politechnice Gdańskiej, opisany cały […]
[…] Jak dostać się na architekturę na Politechnice Gdańskiej. […]
[…] Jak dostać się na architekturę na Politechnice Gdańskiej. […]
[…] Jak dostać się na architekturę na Politechnice Gdańskiej. […]
[…] uzyskać. Jak co roku, we wrześniu i potem maju przychodzi pytanie ile trzeba mieć punktów by dostać się na architekturę. Odpowiedz nie jest ta sama co roku i nie jest to takie oczywiste ile kto punktów dostanie, […]
[…] Jak dostać się na architekturę w Gdańsku! […]
[…] Jak się dostać na architekturę w Gdańsku? […]
[…] Po podstawówce, wybrał szkołę budowlaną, która naturalnie łączyła się z późniejszą decyzją pójścia na architekturę na Politechnice Gdańskiej. […]
[…] Jak dostać się na architekturę na Politechnice Gdańskiej. […]
[…] Jak dostać się na architekturę w Gdańsku. […]
[…] Jak dostać się na architekturę w Gdańsku […]
[…] Jak się dostać na architekturę w Gdańsku? […]
[…] Jak się dostać na architekturę w Gdańsku? […]
[…] Poniżej przykłady konstrukcji, pomocnych do kreślenia dokładniej czegoś w perspektywie. Na 100% wymagane na egzaminach wstępnych na architekturę! […]
[…] Architektura na Politechnice Gdańskiej […]
[…] Jak się dostać na architekturę na Politechnice Gdańskiej. […]
[…] Jak dostać się na architekturę w Gdańsku? […]
[…] to w 30-60min dopiero. Dlatego tutaj wszystko zależy od egzaminu i czasu jaki masz na niego. Jak chcesz się dostać na architekturę w Gdańsku masz 90 min na narysowanie modelki, jak zdajesz na architekturę we Wrocławiu masz 4 godziny aż! […]
[…] Politechnika Gdańska – 90 min rysowania modelki z np. motorem, rusztowaniem, paletami, drabiną na formacie B2 […]
[…] I rok studiowania architektury na Politechnice Gdańskiej.Jak wygląda egzamin na architekturę w Gdańsku!Odpowiedzi do egzaminów z architektury […]
[…] Politechnika Gdańska […]
[…] Jak wygląda egzamin wstępny na architekturę w Gdańsku? […]
[…] Egzamin wstępny na architekturę w Gdańsku, termin 2020 […]
[…] Egzamin wstępny na architekturę w Gdańsku, […]
[…] na egzamin na architekturę ( Politechnika Gdańska i Politechnika Wrocławska) na I etapie rekrutacji zadaniem kandydatów jest narysowanie modelki. […]
[…] Jak dostać się na architekturę w Gdańsku? […]
[…] Egzaminy wstępny na architekturę w Gdańsku 2021, online i […]