Egzamin wstępny na architekturę w Gdańsku 2019 – relacja na żywo 9 czerwiec

3 dni przed egzaminami w Gdańsku na architekturę zaczniemy opisywać pogłoski i nasze przygotowanie do egzaminów. Sprzedamy wszystko, co wiemy i umiemy!

Bądź na bieżąco z nami!

Przy okazji, przeczytaj jak to wyglądały egzaminy na architekturę w Gdańsku, rok temu w 2018.

Oby poziom był wyższy niż rok temu, 3mam kciuki za wszystkich!

Kiść rad i informacji na egzamin z rysunku na architekturę w Gdańsku 2019:

  • Wchodzimy kolejno czytani. Jeśli spóźnisz się na wyczytanie swojego nazwiska, to masz czas podbiec i wejść, dopóki nie wpuszczą ostatniej osoby na dziedziniec.
  • Kartki i taśmy dają swoje. Taśmą mocno podklej swoją kartkę, by Ci nie odpadała podczas egzaminu.
  • Możesz mieć w opór swoich ołówków.
  • Modelka schodzi na przerwę co 30 min i trwa ona 5 min. Ty w tym czasie dalej rysujesz.
  • Zaznacz punkt zbiegu, jeśli go widzisz w kadrze.
  • Możesz mieć swoje rzeczy, ale muszą być odłożone gdzieś pod ścianą.
  • Możesz mieć Picie.
  • Odchodź od pracy na 1-2m, często!

………………………………………………………..

9 czerwca – egzaminy na architekturę w Gdańsku 2019

Wczoraj egzaminujący rozłożyli prace rysunkowe na dziedzińcu i zaczęli je oceniać. Prace mają wpisane numerki z kopert, wszystko jest anonimowe.

Większość prac jest nieskończona, biała. Nie wiem czy to dobrze, czy źle. Czasem lekka praca się broni i jest ok. Jednak nie przyciąga uwagi.

Jest coś jeszcze charakterystycznego na pracach rysunkowych z egzaminu na architekturę w Gdańsku 2019, piłka! Wykończona piłka, tylko, a reszta linearnie.

………………………………………………………..

8 czerwca – egzaminy na architekturę w gdańsku 2019

Test składał się z dwóch część:

I część – aksonometria

Trzeba było narysować bryłę po wycięciu, potem obrócić ją względem punktów. Podobne zadanie to tego z egzaminu na architekturę w Gdańsku 2014, zadanie 1.

Było zadanie, gdzie trzeba było narysować drogę w środku półkola małego koła.

Zadanie z sześcianem podzielonym na 6 ostrosłupów. Trzeba było połączyć bryłę i narysować jej końcowy wygląd.

II – część – projektowanie.

W zadaniu był podany plan, część miasta. Trzeba było wybrać miejsce z tego planu i narysować, zaprojektować wiatę autobusową. Wykorzystać do tego belki metalowe o wymiarach 5cm x 10cm i do tego panele przezierne, nieprzezierne.

Coś, co tłuczemy od 2015 roku na kursie rysunku w Gdańsku! Wiata autobusowa 😀

O 9.00 wszyscy jednocześnie rozpoczęli egzamin, II etap testowy, egzaminów na architekturę w Gdańsku.

Etap drugi podzielony jest na dwie części. 1,5 lub 2 godziny każda i można z niego uzyskać 70 pkt. łącznie. Ok. 11.00 godziny opublikuję ramowy opis zadań, jak tylko uczniowie wyjdą i zdadzą relację 🙂

Powodzenia na drugiej części wszystkim!

Dokładny temat modelki do narysowania na egzaminie wstępnym na Politechnice Gdańskiej.

Rysunek z natury

„Na podstawie obserwacji, na dostarczonym arkuszu papieru /w pionie lub poziomie/proszę narysować kompozycję złożoną z postaci, rusztowania i piłki.

Należy zwrócić uwagi na:
– formę, proporcję i relacje przestrzenne elementów ustawienia
– zakomponowanie rysunku na arkuszu papieru

Czas trwania egzaminu: 1 godz. 30 min (w tym 2x 10 min przerwy dla modelek)”

Jutro jest test na architekturę w Gdańsku 2019, a mamy 100 lecie Bauhausu – poczytaj!

Walter Gropius „Pełnia Architektury” – 5 najważniejszych idei

7 czerwca – egzaminy na architekturę w gdańsku 2019

15:00 Tak sobie zbieram informacje o pracach z etapu rysunkowego, bo wszystkich nie widziałem. Biegając między dziedzińcami mogę zobaczyć połowę, ale ok. 12-13 wychodziłem, bo kurs rysunku trzeba poprowadzić.

Znowu część ludzi zapędziła się w kozi róg. Wczorajszy poziom był wyższy mam wrażenie. Pierwsze grupy były pewniejsze siebie i kompozycje były różne. Im dalej od tego, tym gorzej.

Piłka – ile ludzi zrobiło piłkę, wycieniowana, odpicowana…ale bez modelki.

Rusztowanie – ile ludzi wykreśliło pięknie perspektywę, rusztowanie, ale czasu zabrakło na modelkę albo walor

Modelka – trochę ludzi skupiło się na niej i olało perspektywę

Szkoda, bo dziś zaczęto mówić – musi być wszystko. Potem wyszły kwiatki – rusztowanie, modelka, piłka i 1/2 kartki pusta. KOMPOZYCJA!

Kartki duże, „wszystko” narysowane, jest wszystko! Ale nie ma kompozycji! Ona dyktuje, co i jak zrobicie. To, że ktoś zrobił cały dziedziniec, (gratuluje swoją drogą, ładnie wyszło) to nie znaczy, że inni dadzą radę. Rok temu było podobnie 🙁


11:00 Jak widać, można zabrać rysownice ze sztalugi i rysować nieco inaczej 🙂 Jak wygodnie!

10:20 Pierwszy raz widzę, by ktoś oddał pracę przed czasem! Graty! Wydaje się być skończona, więc…

Zauważyłem, że ludzie podzielili się na tych, co rysują wszystko-wszystko i tych, co ścinają kadr. Ja wiem, że to kontrowersyjne, ale serio – nie trzeba rysować całości rusztowania. Kompozycja nie jest jednoznaczna i nie piszę tego jako moje przemyślenia, tylko jako wynik egzaminów z 3 lat, które kataloguje i obserwuje punktację.

9:15 Jak wspominałem wcześniej, taśmy masz przy co drugiej sztaludze. Kartki duże i te A4 dostajesz od komisji. Musisz mieć tylko ołówki, nożyk i gumkę chlebową (albo inną gumkę, np. automatyczną! Widziałem taką :D)

Odnośnie zebrania na środku, przed rozpoczęciem rysunku. Omawiane jest, jak zakleić kopertę i wpisać siebie. Nie zaklejajcie koperty ze swoim imieniem itd. przed tym tłumaczeniem. Po co potem się stresować, że coś się źle zrobiło 🙂

9:00 Wziąłem aparat, bo wczoraj z całego stresu o wyniki nie zgarnąłem go z pracowni. Dziś go mam i będą lepsze zdjęcia 😛

8:45 Pierwsza tura kandydatów drugiego dnia, zaraz wchodzi. Co dziwne, a czego nie było rok temu. Dziś egzaminy odbywają się tylko na jednym dziedzińcu (A), nie dwóch jednocześnie.

………………………………………………………..

6 czerwca – egzaminy na architekturę w gdańsku 2019

12.00 Ważna rzecz, odchodźcie od sztalugi. Zobaczcie, jak to z daleka wygląda, czy nie kopiecie proporcji. Prawie nikt nie odchodzi od swojej pracy. Tutaj fota Dawida, odlatuje na parę metrów 😀

Ja się zamywam z PG i juro będę od 9.00 do 12-13 już. Nieco dłużej. 🙂

10:35 Egzamin się skończył. Połowa prac wydaje się być nieskończona, część za mała, ale sporo też było całkiem dobrych. Po skończeniu zbieramy prace i oddajemy je przy wyjściu z dziedzińca. Wychodzimy innym wyjściem.

UWAGA! Cholernie ciepło jest, przygotuj wodę czy coś, bo masakra 😛

10:00 Mija godzina od rozpoczęcia rysowania i widać, że ludzie potracili tempo. Ponad połowa nie wchodzi w walor i dłubie modelkę. Mam nadzieję, że ostatnie 15 min dojdzie trochę światłocienia. Idealnym pomysłem jest podbić modelkę cieniem od tego podestu.

9:35 Modelka ma przerwę 5-10 min. Ty dalej rysujesz, poświęć czas na rusztowanie.

9:30 Już widać zarysy modelek i… jest lepiej niż rok temu. Większość jest lepiej zakomponowana i nie ma plagi małych modelek. Póki co obserwacja na podstawie 2 grup, zobaczymy co dalej 🙂

9:10 Omówienie egzaminu z prowadzącymi, jest jednak 3. Niestety nie wiem, co dokładnie jest na kartkach napisane, ale postaram się to ogarnąć.

Wszyscy oczywiście stoją w równej odległości od modelki, ale kadr już nie zawsze mają wszyscy ten sam. Modelka jest ustawiona totalnie tak samo, jak u mnie na egzaminach.

8:45 Wszyscy się schodzą i koczują pod drzwiami dziedzińców.

Za 15 min wszystkich zaczną wyczytywać, by za okazaniem dowodu wejść na egzamin rysunkowy z postaci. Dziedzińca zawsze pilnuje 2 profesorów/doktorantów, wszyscy są mili, więc stres związany z personelem PG powinien odpaść 🙂

Jak pisałem wcześniej, będzie jedna modelka ustawiona wewnątrz rusztowania + piłka. Kartki i taśmy zostaną rozdane, by je przykleić. Warto więcej użyć tej taśmy niż potem bić się z odpadającą kartką.

Możesz wykadrować szerzej modelkę z rusztowaniem lub nieco ciaśniej. Przy szerszym ujęciu jest opcja, że modelka będzie za mała i kompozycja Ci się posypie. Przy ciaśniejszym kadrze, trzeba umiejętnie ucinać elementy.

5 czerwca – egzaminy na architekturę w gdańsku 2019

Ustawione wszystko, małe rusztowanie – czyli będzie jedna modelka. Super! Dodali piłkę do ćwiczeń, która trochę wypełni kadr i pewnie zabije niektórym kompozycję.

UWAGA! Nie trzeba wszystkiego rysować, serio. Ważne by nie ścinać za mocno kadru, ale najważniejsze, by za małej modelki nie robić.

Od 2 lat patrzę, co robią kandydaci i porównujemy wyniki ich prac egzaminacyjnych do siebie. Narysujesz wszystko, razem z okiennicami, genialnie – masz punkty, ale jak narysujesz genialnie modelkę i ujmiesz perspektywicznie część instalacji – też masz punkty. Nie ma różnicy.

Liczą się proporcje, anatomia i perspektywa!

Nie rysujcie piłki na całą kartkę ani rusztowania na całą kartkę. Pierwsze co, nie zaczynałbym od rusztowania, bo na 99% okaże się potem, że modelka ma 10cm wysokości na prawie metrowej kartce.

4 czerwca – egzaminy na architekturę w gdańsku 2019

Wczoraj ogłoszono listę kandydatów na studia architektoniczne w Gdańsku, jest ich 420. Więcej o ponad 70 niż rok temu. To dobrze, to świetnie! Poziom zacznie się odbijać i przy większej konkurencji będzie wyższy.

Zapowiedzieli: modelka z rusztowaniem + piłka.

10 lat temu, podczas moich egzaminów, były też rusztowania. Gigantyczne + 3 modelki jednocześnie. Tym razem nie ma takiego hardcoru. Jest modelka + piłka. Zapewne taka dmuchana do kicania na niej. Wiesz, taka jak za dziecka z dwoma „trzymakami” do skakania (taka piłka brała kiedyś udział w egzaminach, 4 lata temu?).

O 7.30 rano jeszcze nic nie było na dziedzińcach Politechniki gdańskiej, ale ok. 10.00 zaczęły napływać zdjęcia od naszych uczniów.

Przecieki na testy z architektury 2019

Nie! Nigdy nie było i nie będzie 😛

Przy okazji, przeczytaj jak:

Wygląda I rok studiowania architektury na Politechnice Gdańskiej.
Jak wygląda egzamin na architekturę w Gdańsku!
Odpowiedzi do egzaminów z architektury 2018!