Jak zrozumieć architekturę? Jak nauczyć się rysować architekturę, tak aby w pełni zrozumieć rysowany temat? Zrób studium tematu. Pamiętasz, jak rysując człowieka, zaczynaliśmy od proporcji, poprzez setki szkiców głów, nóg i rąk? I dopiero zarysowawszy setki stron, zrozumiawszy bryłę każdej kończyny, poznawszy strukturę szkieletu i mięśni, dopiero wtedy mogliśmy przejść do całości. Studium architektury wygląda podobnie. Najpierw musisz zrozumieć bryłę budynku. Aby wykonać dobre studium, przyda wam się to, co napisałem w poprzedniej lekcji Historia architektury.
Zazwyczaj w pracowni studium architektury robimy na formacie B2 50x70cm, ale możesz również zrobić to w szkicowniku. Różnica polega na wielkości i ewentualnym rozplanowaniu elementów, ponieważ na B2 wymagamy ładnej kompozycji, a w szkicowniku… cóż… to Twój szkicownik, możesz tam robić wszystko.
Studium architektury
Co powinieneś badać, rysując, szkicując:
- główne bryły czyli budynek uproszczony do kilku brył
- proporcje budynków
- linie pionowe
- linie poziomie
- linie krzywe
- sytuacja budynku w otoczeniu, rzut z góry
- faktury
- przedstawienie budynki od lepszej perspektywy
- detal
Wszystko po to rozbić budynek na czynniki pierwsze i zrozumieć, czemu został zbudowany i zaprojektowany tak, a nie inaczej. Badanie brył bez detalu i faktur pomaga zobaczyć, czy forma budynku broni się sama i jaki efekt dałoby wykorzystanie rożnych materiałów potem w budowie. Proporcje pomogą wam zrozumieć, jak komponować złożone budynki. Linie zaś co budynek wyszczupla lub wydłuża. Analiza budynku pomaga zrozumieć jego styl, wygląd czy wysokość, czasem również detal oraz inne smaczki zastosowane przy realizacji projektu.
Z początku zacznij szkicować ołówkiem. Jak już wprawisz się w czystości swoich prac to przejdź na cienkopis. Szkicuj jak Frank Gehry!
Rysowanie studium architektury jest szczególnie ważne, gdy przygotowujesz się na egzaminy wstępne na architekturę. Nie tylko ćwiczysz rękę i oko, ale i uczysz się historii architektury i wyrabiasz w sobie wrażliwość na estetykę.
Jak już przeczytałeś ten artykuł, zrób studium budynków architektów, których możesz znaleźć tutaj:
- Jak prowadzić szkicownik i jakie ćwiczenia w nim robić?
- 10 stron, które pomogą Ci w nauce rysunku!
- Design thinking – myśl i pracuj jak projektant!
3 komentarzy
Komentarze są wyłączone