Komunikacja wizualna to sposób komunikowania się poprzez takie media jak obraz, a także przekazywanie informacji w formie wizualnej przy pomocy środków przekazu czyli tzw. mediów. Najczęściej w formie przekazu wykorzystuje takie elementy wyrazu jak: ilustracja, fotografia, typografia, kaligrafia, infografika, film, animacja, rysunek, malarstwo. Zobacz, jakie przedmioty studiuje się na pierwszym roku tego kierunku na PB i zdecyduj, czy jest to kierunek dla Ciebie.
Lista przedmiotów na Kierunku Komunikacji Wizualnej na Politechnice Bydgoskiej
- DTP – Komputerowe przygotowanie do druku,
- Fotografia Cyfrowa,
- Historia Sztuki i kultury,
- Język angielski,
- Komunikacja i przekaz wizualny,
- Podstawy kompozycji,
- Podstawy projektowania graficznego,
- Pracownia artystyczna (malarstwo),
- Pracownia rysunku artystycznego,
- Techniki wytwarzania i materiały poligraficzne ° Technologia druku płaskiego,
- Typografia, liternictwo, kaligrafia,
- Wychowanie fizyczne.
Opis przedmiotów i zajęć na komunikacji wizualnej na Politechnice Bydgoskiej
Poniżej znajdziesz opis każdego przedmiotu, z którym spotkasz się podczas studiowania komunikacji wizualnej na tej uczelni. Opisy stworzył Adam Kowalkowski, student tego kierunku i jednocześnie nauczyciel w szkole rysunku Edukreska.
DTP – komputerowe przygotowanie do druku
Na tym przedmiocie dowiesz się jak wyglądają rzeczy związane z projektowaniem różnych rzeczy graficznych tj. wizytówki, ulotki, plakaty etc. i ich przygotowanie do druku, a także czym są spady, pasery, przestrzeń RGB, CMYK etc. Termin DTP to inaczej skład komputerowy, który odnosi się do czynności, które mają zadanie przygotować materiały do druku za pomocą komputera. Obejmuje przygotowanie publikacji graficznych od szkicu (pomysłu), aż do realizacji projektu.
Fotografia cyfrowa
Każdy wie czym jest fotografia, więc tu za dużo nie trzeba tłumaczyć. Na zajęciach poruszane są różne zagadnienia związane z szeroko pojmowaną fotografia. W czasie zajęć realizowane są różne projekty, które robi się także poza studio, jakie posiada uczelnia.
Historia sztuki i kultury
Coś, co w istocie powinno być ważne obok rzeczy, które są związane ze sztuką. Niestety… Nie każdy jest zwolennikiem wkuwania dat ale… mimo wszystko te zajęcia okazują się bardzo przyjemne. Ciekawe opowieści, liczne rozmowy i dyskusje. No, ale kto co lubi 😉
Język angielski
Na Politechnice, a w szczególności na tym wydziale i na tym przedmiocie poruszane są rzeczy ściśle powiązane ze sztuką i tematem kierunkowym, co jest bardzo rozwijające i może okazać się pomocne w dalszym etapie rozwoju. Język angielski może nawet stanowić klucz do podjęcia dobrej pracy. Jak wiadomo, język angielski, a w szczególności ten komunikatywny daje możliwość rozwoju w każdej dziedzinie zawodowej.
Komunikacja i przekaz wizualny
Najważniejszy przedmiot na kierunku Komunikacji Wizualnej. W skrócie polega on na przekazie informacji za pomocą grafiki, tekstu i nie tylko. Tworzy się na nim różne grafiki i plakaty, które mają pewien charakter i wydźwięk. Jest tu wielkie pole do popisu. Przykładowe zadania z tego przedmiotu (oraz przedmiotu podstawy kompozycji i podstawy projektowania graficznego) znajdziesz w naszym wpisie Przykładowe zadania na studiach komunikacji wizualnej.
Podstawy kompozycji
Mówi się, że kompozycja jest wszędzie. Czy to na fotografii, czy grafice, czy w rysunku i malarstwie. Jest wiele rodzajów kompozycji, o których dowiadujemy się na tym przedmiocie i realizujemy różne zadania, które obejmują poznane zagadnienia. Kompozycja to istotny element, który ma zastosowanie w każdej dziedzinie sztuki. Na zajęciach rysowaliśmy figury geometryczne, które musieliśmy przedstawić w różnym ułożeniu i kilku kompozycjach.
Podstawy projektowania graficznego
Sama nazwa wskazuje co to za przedmiot. Jest to najbardziej powszechnie znana dyscyplina sztuk wizualnych, która swoją formą wizualną przekazuje wiadomości i cenne informacje. Ma na celu zapewnić czytelność, estetykę i przekaz, który ma wpływ na odbiór w celach komercyjnych, społecznych, edukacyjnych, czy osobistych.
Pracownia artystyczna (malarstwo) i rysunku artystycznego
Uczelnia posiada sale, które są przeznaczone do malarstwa i rysunku. Jest to miejsce, w którym można rozwijać swoją motywację do podejmowania dalszej aktywności twórczej. Każdy student jest traktowany indywidualne, dzięki czemu z uwagi na pełen luz i swobodę można tam kształtować swoje umiejętności i otwierać się coraz bardziej na sztukę.
Technologia druku płaskiego
Jest to bardzo rozwijający przedmiot, na którym poruszane są zagadnienia związane z metodami druku płaskiego. Na zajęciach studenci zmierzają się z różnymi technikami m.in z linorytem, suchą igłą itp. które są realizowane na zajęciach. Są to długotrwałe procesy, których nie robi się na co dzień w domu, a szkoda, bo są bardzo ciekawe.
Typografia, liternictwo, kaligrafia
Tworząc jakąś ulotkę, czy plakat nie zapominajmy, że krój pisma i dobór czcionki jest bardzo ważny. Przedmiot ten uczy nas właśnie tych zagadnień, który jest istotnym elementem w przekazie wizualnym danej rzeczy, bądź produktu.
Wychowanie fizyczne
Politechnika Bydgoska składa się z wielu budynków, a jednym z nich jest tzw. ACS czyli Akademickie Centrum Sportu. Jest to nowy budynek, w którym można rozwijać swoje umiejętności sportowe. Oprócz sali gimnastycznej, w której umieszczone są boisko do piłki nożnej i siatkówki, istnieją sale przystosowane do ćwiczeń cardio czy siłownia. Naprawdę jest w czym wybierać!
Czy warto iść na komunikację wizualną na PB?
Jest wiele ciekawych przedmiotów, które są realizowane w ramach studiów na Komunikacji Wizualnej. Na wydziale Sztuk Projektowych są ludzie, którzy mają własne poglądy i odmienne widzenie na świat. Być może spotkasz bratnią duszę, która myśli tak samo jak ty? Jeśli sam nie sprawdzisz to się nie dowiesz. Jeśli stawiasz na samorozwój, to miejsce jest właśnie dla Ciebie! Stwierdzam, że ten wydział na Politechnice Bydgoskiej jest dla ludzi wrażliwych z otwartymi głowami na nowe innowacyjne rozwiązania, które mogą swobodnie realizować w tej przestrzeni, którą oferuje uczelnia. Jeżeli czujesz się zachęcony, sprawdź nasz tekst o rekrutacji na komunikację wizualną na Politechnice Bydgoskiej.