Architektura wnętrz ASP Gdańsk egzaminy

Jak dostać się na Architekturę Wnętrz na ASP w Gdańsku?

ASP Gdańsk architektura wnętrz egzaminy
Architektura wnętrz – ASP GDAŃSK

Architektura wnętrz ASP Gdańsk?

Jeżeli zastanawiasz się między wyborem Architektury Wnętrz a Architektury Przestrzeni Kulturowych, pamiętaj, że będziesz musiał włożyć o wiele więcej pracy, aby dostać się na Architekturę Wnętrz. Zdawalność na Wnętrza wynosi około 40%, a na Przestrzenie dostaje się aż 70% aplikujących!*

Egzamin składa się z dwóch etapów – zadań sprawdzających predyspozycje zawodowe i rozmowy kwalifikacyjnej. Na pierwszym etapie spodziewaj się głównie zadań związanych z perspektywą wykreślną, aksonometrią i budowaniem makiet. O materiałach, jakie będziesz musiał zabrać ze sobą (czyli np. ołówkach czy długopisach) zostaniesz powiadomiony wcześniej na stronie rekrutacyjnej gdańskiej ASP.

Moim zdaniem zabranie się za naukę na rok przed egzaminami wstępnymi może być zbyt późnym terminem. Dopiero odpowiednio wczesne i sumienne przygotowanie (przez np. 2-3 lata) zapewni łatwe dostanie się na uczelnię. Nabyte umiejętności to także brak problemów podczas przyszłych zajęć – Dominik, student PG i ASP.

Technika pracy:

Może wydawać się to oczywiste, ale musimy podkreślić, jak bardzo istotnym jest wyrobienie sobie dobrych nawyków pracy. Tworzenie szybkich szkiców, prosta kreska, sprawne i precyzyjne posługiwanie się narzędziami takimi jak nożyk introligatorski… Są to umiejętności krytyczne w trakcie egzaminu. Gdy podczas zadania obok stresu pojawia się także i presja czasu, trzeba polegać na wyuczonych wcześniej zdolnościach. Takich sprawności możesz nabyć przede wszystkim poprzez wielogodzinny trening. Rysuj, buduj makiety i wypracuj sobie pewną rękę, która nie zawiedzie Cię na egzaminie.

…będziesz musiał włożyć o wiele więcej pracy…

Rzuty, perspektywa i aksonometria:

Zanim podejdziesz do egzaminu powinieneś dowiedzieć się, jak czytać rzuty oraz jak na ich podstawie wykonać rysunek aksonometryczny. Powinieneś też rozumieć perspektywę dwu- i trójzbiegową, a także umieć wykonać taki rysunek w odpowiedniej skali i proporcjach. Jeżeli jednak powyższe terminy nic Ci nie mówią, powinieneś jak najszybciej nadrobić braki w wiedzy: książką, tutorialem lub kursem rysunku, na którym poza teorią na pewno czeka Cię dużo praktyki.

architektura wnętrz asp gdańsk

Wyobraźnia przestrzenna:

Podobno rozwijaniu wyobraźni przestrzennej dobrze służy układanie kostki Rubika (przy okazji będzie to dobry trening dla Twojej ręki!). Jednak warto również tę wyobraźnię ćwiczyć, rysując w rzucie aksonometrycznym różne figury. Możesz zacząć od prostych sześcianów, idąc aż do wielościanów i brył przenikających się. Aby lepiej zrozumieć, jak to działa, możesz też spróbować sam narysować sobie siatkę wielościanu i stworzyć z niej model w 3D, a następnie na podstawie tego modelu wykonać rysunki z różnych perspektyw i w różnym oświetleniu. Takie zadania raczej nie pojawią się na Twoim egzaminie, ale na pewno będą dobrym treningiem!

Rozmowa:

Jeżeli na pierwszym etapie otrzymasz wystarczającą ilość punktów (min. 50 na 100 możliwych), będzie Cię czekać jeszcze rozmowa z komisją kwalifikacyjną. Głównym jej tematem będziesz Ty i Twoje zainteresowania, ale i również może się zdarzyć, że zostaniesz zapytany o zadania egzaminacyjne. Będzie to raczej rozmowa o tym, dlaczego wybrałeś konkretne rozwiązania, co cię zainspirowało itp. itd. Może także paść pytanie o Twojego ulubionego artystę, projektanta, architekta. Warto pokazać się z najlepszej strony, pochwalić się swoją pasją i zaangażowaniem, a także udowodnić, że to właśnie ciebie powinni wybrać.

*Na podstawie list przyjęć na rok akademicki 2016/2017 (dostęp 01.05.2017)

Może zainteresuje Cię inny kierunek na ASP?