architektura wnętrz wnętrze restauracji rysunek

KRO-015 Kurs rysunku online: Rysunek wnętrza

Lekcja rysunku online 15! Znowu nieco później publikujemy, ale wyrobiam się! Wszystkie 25 lekcji kurs rysunku ukaże się przed egzaminem na architekturę. Ostatnio dużo dzieje się w naszej pracowni, ale o tym kiedy indziej będę zanudzał.

Poprzednia lekcja rysunku online 014

Rysowanie wnętrz

Idąc na architekturę czy na ASP na architekturę wnętrz, musisz umieć narysować różnego rodzaju pokoje, restauracje, biura itd. Perspektywa wykorzystana w tych rysunkach jest nieco inna, cięższa w technice.  Wszystko aby zbudować wrażenie przestrzeni pełnej i dogranej, a nie pustej i małej. Musisz bardziej przemyśleć punkty zbiegu i elementy tej przestrzeni.

Zadanie

Zaprojektuj wnętrze restauracji, w stylu wybranym przez siebie (byle nie był to „Kotlet u Zdzisia”). Narysuj kompozycję z widoku osoby wchodzącej do pomieszczenia lub osoby siedzącej, stojącej wewnątrz. Rysunek musi mieć wkomponowanych w kadr kilka dodatkowych postaci/duszków.

Żeby wykonać to zadanie, powinieneś powtórzyć informacje dotyczące:

Przygotuj się do rysunku
  1. Przejrzyj przykłady, zdjęcia restauracji choćby na pinterest’cie, zbierz bibliotekę pomysłów. Zbadaj na zdjęciach, gdzie wypada linia horyzontu oraz punkty zbiegu.
  2. Rozpisz sobie, jaką chcesz uzyskać przestrzeń – kameralną? Dużą? Bogatą? Przygotuj do tego szybkie szkice – Thumbnailsy samych ścian, poziomów. Wybierz kompozycję najlepszą do tego. Opisywałem to w kursie rysunku online KRO 014: Dom w górach.
  3. Przemyśl światło wewnątrz. Czy wpada tylko przez okno, czy jest sztuczne?

 


Uwagi do zadania
  • Nie rysuj, zaczynając od mebli. Rysuj od ścian, jak budowniczy: plan, fundamenty, ściany, meble na końcu.
  • Jeśli stawiasz stoliki, zachowaj odległości między nimi, by dla krzeseł i ludzi zostało miejsce do poruszania się.
  • Jeśli na ścianie masz tafle szkła, pamiętaj, że technologicznie nie jesteśmy w stanie wytworzyć jednej tafli na cały bok budynku, bez zespoleń.
  • Pamiętaj, wszystkie głowy osób stojących w restauracji znajdują się na linii horyzontu w tym zadaniu. Pisałem o tym w KRO 003: Perspektywa.

 


Rysunek krok po kroku 1

Tworzymy szkice kompozycyjne, skupiamy się tylko i wyłącznie na perspektywie, przestrzeni. Na tym etapie nie bawimy się w meble lub ludzi, tylko budynek, gdzie znajdzie się restauracja. Jak zawsze, najlepiej zrobić minimum 3, a najlepiej przynajmniej 10 pomysłów.

 

Rysunek krok po kroku 2

Kompozycja jest wstępnie określona. Przekładamy ją na format B2, używamy ołóweka 2B. Linia horyzontu, punkt zbiegu, jeden na kartce, drugi po za.

 

HINT! Punkt zbiegu za kartką idealnie rozrysujesz tak! 

Linia horyzontu to oś zero, następnie ustalamy podziałkę na obu krawędziach kadru. W proporcjach jakie chcesz. Im większe, tym bliżej punkt zbiegu wyjdzie. W przypadku 1:1, linia wyjdzie równoległa do horyzontu i nie będziemy mieli punktu zbiegu.

 

 

Rysujemy belki, strop i ściany. Wszystko lekko, prosto i szkicowo. Szkicujemy meble, ustawiamy wejścia do restauracji i dopełniamy kompozycję ludźmi. Wszystko bez waloru, wstępnie.

 

 

Rysunek krok po kroku 4

Nakładamy walor, pokazujący plany i światło wstępne. Dalej używamy ołówka 2B, wszystko wstępnie, ponieważ w międzyczasie będę zmieniał jeszcze parę rzeczy.

 

Rysunek krok po kroku 5

Zmiana światła – Rysując, stwierdziłem, że światło wpadające przez okna będzie bardziej klimatyczne. Wszystko cieniuję, jeżeli pierwszy plan będzie całkiem w cieniu, podsyci to nastrój. Cieniujemy warstwami, powoli, by nie zgubić rysunku, linii.

 

Rysunek krok po kroku 6

Ocena – podeślij nam swoją pracę, ocenimy ją, damy feedback.

mateusz@kresl.pl

Rysunek wnętrza oddałem naszemu drugiemu nauczycielowi do oceny. Tak – nawet jak się rysuje sporo, uczy się innych to warto nie być zadufanym dupkiem i poprosić o feedback. Rysowanie, malowanie, projektowanie to nauka na cały życie – warto pytać lepszych w danej dziedzienie o feedback.

 

Oliwia podała mi do poprawy:

  • Pokazać sposób zawieszenia lamp.
  • Belkowania są zbyt duże i grube, można zrobić je cieńsze oraz dodać ich więcej w rozstawie np. co 2 m, przy tak małej powierzchni.
  • Szkło, tafle szkła są osadzone w ramie w otworze ściennym.
  • Pusto jest, dodać więcej stolików lub ludzi.

Tak, więc… trzeba poprawić. Niestety nie wszystko, bo za dużo zostało już narysowane. Drzewo jest wygolone nieco i krzywe linie są poprawione.

 

Ostatni krok rysunku, detal i poprawki walorowe + foty detalu z rysunku.

 

Jak masz pytania, pisz w komentarzu – pomogę.

 

Przy okazji, poczytaj o:

Architekt na 4 kontynentach – Paweł Podwojewski Motiv Studio

20 architektów, których powinieneś znać.

Strony, które pomogą Ci zacząć rysować.