Jak zrobić makietę?
Pierwszy rok architektury i pierwsze modele, czyli stary karton po mikrofali, klej do papieru z podstawówki i wycinanki! Początki są trudne i brzydkie, ale możesz szybciej zrobić model na dobrą ocenę, jeżeli zastosujesz kilka tricków!
Spis treści
Oto wiedza, którą otrzymaliśmy już po 1 roku! 6 wskazówek na lepszą makietę, aby reszta grupy architektonicznej patrzyła z zazdrością, rzucając jadowite spojrzenia w Twoją stronę!
1. Drzewa do makiet
Drzewka – można kupić w sklepie gotowe, ale jest to drogie rozwiązanie. Inna opcja, to samemu zrobić minimalistyczne drzewka z kartonu.
Można też zgarnąć mech z lasu (tylko nie ten chroniony!) lub z allegro, gdzie 1kg kosztuje 40 złotych, a wystarczy na cały las. Teraz wystarczy przykleić go do wykałaczki lub patyka, a już mamy genialne zielone drzewo.
*Mech można zamówić też u nas w małych opakowaniach. Wystarczy napisać mail na kontakt@kresl.pl 🙂
2. Jak ciąć elementy do makiety
Brak estetyki w cięciu elementów to główny powód brzydoty makiet! Dobrze mieć ostry nożyk introligatorski i linijkę metalową. Tniemy delikatnie – najpierw po linii, nacinając tekturę, potem drugim cięciem przecinamy. Ważne, aby nożyk był pod jak najmniejszym kątem do kartonu, ponieważ wtedy cięcie jest czystsze.
Jeśli chcemy składać elementy, to nacinamy tekturę raz, a potem ją składamy. Nie tniemy na dwie części, bo dzięki temu użyjemy mniej kleju i makieta będzie czysta.
…stary karton po mikrofali, klej do papieru z podstawówki i wycinanki! Robimy makietę!
Tektura biała, format B1 (100×70 cm), grubość 1mm, kosztuje ok. 10 pln lub 35pln za 3mm. W kolorze szarym jest x3 tańsza.
3. Z czego robić szyby w makietach?
Pleksi/szyby – rysujemy rysę nożykiem, ze średnim naciskiem. Nie tniemy! Potem łamiemy dany element. Dobrym pomysłem jest zostawić te rysy, aby zrobić z nich wzór szyb, paneli lub wykorzystać jako elewację. Pleksi ma na sobie folię, więc zanim zaczniemy robić wzory – trzeba ją zdjąć.
W sklepie dla plastyków Pleksi o formacie B2 (50x 70cm) oraz grubości 2mm kosztuje ok. 35 pln.
4. Czym najlepiej sklejać makiety?
Przy tworzeniu makiet bardzo ważny jest klej. Macie wiele możliwości:
- Magic w czerwonej tubce, bezbarwny, schnie szybko, jednak po otwarciu wytrzyma 2tyg., więc trzeba kupić nowy. Koszt ok. 3 pln
- Polimerowy, bezbarwny, nadaje się do wszystkiego, schnie ok. 30 min. Bardzo brudzi, jeśli użyjemy go za dużo. Koszt ok. 10 pln
- „Heki” do makiet, profesjonalny klej, bezbarwny i szybko schnący. Koszt ok. 35 pln
Warto, by klej pozostawiał trochę czasu na poprawę układu elementów. Musimy tylko zamoczyć daną krawędź w kleju lub rozprowadzić ją aplikatorem na krawędzi, by zminimalizować jego ilość.
Palce mogą tu zabić i ubrudzić całą makietę, więc musimy mieć bardzo czyste ręce i jak najrzadziej dotykać części klejonych. Brudne palce z klejem zbierają wszystko i zostawiają ślady na jasnej tekturze, której już potem nie da się wyczyścić.
5. Drewno do makiet? Balsa!
Drewno/balsa – można wykorzystać także panele drzewne do modeli. W sklepach plastycznych można kupić całe plansze. To tworzywo jest miękkie, da się giąć i kosztuje też niewiele. Można budować z niego ciekawsze formy niż tylko zwykłe graniastosłupy, więc warto się w nie zaopatrzyć.
Balsa format 10×100 cm kosztuje ok. 10 pln.
6. Jak wyginać karton do makiet?
Tektura a amorficzne kształty – wykorzystując pojedyncze nacięcia, można zbudować większe sekcje. To już zależy od waszej wyobraźni, jakie one będą – okrągłe, fakturowe jak z drewna, białe z tektury itd. itp.
Podane przez nas rozwiązania to tylko jedne z wielu, wielu możliwości, z których można korzystać podczas tworzenia własnej makiety. Jednak powyższe punkty to dobry początek do robienia bardziej skomplikowanych i ambitnych projektów. Nie dość, że wasi znajomi z grupy będą wam zazdrościć pięknych makiet, to na pewno także prowadzący je docenią!
Jeśli macie jakieś pytania czy też problemy z makietami, albo sami znacie kilka tricków, których nie pokazaliśmy – śmiało piszcie w komentarzach 🙂
Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:
- Jak dostać się na architekturę na Politechnice Gdańskiej.
- Egzaminy wstępne na architekturę w Gdańsku. DO POBRANIA
- Jak rysować drzewa liściaste.
9 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Jak robić lepsze makiety! […]
[…] Jak sklejać lepsze makiety! […]
[…] 6 wskazówek jak robić lepsze makiety […]
[…] Więcej hintów odnośnie makiet, ciecia i klejenia tutaj. […]
[…] Jak sklejać lepsze makiety? Mamy kilka porad. […]
[…] egzaminem przeczytaj nasz artykuł o tym, jak robić jeszcze lepsze makiety i zdobądź te kilka do dodatkowych punktów za genialnie wykończoną […]
[…] 6 […]
[…] na rysunku jak i w modelu. Warto poćwiczyć tworzenie makiet z cienkiego papieru, gdyż taki najczęściej jest wydawany kandydatom – nie zawsze macie […]
[…] Nie masz programu? To nie problem! Blender jest darmowy, dodatkowo możesz pobrać chociażby trial 3dsmaxa czy CADa . Jak kleić makiety możesz nauczyć się tutaj. […]