Czy szkicowanie jest ważne?

Dlaczego szkicowanie jest ważne?

Szkicowanie uchodzi za domenę słabych i niedoświadczonych artystów. Powszechnie tak się właśnie uważa – kto jeszcze nie umie zbyt dobrze rysować, ten musi sobie najpierw naszkicować, dobrzy artyści radzą sobie bez szkicu. Jak jest naprawdę?

Niestety obiegowa opinia o szkicowaniu jest błędna. W tworzeniu szkicu nie ma nic złego! To, że szkicujemy, nie świadczy o tym, że jesteśmy słabymi artystami. Przeciwnie – świadczy o tym, że jesteśmy bardzo świadomymi artystami i naprawdę zależy nam na tym, by efekt naszej pracy artystycznej był jak najlepszy.

Szkice - kreska concept art

Szkic – co to takiego?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest szkic. Szkic to nic innego jak uproszczony rysunek właściwego dzieła. Zarys taki nieraz znajduje się od razu na bazowej kartce/płótnie (czy innym materiale, na jakim tworzymy), a nieraz znajduje się w osobnym miejscu (np.: na kartce mniejszej względem kartki docelowej).

Szkic charakteryzuje się tym, że nie ma w nim żadnych szczegółów, detali. Zawiera on właściwie jedynie zarys kompozycji. Jest to wizualizacja naszego pomysłu. Wizualizacja o tyle pomocna, że może już na wstępie pokazać nam, że realizacja tego pomysłu jest bezcelowa lub że warto wprowadzić w nim jakieś zmiany.

Czy szkic jest naprawdę potrzebny?

Tak! Potwierdzi to każdy rysownik, także doświadczony (a może szczególnie ten doświadczony). Szkic przede wszystkim pozwala nam poprawić pomysł, zauważyć własne błędy. Dzięki szkicowi możemy się również upewnić, że to, co wyobrażamy sobie w głowie, rzeczywiście będzie wyglądało dobrze.

Szkic może uświadomić nam również, że nasz pomysł – choć dobry – może być trudny w wykonaniu. Nieraz dopiero na szkicu zauważamy, że praca wymaga zmiany kompozycji albo dodania lub usunięcia pewnych elementów. Nie ma w tym nic złego, że zauważamy to na szkicu – gorzej byłoby, gdybyśmy zauważyli to będąc już w połowie pracy…

Szkicownik
Szkicownik

Od szkicu do szkicownika

Szkic potrzebny jest także początkującym artystom – w tym przypadku często nie jako punkt wyjściowy do powstania dzieła, ale jako element ćwiczeń. Jeżeli bowiem już na etapie szkicu nie wychodzi nam poprawny kształt anatomiczny ludzkiej kończyny, to po co ją wykańczać? Szkicowanie pozwala nam na popełnianie i korygowanie błędów, a dzięki temu właśnie nasz poziom rysowania stale rośnie.

Swoje szkice warto gromadzić w szkicowniku. Jest to specjalny zeszyt z pustymi kartkami, mnóstwem kartek. W szkicowniku nie musimy dbać o porządek, w niczym nie przypomina on tradycyjnych szkolnych zeszytów. Przeciwnie! Szkicownik to miejsce, w którym możemy dać sobie pełną artystyczną swobodę.

Taki szkicownik często jest prywatnym miejscem każdego artysty, miejscem, do którego nikt z zewnątrz nie ma wstępu. Nie ma w tym nic złego – w końcu szkicując dopiero próbujemy, uczymy się. Nie zawsze chcemy, by ktoś był świadkiem naszych ćwiczeń. Większość z nas woli pochwalić się jednak efektem finalnym. Nie ma jednak mowy o dobrych efektach, jeżeli tych ćwiczeń nie będzie.

studium architektury krok po kroku egzamin na architekturę
studium architektury szkice projektowe

Szkicowane dzieło to świadome dzieło

Pamiętaj więc, że szkicem podpierają się wszyscy dobrzy artyści, ponieważ to właśnie szkic pozwala im stworzyć dobre dzieła. Wielu rysowników zresztą wcale ze szkicowaniem się nie ukrywa! Często w internetowych czy stacjonarnych galeriach twórców możemy znaleźć i finalne dzieło, i szkic. Pokazuje to, że nawet wielcy tego świata szkicowania się nie boją. My też nie powinniśmy! 😉

Dlaczego warto szkicować?

Warto szkicować przede wszystkim dlatego, że dzięki szkicowi możemy zobaczyć zarys naszego pomysłu w rzeczywistości i zweryfikować go. Szkic pokaże nam, czy daną pracę warto w ogóle kończyć, czy warto jednak zacząć od początku.

Po co jest szkicownik?

Szkicownik to zeszyt, który służy do tego, by w każdej chwili móc zamieścić w nim rysunek. Z reguły jest to rysunek powstały pod wpływem chwili, np.: szkic osoby zauważonej w tramwaju. Wielu rysowników ma szkicownik zawsze przy sobie, żeby móc inspirować się chwilą przy tworzeniu swoich rysunków.

Jak rysowanie wpływa na mózg?

Rysowanie bardzo korzystnie wpływa na mózg, ponieważ pobudza obszar odpowiedzialny w nim za odczuwanie przyjemności. Dzięki rysunkowi czujemy się bardziej zrelaksowani i mamy bardziej twórcze pomysły – dlatego często kreślimy bliżej nieokreślone kształty, kiedy się nad czymś usilnie zastanawiamy.

Na czym polega szkic?

Szkic polega na ogólnym zarysowaniu kształtów rysunku – bez żadnych detali. Szkic ma pomóc nam odpowiednio rozmieścić elementy na pracy i oszacować, czy nasz pomysł na realizację tematu jest dobry, czy jednak warto jeszcze go dopracować.

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!