Jak dostać się na ASP w Gdańsku?

Rekrutacja na wszystkie kierunki na ASP w Gdańsku składa się z kilku etapów. Warto wiedzieć, że na żaden kierunek na ASP Gdańsk nie dostaniemy się bez zdania egzaminu z rysunku i bez dostarczenia teczki ze swoimi pracami. Sprawdziliśmy, jak krok po kroku wygląda rekrutacja na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Rekrutacja na ASP w Gdańsku krok po kroku

Na wszystkie kierunki ASP pierwszy etap rekrutacji przebiega internetowo – musimy zarejestrować się w IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów). Zapisy w IRK na rok 2023 ruszają 1 czerwca.

Krok 1 – wybór kierunku

Po zarejestrowaniu się w systemie IRK, musimy wybrać kierunek lub kierunki, na które będziemy aplikować. Przy wyborze kierunków trzeba mieć jednak na uwadze to, że terminy egzaminów wstępnych mogą się pokrywać, więc nie można aplikować na kierunki, które mają egzaminy w tym samym czasie. Pamiętajmy również, że aplikowanie na każdy kierunek wiąże się z opłatą rekrutacyjną. Im więcej kierunków wybierzemy, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Dopiero uiszczenie opłaty potwierdza naszą rejestrację na dany kierunek.

Krok 2 – egzaminy wstępne

Egzaminy wstępne różnią się w zależności od wybranego kierunku. Poniżej znajdziesz listę artykułów, w których szczegółowo opisujemy rekrutację na dany kierunek.

Jak się dostać na grafikę na ASP Gdańsk?

Jak się dostać na wzornictwo na ASP Gdańsk?

Jak się dostać na architekturę wnętrz na ASP Gdańsk?

Jak się dostać na malarstwo na ASP Gdańsk?

Jak się dostać na architekturę przestrzeni kulturowych na ASP Gdańsk?

Jak się dostać na intermedia i fotografię na ASP Gdańsk?

Warto pamiętać, że przychodząc na egzamin trzeba mieć ze sobą dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem.

Krok 3 – rozmowy kwalifikacyjne

Niektóre kierunki wymagają również rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której oceniana jest nie tylko wiedza kandydata, ale także jego prezencja – jury ocenia, czy dany kandydat ma osobowość, która pozwoli mu w przyszłości zostać artystą.

Krok 4 – ogłoszenie list przyjętych

Listy osób, które po egzaminach wstępnych i rozmowach kwalifikacyjnych zostały uznane za przyjęte, publikowane są na stronie internetowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Krok 5 – złożenie dokumentów

Znalezienie się na liście przyjętych nie jest równoznaczne z tym, że rzeczywiście jest się już przyjętym na studia. Trzeba to jeszcze potwierdzić. W jaki sposób? Przede wszystkim musimy ponownie zalogować się na swój profil w IRK i uzupełnić wymagane dane. Następnie drukujemy dokumenty i dostarczamy je do ASP jednym z następujących sposobów:

  • osobiście,
  • kurierem,
  • pocztą,
  • przez osobę trzecią.

Jeżeli nie dostarczymy dokumentów w terminie, będzie to równoznaczne z rezygnacją ze studiów. Wtedy nasze miejsce będzie mogła zająć osoba z listy rezerwowej.

Uwaga! Jeżeli chcemy dostarczyć dokumenty osobiście lub przez osobę trzecią, warto wiedzieć, że są wyznaczone tylko 2 konkretne godziny przyjmowania interesantów z dokumentami – w dni robocze w godzinach 12:00-14:00.

Krok 6 – ponownie ogłoszenie list przyjętych

Druga lista przyjętych ujmuje już tylko osoby, które nie tylko przeszły pomyślnie etap egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych, ale także etap dostarczenia dokumentów. Jeżeli znajdziesz się na ostatecznej liście przyjętych – gratulacje! Jesteś studentem ASP.

akademia sztuk pięknych w gdańsku - jak dostać się na asp

Kilka słów od absolwentki ASP Gdańsk, Dominiki Karc

Trzeba przede wszystkim dużo i ciężko pracować. Bo to, że od zawsze lubiło się rysować czy malować, to trochę za mało.Sama nie byłam absolwentką liceum plastycznego, więc w ramach przygotowań postanowiłam zapisać się na zajęcia rysunku. W Gdańsku miałam dwie możliwości: prywatne lekcje (u profesora ASP) lub szkoły rysunku, które specjalizują się w przygotowywaniu licealistów do egzaminów na architekturę lub kierunki artystyczne.

Wtedy wydawało mi się, że dużo pracuję – odrabiałam wszystko, co mi zadano.

Ja wybierałam się na Wzornictwo, Rzeźbę lub SOF (School of Forms) w Poznaniu. Miałam to szczęście, że na zajęciach w Gdańsku uczyła mnie studentka wzornictwa. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie jej indywidualne podejście. Osoby zdające na architekturę dostawały inne zadania niż ja. Rysunek odbywał się raz w tygodniu po 3h, dodatkowo zadania domowe – 2-3h pracy indywidualnej. Wtedy wydawało mi się, że dużo pracuję – odrabiałam wszystko, co mi zadano. Z perspektywy czasu widzę, że musiałam dogonić ludzi, którzy w liceach plastycznych mają 6-8h rysunku tygodniowo (przez cztery lata).

Każdy z kierunków, które rozważałam, miał swoją specyfikę egzaminowania. Wzornictwo to wielozadaniowy, napięty czasowo, kilkudniowy test. Na SOF wymagane jest zgłoszenie indywidualne w postaci autoprezentacji. Natomiast egzamin z rzeźby, którą ostatecznie wybrałam, podzielony jest na trzy dni. Dwa sprawdzają predyspozycje do rzeźbienia i umiejętności rysowania. Trzeciego dnia odbywa się rozmowa kwalifikacyjna i prezentacja „teczki”, czyli dotychczas wykonanych prac. Wszystkie rzeźby, które pokazałam na rozmowie, zrobiłam wcześniej w domu.

Postawiłam na studiowanie rzeźby

Wydział rzeźby na ASP w Gdańsku jest naprawdę fantastyczny! Bardzo dobra karda, z dużą dozą zrozumienia i empatii. Dwa lata temu nasz kierunek zaczynało szesnaście osób. W tej chwili jest nas dziesięcioro. Z tego co mi wiadomo, aktualnie dalej jest średnio ok. 12 miejsc na rekrutacji na rzeźbę.

Kameralne grono wpływa pozytywnie na atmosferę – wszyscy znamy się bardzo dobrze. Rzeźba to studia wymagające, zwłaszcza pod względem czasu i wiedzy technologicznej. Musimy umieć zrobić projekt, a także go wykonać. Tym samym nasza wiedza wychodzi poza wiedzę jedynie projektową.

Czy po rzeźbie można znaleźć prace? Wierzę, że jest to możliwe. Mamy zajęcia z metalu, ceramiki, projektowania 3D, rysunku, drewna, kamienia, projektowania w przestrzeni publicznej czy pracy z tworzywami sztucznymi. W związku z tym, jako absolwenci, jesteśmy wszechstronnie wykształceni.

Oczywiście przychodzi moment, że trzeba podjąć decyzję, w którą stronę chcemy się rozwijać – nie da się być specjalistą od wszystkiego. Zdaję sobie sprawę, że są to bardzo wąskie dziedziny, niemniej ich elitarność sprawia, że jedynie niewielka ilość osób w ogóle decyduje się na podjęcie tego typu studiów. Dlatego też polecam Rzeźbę w Gdańsku i zgodzę się z tym, że to najlepsza Rzeźba w Polsce.

Jeśli chcesz zdawać na ASP, musisz pamiętać, że każdy kierunek ma swoją specyfikę egzaminacyjną – egzaminy na Grafikę będą wyglądały całkowicie inaczej od egzaminów na Rzeźbę czy Architekturę Wnętrz. Warto się więc zorientować, czy szkoły rysunku/pracownie w naszej okolicy prowadzą zajęcia przygotowujące na konkretne tematy.

Autor: Dominika Karc

1. Czy łatwo jest się dostać na ASP Gdańsk?

ASP w Gdańsku ma jeden z najwyższych wskaźników liczby kandydatów na jedno miejsce. Oznacza to, że naprawdę trudno się dostać – trzeba być najlepszym z najlepszych. W kryteriach przyjęcia główną rolę odgrywa ocena z egzaminu wstępnego oraz z rozmowy kwalifikacyjnej. Przy rekrutacji na ASP wyniki maturalne nie mają aż tak dużego znaczenia.

2. Co trzeba zrobić, żeby się dostać na ASP Gdańsk?

Żeby dostać się na ASP w Gdańsku, trzeba przede wszystkim dużo ćwiczyć. Główne kryteria przyjęcia opierają się bowiem na wyniku egzaminu wstępnego, który zawsze składa się z rysunku oraz zadań projektowych. Zdanie tego egzaminu wymaga dużych umiejętności oraz wiedzy. Tak, trzeba je mieć jeszcze przed pójściem na studia. ASP to nie uczelnia, która przyjmuje amatorów. Dostają się jedynie osoby, które mają naprawdę duże pojęcie o sztuce. Wiedza i obycie ze sztuką danej osoby wychodzą również zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oceniający weryfikują, czy mają do czynienia z osobą rzeczywiście zainteresowaną tematem, czy z zupełnym laikiem. By dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, trzeba zorientować się przede wszystkim w trójmiejskiej sztuce współczesnej, mieć swoją opinię na temat twórców i ich dzieł oraz wykazać się znajomością historii sztuki.

3. Ile trwa egzamin na ASP Gdańsk?

Egzaminy na ASP Gdańsk trwają 4 godziny. Tyle czasu trwa każdy z etapów.

4. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja na ASP Gdańsk?

Rekrutacja na ASP w Gdańsku rozpoczyna się 1 czerwca 2023 roku. W tym dniu można już rejestrować się do IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów).