Twoje ręce są zachlapane farbą po łokcie i nie pamiętasz kiedy był ostatni raz, gdy mogłeś doczyścić paznokcie? Masz w domu imponującą kolekcję farb (akrylowych, akwarelowych, olejnych), kredek, pasteli, ołówków, mazaków i markerów, papierów wszelkiego rodzaju, fiksatyw, gesso, pędzli i pędzelków, piórek i piórników, stempli, stempelków i Bóg wie jeszcze czego? Wydałeś na to pewnie gdzieś z milion monet, ale były to dobrze wydane pieniądze, czyż nie? Oj tak, malarstwo na ASP Gdańsk jest dla ciebie!
Jak dostać się na wymarzone studia malarstwa na ASP w Gdańsku?
Przede wszystkim pamiętaj, że musisz się do egzaminu przygotować w dwojaki sposób, ponieważ czekają cię dwa etapy – pierwszy etap to egzamin praktyczny, który będzie sprawdzał twoje umiejętności malarskie i rysunkowe. Czeka cię studium postaci i martwa natura. Drugi etap to rozmowa z prezentacją teczki, do której powinieneś wybrać swoje najlepsze prace.
Przygotowując teczkę musisz także pamiętać, że każdy kierunek ma swoją specyfikę i wymagania. Na różnych uczelniach na malarstwo mogą być np różne formaty, różne techniki czy nawet ilość samych prac. Dobrze by było, gdybyś przed zaczęciem przygotowywania teczki najpierw zorientował się, czego mogą oczekiwać egzaminatorzy.
Twoje ręce są zachlapane farbą po łokcie i nie pamiętasz, kiedy był ostatni raz, gdy mogłeś doczyścić paznokcie?
Malarstwo ASP Gdańsk
Kompozycja:
Niezależnie od tego czy rysujesz, wyklejasz lub malujesz, kompozycja zawsze będzie podstawą każdej twojej pracy. Musisz nauczyć się, jak prowadzić wzrok osoby obserwującej twój obraz. Czy wiesz na czym polega złota proporcja? Czym jest spirala Fibonacciego, a czym focal point?
Musisz także nauczyć się podstaw, które pomogą ci przeżyć egzaminy praktyczne. Wiadomo, że egzaminatorzy raczej nie przepuszczą osoby z pracami, które mają skopaną i poucinaną kompozycję. W końcu są to podstawy, które idąc na takie studia powinieneś znać.
Rysunek i malarstwo:
Aby rysować pięknie, trzeba rysować dużo. Jednak na malarstwie na ASP w Gdańsku sam piękny rysunek nie wystarczy. Profesorowie szukają osób, które mają w sobie potencjał na coś więcej, a nie tylko samą poprawną technikę. Sam egzamin składa się z dwóch części rysunkowych i dwóch malarskich – będziesz miał do narysowania/namalowania modela na żywo, a także martwą naturę.
Zanim przyjdziesz na egzamin, zorientuj się, jakie są wymagania i obostrzenia nałożone przez komisję. Na egzaminie np. nie możesz korzystać z farb olejnych i zalecane jest korzystanie z akryli, gdyż szybciej wysychają. Podczas rysunku natomiast możesz korzystać nie tylko z ołówka, ale również z węgla, tuszu czy sepii.
Rozmowa i teczka:
Przygotowując swoją teczkę pamiętaj, aby pokazać całe spektrum swoich umiejętności. Przynieś prace podejmujące różne tematy i techniki. Zabierz ze sobą również dużo szkiców albo nawet sam szkicownik. Jeżeli robisz zdjęcia lub kręcisz filmy, również warto je pokazać komisji. Pokaż, że masz osobowość! Komisja chce zobaczyć, czym tak naprawdę się interesujesz. Możesz się również spodziewać pytań, które mają sprawdzić twoją wiedzą dotyczącą sztuki. Których współczesnych artystów podziwiasz, a jakich nie trawisz? Jakich znasz artystów pochodzących z Gdańska albo z twojej miejscowości? Jaką wystawę ostatnio widziałeś? Jaki obraz zapadł Ci ostatnio w pamięć? Co ostatnio czytałeś?
Ważne jest, żebyś zapadł komisji w pamięci – w pozytywny sposób. Pokaż się z jak najlepszej strony, a dostaniesz się na malarstwo na ASP w Gdańsku!
Może Cię zainteresuje inny kierunek na ASP?
- Jak się dostać na Architekturę Przestrzeni Kulturowych w Gdańsku?
- Jak się dostać na grafikę na ASP w Gdańsku?
- Co trzeba zdać na maturze, żeby dostać się na ASP?
Co jeszcze trzeba wiedzieć przed podejściem do egzaminu wstępnego na malarstwo? Jakie były twoje doświadczenia?
4 komentarzy
Komentarze są wyłączone
Jest jakiś limit prac w tej teczce?
Minimum 10 prac malarskich i 10 rysunkowych, górnego limitu nie ma, ale warto pamiętać, żeby wybrać jak najlepsze prace i pokazać pełny wachlarz swoich możliwości 🙂
Focal point? a cóżże to takiego. U nas się mówi dominanta 😉 a to zadanie z antagonizmem, to akurat mój rocznik miał.
Focal point – główny punkt na pracy. Słownictwo tutaj jest różne, focus point, główny punkt, dominanta. Ważny by wiedzieć o co chodzi 🙂