KRO-011 Kurs rysunku online: Jak projektować, opis procesu kreatywnego

W lekcji rysunku online 011 opowiem trochę, o procesie kreatywnym od strony rysującego i projektującego podczas nauki rysunku. Dlaczego? Ponieważ dobra praca to proces, który postępuje. Nic nie powstanie od razu dobre. Po drodze zrobisz dużo kichy i paździerzu zanim finalnie się ukształtuje Twój pomysł, rysunek.

Temat omówiony w 2 innych artykułach: Lekcja rysunku online KRO 014 Dom w górach i Design thinking.

W drugim semestrze nauki rysowania w pracowni, dajemy do robienia sporo tematów projektowych, z wyobraźni takich jak:

  • dom w górach
  • projekt krzesła/fotelu
  • wnętrze pracowni architektonicznej
  • wnętrze restauracji
Przed każdymi zajęciami tego typu tłumaczymy i kładziemy nacisk na parę rzeczy, aby zadanie wyszło lepiej:
  • nie projektujesz z czegoś co widziałaś/eś wcześniej
  • nie wybierasz pierwszego pomysłu jako najlepszy
  • nie możesz sobie w detalach wyobrazić danego pomysłu, od ogółu do szczegółu
  • rysując na dużym formacie, finalną wersję dalej projektujesz, dopracowujesz
  • detal na samym końcu projektu
  • smaczki, upiększające projekt

Nie projektujesz z czegoś co widziałaś/eś wcześniej

Mając za zadanie coś zaprojektować, klient nie będzie chciał kopii czy czegoś zmontowanego, zlepionego z kilku innych rzeczy. Chce coś nowego! Dlatego jak coś trzeba zaprojektować, tworzysz, przechodzisz przez cały proces szkicowania. Gdzie referencje są potrzebne, ale też reasearch oraz Twój styl. W głowie potrzebujesz mieć bazę obrazów, faktur, rozwiązań, które potem posłużą Ci jako inspiracje, punkt odniesienia by stworzyć coś swojego. Nie zaś, jako elementy, z których budujesz projekt.

Zawsze rugamy uczniów za tworzenie czegoś z czegoś.

Zaprojektuj fotel – a dostajemy coś na wzór siedziska z marchewki, balonów, drzewa i to w dość mało estetyczny sposób wykonane. Ok – kreatywność, bo trzeba się wyżyć artystycznie zanim zrobi się coś dobrego.To jednak cienka granica, gdzie kicz łatwo uzyskać, zlepiając wiele pomysłów w jeden, gdzie nie ma on formy, bryły, proporcji.

Korzystaj z „mglistego” obrazu swojego pomysłu, pobaw się formą, a na samym końcu fakturą czy materiałem, detalem. Nigdy na odwrót.

 

Jeśli coś się broni w czystej bryle…wybroni się z detalem!

 

Pierwszy pomysł do kosza!

Zawsze! Ale to zawsze zrób kilka pomysłów, wariacji, a potem wyrzucić wszystkie i zostaw jeden najlepszy. Porównując wszystkie ze sobą. Nawet jeśli (choć rzadko) pierwszy szkic jest dobry, to musisz zrobić inne, by się o tym przekonać. I nie, nie rób innych na od***** by ten pierwszy był ok, bo tak chcesz i koniec. Zrób każdy starannie, jak totalnie nowy projekt i postaraj się. Tylko tak dojdziesz do lepszego rozwiązania.

Detal na końcu!

Mógłbym to na czole sobie wytatuować, bo nawet przy całej tonie szkiców na rysunku, ludzie potem i tak na dużym formacie idą od razu w detal. Zamiast od ogółu do szczegółu. To frustrujące, bo to nigdy się nie sprawdza (no chyba, że jesteś Kim Jung Ji).

Tworząc coś z głowy, daj temu dorosnąć, dojrzeć – nie rysuj od razu tego szwu, deski czy poręczy, jeśli nie wiesz jak reszta wygląda. Po kolei! Przestrzeń, bryła, potem większe elementy jak ściany, meble, wielkie części, a potem szkic faktur i gdzieś po paru godzinach detal.

Dużo przyjemniej dla mnie jest coś tworzyć, kiedy sam nie wiem do końca co z tego wyjdzie. Prawie zawsze pomysł zmienia się w trakcie robienia (Ba! Pomysł na Kresl zmienił się już 3 razy!).

Reasumując – detalu nie tykaj 😛

 

Duży format dalej projektujemy

Niestety jest tak, że szkic z uwagi na wrażeniowość i prędkość kreski, zazwyczaj wygląda lepiej niż duży format pracy. Dlatego, mając już dograną kompozycję czy projekt – robiąc już tę finalną, dużą wersje, szkicuj dalej delikatnie. Dogrywając, dopracowuj elementy na bieżąco. Nie rób od razu ostrej krechy. Często przestrzeń, proporcje się zmieniają  i trzeba je dostosować na wielkim formacie.

Konstruuj krechą, jak z rysowaniem martwej natury. Zawsze potem możesz coś poprawić, z każdą warstwą szrafu, waloru dograć coś.

A nie od razu BANG- gruba krecha i nie ma zmiłuj się, bo wyszło brzydko!

Widać tutaj pełno linii odnoszących do puntu zbiegu. Konstrukcji i poprawek w tych liniach. Widać też, taboret ładnie wyrysowany, pomimo tej szkicowej formy wstępnej.

 

Detal

Na końcu, mamy formę, kompozycję, pomysł, wszystko naszkicowane i podbite walorem. Detal! Dopiero teraz możesz pozwolić sobie na te dzióbanie, dłubanie, które masz w głowie od początku zadania 😛

Zabawa w detal: drzewa, kamienie, deski, deseczki, trawa.

 

 

Kończąc – przestaw się na myślenie, że to proces. Rysunek, projekt, życie! 😀 Wszystko idzie powoli, etapami, gdzie każdy jest dopracowywany i poprawiany, by finalna wersja była najlepsza.

 

Masz pytania? Pisz w komentarzu, pomogę 🙂

You may also like...