KRO-017 Kurs rysunku online: jak narysować głowę?

Przygotowując tę lekcję rysunku, stwierdziłem, że podzielę ją na więcej tematów. Korpus, ręce i nogi dodamy jutro. Temat jest zbyt ważny a materiał zbyt obszerny, by opisać wszystko na raz. Mózg też już paruje od tego. Więc dzisiaj zajmiemy się tylko jedną częścią – jak narysować głowę.

Swoją drogą, odnośnie anatomii, jesteśmy po 4-5 modelach na żywo, w pracowni teraz mamy tydzień speedowy. Modelka przybiera dwie pozy po 60 min każda, zadaniem jest narysowanie jej na formacie B2. Pomaga to ogarnąć swoje tempo pracy i dostosować je do tempa, jakie będziecie musieli mieć w trakcie egzaminów.


Jak narysować oko

Jak narysować oko
Studium oka

Nie jest to tutorial jak narysować oczy w realistyczny czy mangowy sposób. Taki tutorial, tak naprwawdę, nie nauczyłby Cię rysować.

Aby narysować oko, najpierw musisz zrozumieć, z jakich brył się ono składa. Kule przykrywa powieka góra i dolna, a całość osadzona jest w oczodole. Dopiero wtedy można rozrysować poprawnie oko i je cieniować.

Poniżej wstawiliśmy kilka rysunków, które mogą być wstępem do zrozumienia struktury oka.

Zadanie z rysowania oka:
 • Narysuj pełno kulek, a potem wpisz w nie elipsy, które wyznaczą Ci kierunek patrzenia oka. Wpisz potem w nie oko, w uproszczonej formie, ok. 20-30 sztuk.
 • Przestudiuj z innych źródeł rysowanie oka za pomocą brył, zalecam ok. 20-30 sztuk.
 • Przejdź do rysowania oka w różnych pozach, wyrażających różne emocje. Luźną kreską i szybko, ale tak by pamiętać o elementach oka oraz bryle.

Jak narysować ucho

Jak narysować uszy
Studium ucha

Nieczęsto zdarza się rysować ładne ucho, ewentualnie przy portretach. Bryłę ucha możesz porównać do 8 czy znaku zapytania. Jak pamiętasz między innymi z lekcji rysunku KRO 002 – martwa natura: od ogółu do szczegółu. Najpierw rysujesz największą bryłę, potem mniejsze  i wszystkie inne ślimaki występujące w małżowina usznej. Zawsze miałem problem ze zrozumieniem tego co się dzieje tam bez upraszczania formy.

Zadanie z rysowania ucha:
 • Narysuj pełno ósemek lub znaków zapytania, wpisz w nie ucho, maksymalnie poświęcając 5min na każde.
 • Narysuj głowy pod różnym kątem według wzoru z ostatniej części tej lekcji i wpisuj w nie uszy, ok. 10-20 sztuk.

Jak narysować nos

Jak narysować nos
Studium nosa

Coś, co uwielbiam najbardziej z rysowania portretów, to nos. Wybija najbardziej bryłę całej głowy, buduje głębie. Przymierzając się do rysowania nosa, zacznij od bryły – trapez u podstawy, potem jego wysokość nieco się zwęża ku górze. Dodatkowo możesz doszkolić się, analizując budowę nosa z podręcznika anatomii dla artystów – chrząstki, kości i ich części.

W późniejszym etapie rysujesz nos, zakreślając delikatnie jego dziurki i cień pod nim. To wystarczy, by go przedstawić (patrz po prawej stronie rysunki). Później już tylko podbijasz kontrast i dodajesz krawędzie.

Zadanie z rysowania nosa:
 • Zbadaj bryłę nosa i narysuj nos w 20 różnych ustawieniach
 • Narysuj bardziej wykończony nos i postaraj się narysować różne rodzaje jego: szeroki, spiczasty, pyrkowaty…

Jak narysować usta

Jak narysować usta
Studium ust

Sprawa ma się podobnie jak z nosem – aby otrzymać usta, wystarczy narysować linię między wargami, podcieniować górną wargę i BANG! Są usta – czemu? To wynika z bryły. Górna warga idzie w dół i praktycznie zawsze łapie cień, dolna wystaje i zbiera światło, a pod nią znów pada cień.

Zadanie z rysowania ust:
 • Narysuj 20-30 ustawień ust, jak poniżej z lewej strony. Złap odpowiednie kąty i ustawienie ust.
 • Narysuj 20-30 ust, gdzie rysujesz tylko linię między wargami, cień na górnej i cień pod dolną wargą.

Jak narysować głowę

Jak narysować głowę – studium głowy

Głowę rysujesz od kuli + żuchwę, to są dwie bryły. Rysując kulę głowy i jej elipsy, możesz określić łatwo kierunek jej patrzenia. (rys.2 od lewej). Potem dodajesz żuchwę i możesz zacząć rysować resztę.

Do rzeczny jednak i kilka faktów:
 • Kula głowy jest ścięta po bokach, spłaszczona
 • Oczy wypadają w połowie głowy lub połowie kuli głowy (z obydwiema informacjami się spotkałem)
 • Głowę można podzielić na 3 części: linia włosów/linia oczu/linia nosa/linia podbródka
 • Twarzoczaszka nie jest linią prostą, a łukiem

Ćwicząc rysowanie głowy dobrze jest mieć Head Planer – taka rzeźba głowy podzielona na płaszczyzny. Pozwala zrozumieć krawędzie i światło na twarzy rysowanej głowy.


Podsumowując rysowanie głowy

Temat jest pobieżny, ponieważ samo studium głowy już tutaj rozpisany jest na 5 rzeczy, gdzie każde można analizować i studiować długo. Sam kurs rysunku online, który publikuję dla Ciebie, jest po to, by pokazać kierunek i sposób uczenia się. Jeśli chcesz rysować ładne oczy czy usta oraz całe portrety, musisz najpierw nauczyć się anatomii każdej części głowy. Dopiero potem rysowanie portretów przyjdzie łatwiej i będziesz mógł się skupić na proporcjach i podobiźnie, a nie podstawach.

Poprzednia lekcja rysunku online – proporcje ludzkiego ciała.

Przy okazji poczytaj o:

18 filmów o architektach, które warto zobaczyć.

TOP 10 ilustratorów na instagramie, których warto śledzić!

Cieniowanie, walor i jego składowe! Lekcja rysunku online KRO 005.